Nove oznake standarda SR umesto JUS

Odgovori
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Nove oznake standarda SR umesto JUS

Post od Konstruktivac »

Pozdrav,

U Sluzbenom glasniku sam video da su se pojavili neki standardi koji su sa novim oznakama koji su SRPS EN 196-3 koji je do sada imao oznaku JUS EN 196-3 i odnosi se na ispitivanje cementa. Ovo nije vezano za standarde koji su vezani za proracun celicnih konstrukcija i primenjuju se u Tower-u ali sta se desava sa standardima koji se pominju kod izvestaja Tower-a kod dimenzionisanja celika. Dali ce se isti automatski menjati iz JUS u SR standarde ili su vec promenjeni? Imali ko informacije? Dali radimpexovci prate temu promene naziva i uvrstavaju u nove buildove Tower-a?

Unapred zahvalan!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Hvala sto ste nam skrenuli paznju na to, konsultovacemo se sa odgovornima za celik i uraditi sta je potrebno.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Pozdrav,

U tower-u 6 je sada kod dimenzionisanja celika moguce u izvestaj automatski da se ubace kombinacije opterecenja sa odgovarajucim koeficijentima sigurnosti i faktori iskoriscenosti za pojedine slucajeve opt. Ovo je super.

Medjutim imam pitanje: Dali je moguce nekako da se ubaci u Izvestaj dimenzionisanja celika i mogucnost da se eksplicitno ispisuje od kojeg celicnog materijala je predvidjen element koji se dimenzionise C.0361 ili C0561. Trenutno u T6. prema JUS standardu moze se samo uneti da je Re=24.0kN/cm2 i kroz koeficijente sigurnosti se definise dozvoljeni napon za pojedine slucajeve opterecenja. I nije moguce u jednom modelu koristiti dve razlicite vrste celika. Retko se javlja ali je moguce.

Usput kada ce se uvesti nove oznake celika prema standardu JUS EN 10025:2003??? I oznake celika napr. HEA 240 - S235JR ( prema staroj oznaci C0361) ili L40x40x4 S355J2 (prema staroj oznaci C0561) - propis je vec davno donet pre pet godina. Razmislja li se u nekom pravcu? Trenutno rucno ubacujem blok ispred izvestaja da bi definisao kvalitet materijala za stap.

Pozdrav,
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Revizija celika u programu Tower, u smislu koji je kolega Astrodome pomenuo, je u planu.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Pozdrav svima!

Imam pitanje za kolege dali znaju nesto novo po ovoj temi:

Kod nas u praksi se jos uvek pozivamo na oznake standarda JUS isto tako i Tower u svom izvestaju jos uvek daje oznake standarda JUS.

Medjutim dobio sam atest iz IMS-a Beograd u kojima nigde se ne pojavljulje JUS nego je sve zamenjeno sa SRPS a ostale oznake su ostale identicne iza JUS-a.

Slika

Moje pitanje je sledece: Dali je negde zvanicno izaslo da se JUS menja sa SRPS oznakom jer onda nam svi projekti moraju da se usaglase sa time. Ako je izaslo to negde zvanicno onda gde je to obljavljeno.

Meni je malo glupo ovde juriti ovakve teme a da to ne dobijamo direktno od inzenjerske komore gde smo uclanjeni. Dobijamo gomilu e-mail-ova ali nikakva strucna obavestavanja kao npr. Izasao novi zakon, novi standard itd. da nam malo pomognu jer nema svako vreme da lovi nove standarde.

Unapre zahvalan.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Posto izgleda niko nema ovu informaciju, dali neko iz Radimpex-a ima ovu informaciju o nazivima nasih standarda?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Da, znamo nesto o tome - evo kompletne informacije:

http://www.jus.org.yu/Dokumenta/dokum%2 ... TINICA.pdf

Problem sto jednostavno nismo promenili rec "JUS" u "SRPS" je u tome sto program Tower na srpskom jeziku koriste i u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori - tamo "SRPS" nista ne znaci.

Na primer, u programu Tower na hrvatskom jeziku rec "JUS" se 'prevodi' kao "HRN".

U Tower-u na srpskom jeziku to ne mozemo da uradimo tako jednostavno iz razloga koje sam upravbo naveo.

U programu Tower, propis "JUS" se koristi na 4 mesta:

vrsta seizmicki proracuna (JUS (Ekvivalentno staticko opterecenje) i JUS (Multi modalna analiza), zatim kao naziv standarda za dimenzionisanje celika i naziv standarda za dimenzionisanje drveta.
Smislicemo neku varijantu da korisnik u Tower-u na srpskom jeziku, sam definise ime za "JUS".
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Hvala na trudu i odgovoru. Ocekujemo neko resenje za promenu naziva standarda narocito za izvestaj o dimenzionisanju za celik.

Mi tehnicka lica, ne bi trebali da budemo kao nasa drzava, gde se licna dokumenta i tablice na kolima se menjaju vec 5-10 godina i jos imamo skoro one iz SFRJ. Evo moj primer na licnoj karti koja je istekla sada (imala sve oznake SFRJ-a) i treba da se menja a termin sam dobio na cekanje - 3meseca.

Nazalost postavljeni link trenutno ne radi. Ali je Google prikazao kao Chached TXT. Ni sajt http://www.jus.org.yu ne radi.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Cudno, meni oba linka rade :?:
Odgovori