prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Ovaj forum otvoren je za sve teme koje doprinose unapredjenju projektovanja, informisanju i usavrsavanju projektanata i najavi dogadjaja (seminari, sajmovi..)
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

Ocigledno da nemate pomenutu knjigu.

Primjer br.7.3 Clindricni stub (str.136) uradjen od strane autora propisa i knjige za vjetar dobija da je Gz=10,07 i q=7,15 kN/m2.

E sad, autor podvlaci da je dobijeni aerodinamicki pritisak vjetra (misli se i na Gz) fizicki fiktivna velicina koja se ne moze izmjeriti na povrsini stuba. Da je dinamicki koeficijent Gz jedan vrsta kontrole upotrebljivosti koja moze da ukaze...

Procitajte gore navedena radove G.Nenadica, tek tada mozate shvatati propuste u propisima... u njima se predlaze da se propisi pod hitno stave van snage zbog mogucih posledica.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

thenightrider wrote: Neznam kako stojite sa primjenom Europskim normi kod Vas. Kod nas je aktualna ENV 1991-2-4:1995. To je u biti EN 1991-2-4:2005 i ima cca 160 stranica sa NAD-ovima i poprilično je detaljna. Možda vam pomogne u dijelu u kojem Vam je JUS manjkav (pretpostavljam da se radi o koef. oblika što je boljka JUS-a), odnosno, poprilično sam siguran da hoće.
Da li mozda znate da li se u nekom NAD-u EN 1991-2-4:2005 definise koeficijent topografije za slucaj objekta u dolini (rjecnoj, kanjonu) usled efekata tunela. Znam sta je navedeno u A.3 stav (4) ali je cini se nedovoljno...

U pomenutom JUS-u se daje gruba vrijednost od 1.5 sto mi djeluje poprilicno... pa bih ipak jos neki izvor da potvrdim.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re: prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Post od thenightrider »

Poštovanje!
Postoji dio koji se tiče ­na brzine vjetra u podnožju brda ili strmih kosina..Neznam sta je navedeno u "A.3 stav (4)" jer očigledno nemamo isti tekst..Da ne objašnjavam detaljno, pošaljite mi Vaš mail na PM i rado ću Vam poslati taj dio teksta EC-a (postoje i NAD-ovi koji se tiču ovog teksta, ali su oni važeči za Hrvatsku).Pozdrav!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Post od NBM »

Posalo sam PM.
umilan89
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Feb 05, 2012 10:09 pm

Re: prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Post od umilan89 »

Moze li mi neko reci koja se brzina vetra koristi za Suboticu posto je nema u propisima????

Hvala
cuksr
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Mar 01, 2013 2:50 pm

Re: prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Post od cuksr »

Имам едно прашање. Кога се смета челичен правоаголен столб од L- профили, (ветерот удира на бочна страна) дали треба целокупниот товар од ветар да го зголемам за 1,5 пати, а после тоа 100% од таа сила да се нанесе на бочната решетка на која удира ветерот, а на другата паралелна решетка да се нанесе 1/2 од таа сила? Од книгата техничар 2 имам пратено слики и може ке е појасно кога ке се прочита тоа што е бележено во нив.

Накратко: Дали Wo треба да го зголемам воопшо и ако е да колку за првата решетка (ударна на ветер) а колку за втората решетка (паралелна на ударната страна).

П.С. Каде можам да го најдам зголемувањето на ударната површина на профил од замрзнување, колку % се зголемува за Н.В. под 500м?

[img]<http://imageshack.us/photo/my-images/33/mf7k.jpg[/img]

[img]<http://imageshack.us/photo/my-images/189/xjbu.jpg[img]
bojanamit
Postovi: 5
Pridružio se: Sre Dec 11, 2013 7:47 am

Re: prirucnik za koriscenje standarda za vetar

Post od bojanamit »

koliko se uzima koeficijent pritiska vetra na strehu odozdo? zna li iko?
Odgovori