Evrokod 0 Aneks A1

Ovaj forum otvoren je za sve teme koje doprinose unapredjenju projektovanja, informisanju i usavrsavanju projektanata i najavi dogadjaja (seminari, sajmovi..)
Odgovori
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Evrokod 0 Aneks A1

Post od sonja »

Imam jednu nejasnocu prilikom kombinacija opterecenja za zgrade po EC0, naime
Kombinacije dejstva A1.2 Napomena1 :U zavisnosti od namene zgrade, kombinacije dejstava mogu da budu bazirane NA NAJVISE 2 PROMENJIVA OPTERECENJA
Moje pitanje je sledece:
Prvo promenjivo opterecenje je korisno tipa A - stanovanje
Drugo promenjivo je kategorija G - saobracajno parkinzi
Trece promenjivo je vetar

znaci za kombinaciju bi trebalo da imam uvek i A i G i vetar a to su 3 promenjiva opterecenja

Da li sam u pravu?

jedino da smatram da je A i G jedno promenjivo a onda vetar drugo promenjivo
eca
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 3:17 pm
Lokacija: Tuzla

Re: Evrokod 0 Aneks A1

Post od eca »

Tako nekako. Zato u EC imate pojam "dominantno promjenjivo sa koeficijentom gama" i prateća promjenjiva opterećenja sa koeficijentom psi i koeficijentom gama. Na istom objektu vam po toj logici moze jednom vjetar biti dominantno a jednom ne. Po ovome kako ste naveli na istom spratu u istoj prostoriji vam ne moze biti i stanovanje i parkinzi zajedno. Stoga na tom dijelu imate samo jedno promjenjivo (ili stanovanje ili parkinzi) + vjetar = 2 promjenjiva
Prema BAS EN 1990 NA tačka A.1.2.1(1) kaze da se uzimaju u obzir sva opterecenja koja mogu djelovati istovremeno, bez obzira na njihov broj.
eca
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 3:17 pm
Lokacija: Tuzla

Re: Evrokod 0 Aneks A1

Post od eca »

Čačkajući malo po nekim knjigama, evo šta navodi knjiga koja obrađuje između ostalog BS EN 1991:
"If there is more that one variable action, each must be identified in turn as the "leading" or "main" variable action, with the other variable actions being combined, but each with its specific yo value. The symbol "+" merely means "combined with", presuming that the combination makes the design effect more onerous."
Ovo y0 value je promijenjeno zbog copy/paste teksta iz knjige. Misli se na "psi" koeficijent kombinacije, gdje imate u izrazu gama*psi*Q.
Eto nadam se da samo pomogao i dao neko pojašnjenje za vašu dilemu :)
Odgovori