propisi.Srbija

Odgovori
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

propisi.Srbija

Post od kosta »

Ukratko:radim na konstrukciji jednog objekta u Srbiji.
Zanima me da li se još uvijek proračuni mogu raditi po PBAB 87 (beton) i JUS-evima (za čelik) ili je obavezno primijeniti EVROKOD-ove?
Zahvaljujem unapred!
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: propisi.Srbija

Post od Astrodome »

Još uvek su važeći naši lepi stari prorisi - PBAB 87- zar nije lepo biti 31g. star?
Na damo se mi tako lako da Evrokodovi i neki novi propisi tek tako da se uvedu.

Jedino smo preimenovali JUS na SRPS i neke EN i ISO standarde usvojili, ali EVrokodovi ce biti kat-tad usvojeni.
Secam se davne 2004-te i savetovanja o EC propisima i optimizma da cemo uskoro raditi projekte po tim standardima.

Pozdrav!
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: propisi.Srbija

Post od kosta »

Hvala prijatelju.
Ja sam, pretpostavljam, malo stariji, pa se sjećam i prvog skupa iz 1997. (ili 1998.?), kad se krenulo sa prevođenjem evrokodova uz preporuku da im se nacionalni propisi hitno počnu prilagođavati. :lol:

Hvala još jednom!
Danex
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 21, 2015 10:06 pm

Re: propisi.Srbija

Post od Danex »

Situacija sa građevinskim propisima u Srbiji, na početku 2018.-e, je nedovršena, a u nekim stvarima i paradoksalna.
Treba razlikovati 2 pojma:

Pravilnik - podzakonski akt koji donosi neki zakonodavni organ Republike Srbije, recimo Skupština (nisam pravnik pa ne znam da li ga neki drugi organ može doneti ili samo Skupština). On ima zakonsku težinu, jer je to praktično "mali" zakon. On je, u ovoj priči, bitan jer je veće važnosti od standarda.
Standard - akt, dokument, koji donosi neko telo u državi odgovorno za "tehnička pitanja" (ponavljam da nisam pravnik, pa ovo moje uprošćavanje shvatite pomalo uslovno, mada mislim da je prilično dobra aproksimacija). Praktično, standard je tehnički dokument koji donosi specijalizovana institucija (kod nas Institut za standardizaciju). Ovde je ključno naglasiti da, iako ga ISS usvoji, kao SRPS br.taj i taj, on nije obavezujuć ako nešto višeg reda (Ustav, Zakon, Pravilnik,...) ne upućuje na njega.

Kada je u pitanju beton, tu je stvar čistija. Zakonski je sve u redu, samo je stanje zastarelo. Postoji Pravilnik BAB87 i prema njemu se može proračunavati. ISS je usvojio EC2-1-1 (kao i nacionalni prilog) kao SRPS, ali, dok Skupština ne usvoji novi Pravilnik, on se za sada ne sme upotrebljavati. Ovde je interesantno primetiti da za proračunavanje betona nije bilo Standarda, nego je sam Pravilnik bio dovoljno detaljan da opiše sve što treba.

Kod čelika je situacija, praktično, pravno nemoguća. Tu je postojao problem još iz vremena SFRJ. Postoji neki sto godina star pravilnik, koji kao i da ne postoji. Nisam ga čitao, niti ga ljudi generalno pominju, ali pretpostavljam da on upućuje na primenu JUS-eva. No, šta god u njemu pisalo, nakon usvajanja onih nekoliko JUS-eva za čelik, pre kraj SFRJ, ljudi su intuitivno počeli da ih primenjuju i to se smatralo da je tako "legalno i kako treba". Valjda je tako i bilo.
Međutim, u zadnjih par godina je od strane ISS usvojeno mnogo delova EC3, pa i onaj najvažniji, deo 1-1 (kao i nacionalni prilog), kao srpskih standarda SRPS. Pri tom, njihovim usvajanjem, ISS je eksplicitno naglasio da je ukinuo važenje starih JUS-eva za čelik i ti propisi su sad van snage. Dakle, ako pretpostavimo da taj Pravilnik za čelik iz '60 (ili '70) i neke i dalje važi, i da u njemu nešto smisleno piše, on sigurno upućuje na standarde koje je ISS povukao i učinio ništavnim. Uprošćeno, zakon te tera da koristiš standarde koje je struka (da tako nazovemo ISS) zabranila, a za one standarde koje je struka usvojila još nema zakonskog odobrenja. I ovde se čeka usvajanje novog Pravilnika koji će upućivati na Evrokodove, koji su za sada, van snage.


Stanje u praksi je, verujem, šarenoliko i zavisi od čoveka do čoveka. Ja, kao mlađi inženjer, koristim isključivo EC (i za opterećenja i za materijale) i za sada nisam naišao na revidenta (ili neko drugo lice uključeno u projektovanje) koji bi pravio problem. Mada je pitanje šta bi se desilo da stvar sa ličnog dogovaranja i sporazumevanja pređe na teren sudova.
Bilo bi interesantno da još neko iznese svoja iskustva po ovom pitanju, da vidim šta i kako rade druge kolege.

Kao zanimljivost, da navedem da je u Crnoj Gori usvojen, prošle godine, novi Pravilnik za projektovanje građevinskih objekata koji je odobrio korišćenje i starih (JUS) i novih (EC) propisa, potpuno ravnopravno. Za očekivati je da se tako nešto i kod nas usvoji zbog velikog broja starijih kolega, da ne bi sad učile EC u kasnijim fazama karijere.
abkonstruktor
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Feb 21, 2016 1:16 am

Re: propisi.Srbija

Post od abkonstruktor »

Poštovane kolege, polovinom 2017. godine i mene je zanimalo kada će se moći primenjivati Evrokodovi, i nazovem ministarstvo građevinarstva i posle par prebačenih poziva dođem do osobe zadužene za evropske integracije vezane izmeđuostalog za našu struku.

Odgovor koji sam dobio je sledeći:

- Da Država ima rok do kraja 2018. (zbog pristupnih pregovora u EU) da usvoji sve standarde i krene sa primenom istih. Takođe mi je rečeno da će se prvo uvesti primena EC3 (čelik), i da se to očekuje polovinom 2018., jer je taj standard već pripremljen, posle toga će se uvesti i EC2 (beton).

- Takođe, Država će omogućiti neki grejs period u trajanju od dve godine gde će moći da se primenjuje i trenutno važeći standard (vreme za koje treba savladati EC, ide nama u prilog koji smo završili prema PBAB), nakon tog perioda zabraniće se primena trenutno važećeg standarda.

- I jedna informacija koju sam dobio od jednog profesora koji između ostalog učestvuje u izradi standarda, a to je da je jedini važeći standard još uvek pravilnik BAB, i da je i dalje jedino po njemu raditi zakonski ispravno.

E druga je stvar što oni koji nam odobravaju i izdaju građevinske dozvole ne znaju ove info. (teško je to raspitati se :) ) pa sve odobravaju, čak i kad se uradi pola projekta po BAB-u pola po EC2 :D

Nadam se da sam pomogao.
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: propisi.Srbija

Post od kosta »

Pomoglo je, naravno. Hvala svima!
Odgovori