Mrežni HASP vs firewall

b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Mrežni HASP vs firewall

Post od b.milan »

Komunikacija između mrežnog HASP-a i programa pokrenutih na radnim stanicama može biti onemogućena nekim firewall-om. Isključivanje firewall-a nije baš najbolje rešenje iz bezbednosnih razloga, naročito kod mreža koje imaju pristup internetu.

HASP koristi port 475 za komunikaciju i potrebno je u firewall-skom programu otvoriti taj port.

Ukoliko se koristi firewall koji je ugrađen u Windows XP, instalacioni program za HASP Licence Manager automatski će podesiti firewall i otvoriti port 475.



Azurirana informacija:

Novije verzije Radimpex-ovih programa koriste noviju generaciju zastite (Sentinel Hasp), osim porta 475 za komunikaciju sa kljucem koriste i port 1947. To znaci da oba ova porta moraju biti otvorena za komunikaciju i firewall ne treba da ih blokira.
Programi koji koriste ovu vrstu zastite su:

1) ArmCAD 2005 A10 (i 32-bitna i 64-bitna verzija)
2) Metal Studio (sve verzije)
3) Tower 6 (64-bitna verzija)
4) Tower 7 (sve verzije)
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Mrezna licensa - Radimpex programa

Post od Astrodome »

Postovani,

Imamo instalirano mreznu verziju sa 5+ radnih mesta. Serverska masina je i radna stanica. Kada se na serverskoj masini radi neki ozbiljhiji proracun koji traje ponekad i do pet minuta zavisno od gustine MKE, u tom slucaju Tower na ostalim masinama jednostavno ne funkcionise jer prijavljulje da nema Hasp-a. Ako se ne pazi onda se i blokira na ostalim masinama i pukne program. Ako se pojavi da nema haspa na ostalim masinama onda je pozeljno da se saceka zavrsetak rada na serverskoj masini i da se klikne OK i onda se moze dalje raditi inace puca program.

Za informaciju - Tower 5 je instaliran na svim masinama sa kopiranjem izvrsnih file-ova.

Molim vase misljenje o problemu eventualno moguce resenje, izuzev one da se Hasp postavi na neku drugu masinu koja se slabo koristi u procesorskom smislu.

S postovanjem.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Proracun u Toweru se izvršava sa prioritetom izvršavanja koji je za jedan stepen niži od normalnog prioriteta kojim se program izvršava. To se može i primetiti ukoliko se u toku proračuna prelazi na druge prozore i druge programe - pri povratku u Tower nema karakterističnog belog ekrana, već se grafika relativno brzo osveži. Takođe, pri ispitivanju prisustva HASP ključa, ne reagujemo odmah na prvi negativan odgovor, već se pokušava najmanje tri puta, a ako je odgovor da je "SERVER BUSY" pokušava se još neki puta.

Sve preko toga je, čini mi se u nadležnosti HASP-a i Windows-a.

Mi ne mozemo da izvedemo pravu simulaciju onoga što se kod Vas događa, mada znamo da su još neki korisnici prijavljivali ovu pojavu. Zato bih Vas zamolio da ponovo izazovete ovu situaciju i onda nam posaljite tacni opis poruke koja se pri tome javi kod klijenata - i sta piše u naslovu poruke, samu poruku i njen broj. Mi ćemo onda videti sta možemo još da uradimo a da nije selidba HASP-a na drugi računar. :wink:
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

b.milan wrote: Zato bih Vas zamolio da ponovo izazovete ovu situaciju i onda nam posaljite tacni opis poruke koja se pri tome javi kod klijenata - i sta piše u naslovu poruke, samu poruku i njen broj. Mi ćemo onda videti sta možemo još da uradimo a da nije selidba HASP-a na drugi računar. :wink:
Nije mi uopste tesko da simuliram situaciju:

Serverski racunar sa otvorenim modelom od 29000 cvorova i proracunom sa seizmikom. U mrezu je ukljucen samo jedna radna stanica gde je ucitan model slicne velicine - mada to nije bitno to sam primetio. Na toj radnoj stanici sam u obradi podataka i samo kliknem na prikaza rezultata celicne konstrukcije i dobije se poruka:

The HASP key is not connected. Error: 7.

I pukne program sa porukom koji generise Windows o error reporting.

Jako je nezgodno a u mrezi ni nema vise korisnika da bude to problem.


Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Astrodome wrote: The HASP key is not connected. Error: 7.

I pukne program sa porukom koji generise Windows o error reporting.
U ovom slučaju, treba probati sledeće - podesiti server da se ponaša malo više kao server a malo manje kao radna stanica.

To se radi na sledeći način - ide se u "Start -> Settings -> Control Panel -> System". Ode se u Tab "Advanced" i u grupi "Performance" klikne na dugme "Settings". U novootvorenom dijalogu se zattim ode na Tab "Advanced" i u grupi "Processor scheduling" prebaci na "Background services".

Ovo bi trebalo da nešto promeni - na bolje, nadam se.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

U ovom slučaju, treba probati sledeće - podesiti server da se ponaša malo više kao server a malo manje kao radna stanica.
Vase resenje smo odmah primenili i moramo da vam kazem da nije bas uspelo da resi problem, neko vreme je radio bez prolema i onda smo pustili dimenzionisanje betonske ploce i kod ostalih se poljavljivao ista greska.

Da kazemo i to da imamo XP sa SP2 i aktivan firewall i antivirus - ako bi to pomoglo kod resavanja problema.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Dimenzionisanje ploče za razliku od rešavanja sistema jednačina se odvija u okviru istog procesa kao i glavni program, što znači normalnim prioritetom. Dok traje proračun, procesor je zauzet 100% i komuniciranje tog računara sa ostalim računarima je otežano - jednostavno server sa 100% zauzetim procesorom ne stiže da odgovori na zahteve sa mreže.

Ovo nije problem samo sa dimenzionisanjem betona - bilo šta što će da dugotrajno zauzme procesor može da prouzrokuje problem.

Jedino šta još može da se uradi je da se spolja podesi prioritet izvršavanja Towera na serveru - u Task Manageru, nakon pokretanja Tower-a, otići u Tab "Processes" kliknuti desnim klikom na TowerPro.exe i postaviti prioritet na recimo "Below Normal".

Mi skoro ništa više ne možemo da uradimo - mi smo samo jedna od tri umešane stranke - velikog ako ne i najvećeg udela u svemu ovome ima HASP ali i Windows.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

:evil: :evil: :evil:

Veoma sam razocaran sa vasom zastitom jer mi ni mogucnost ne daje da snimim rad kad mi se na trenutak prekinula komunikacija sa mreznim Hasp-om. Sada mogu da se cesljam samo gde i sta mi je snimio-nesnimio.

Mozete slobodno da izbrisete ovu poruku, ali barem snimanje prilikom nestanka Hasp-a obezbedite u T6.


:evil: :evil: :evil: :evil:

Ljut sam!!!!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

U Tower-u 6 uveden je "auto-save" mehanizam. To je jedino sto smo u mogucnosti da uradimo.

Zastita programa je implementrana tako da program u vecini slucajeva ni ne zna da obracanje HASP-kljucu nije bilo uspesno. Jednostavno - komunikacija izmedju zasticenog programa i HASP-kljuca odvija se uglavnom u "paralelnom univerzumu". Takozvana "HASP anvelopa" u "obara" program ukoliko ne pronadje odgovarajuci kljuc.
Razume se, postoje i obracanja HASP kljucu koja su ugradjena u program i cije odgovore mi proveravamo u programu i gde bi smo mogli da nesto izvedemo ali time bi se oslabila zastita a problem opet ne bi bio resen.


Naravno da poruku necu da brisem - kao sto ni do sada nisam brisao ni jednu jedinu poruku, bila ona afirmativna ili kriticka.
Avatar
markom
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 12:40 pm
Lokacija: Moskva
Kontakt:

Autosave

Post od markom »

Dobro je! Dobro je sto uvodite autosave! :D

Sto se tice Astrodome-ovog problema:
Ovo je standardna stvar. Milana sam kontaktirao u vezi toga jos prosle godine. Ja sam nasao lek za nas. Stavio sam HASP na sekretaricinu masinu, nejteze sto se startuje je Word, Excel, Explorer. I sve radi ok :P

Dobro ti je poznato da ako startujes model sa velikim brojem cvorova, svi ostali programi se znatno znatno uspore. Tower vuce mnogo resursa da bi brze racunao. E sad ako si i server, menadzer licenci i HASPa je jedan od ostalih usporenih programa. A klijenti vrlo cesto traze informacije sa HASPa i ne dobijaju ih na vreme. :cry: Tj ako si jedan od klijenata mozes samo da places
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: Autosave

Post od Astrodome »

markom wrote: ....
Sto se tice Astrodome-ovog problema:
Ovo je standardna stvar. Milana sam kontaktirao u vezi toga jos prosle godine. Ja sam nasao lek za nas. Stavio sam HASP na sekretaricinu masinu, nejteze sto se startuje je Word, Excel, Explorer. I sve radi ok :P
....
Hvala na savetu, ali isto sam vec uradio i sada funcionise bez problema - Imamo masinu na kojoj niko ne radi samo je server za Hasp. (stara masina koja za sadasnje programe je vrlo skroman ali radi).

Isto tako mogu da pristupim i preko interneta Hasp kljucu - naprimer ako imam neki daljinski rad van kancelarije a postoji stalna veza sa globalnom mrezom na mestu gde sam. treba samo na ADSL routeru podesiti port forwarding na serversku masinu na port 475 i naravno da od ISP-a trazite staticku IP adresu :-)

Puno pozdrava!
Avatar
markom
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 12:40 pm
Lokacija: Moskva
Kontakt:

Re: Autosave

Post od markom »

Astrodome wrote:
Isto tako mogu da pristupim i preko interneta Hasp kljucu - naprimer ako imam neki daljinski rad van kancelarije a postoji stalna veza sa globalnom mrezom na mestu gde sam. treba samo na ADSL routeru podesiti port forwarding na serversku masinu na port 475 i naravno da od ISP-a trazite staticku IP adresu :-)
Ovo je fantasticna stvar. Mozes li malo detaljnije da opises nacin konekcije da bih probao da se spojim od kuce?

Unapred hvala!
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Mozda bi to trebalo da kolege Iz Radimpex-a objasne kako se moze jer su oni strucniji. Ali ako ne budu onda cu ja da opisem cim budem imao malo vise vremena jer trenutno sam u guzvi.

pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Internet je jedna obicna mreza, i da bi se u toj mrezi moglo pristupati NetHASP-u potrebno je da server, odnosno racunar na kome je prikljucen NetHASP kljuc i na kome je aktivan NetHASP Licence Manager ima fiksnu IP adresu i da je vidljiv sa racunara klijenta.
Naravno, potrebno je i da internet veza bude stabilna i bez prekida - isti uslov vazi za obicnu mrezu.


Kada su ovi uslovi ispunjeni, moguce je na klijentskom racunaru izvrsiti instalaciju programa, pokretanjem SetUp.exe programa iz direktorijuma serverske instalacije na racunaru-serveru. Prilikom instalacije, treba izabrati "klijentska instalacija SA kopiranjem ..." da bi se izbeglo da program svaki put pri startovanju prevlaci preko mreze megabajte i megabajte programa. Ovako, to ce se uraditi samo jednom.

Nakon instalacije, da bi program uvek trazio NetHASP kljuc na jednom mestu a ne po celoj mrezi (internetu), potrebno je izvrsiti jedno dodatno podesavanje:

Fajl (NETHASP.INI) kojeg mozete preuzeti odavde, iskopirajte na klijentsku masinu u direktorijum gde se nalaze izvrsni fajlovi programa Tower5, ili ArmCAD2005

http://www.radimpex.rs/downloads/NETHASP.INI

Bitno je da RUCNO editujete ovaj NETHASP.INI fajl (u obicnom tekst editoru - notepad-u recimo) i da u njemu u predvidjenom mestu upisete IP adresu servera.


Nakon toga, moci cete da radite "na daljinu"
Metalemija
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Okt 15, 2008 9:34 am

Post od Metalemija »

"....moguce je na klijentskom racunaru izvrsiti instalaciju programa, pokretanjem SetUp.exe programa iz direktorijuma serverske instalacije na racunaru-serveru."

Pozdrav svima, da li neko od kolega moze ukratko da objasni kako pristupiti serveru preko interneta ako znamo njegovu IP adresu. Da li treba neki poseban program ili može preko internet browsera
Odgovori