Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Odgovori
st_george
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 10:45 pm

Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od st_george »

Da li me neko može uputiti na postupak proračuna veza kod drvenih rešetki primenom konektor ploča?

Imam dva udžbenika iz Drvenih konstrukcija od Stevanovića i Dragoslava Stojića, medjutim ni u jednom nema pomena o načinu proračuna konektor ploča. Navode se hidraulične prese, minimalni poprečni preseci, potrebna vlažnost drveta, dati su neki primeri izgleda nemačkih proizvodjača ali ni pomena o proračunu.

Nije reč o praktičnom problemu, i svestan sam da bi u tome slučaju je problem verovatno daleko isplativije rešiti drugim spojnim sredstvima, ekserima ili slično.


Na kraju počinjem da sumnjam da ili u JUS-u ne postoji nikakav postupak proračun-a konektor ploča.
Ako je to slučaj da li onda postoji u DIN-u, ili nekim drugim propisima?


Hvala unapred na odgovoru.
Mraz
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Jan 12, 2012 10:54 am

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od Mraz »

Imaš upute u Eurokodu..
Mislim da je to ipak prekomplicirano za ručni proračun, pa za praktičnu primjenu samo software dolazi u obzir. Imaš ih više - Wolf, MiTek, Gang-Nail, pa i domaći LKV centar.
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od zidar »

Skoro sam imao isti problem i googlajući došao do zaključka da se nosivost takvih nosača - rešetki pokazuje i dokazuje samo probanjem već izrađenih rešetki. I ti rezultati zavise od same tehnologije izrade rešetki (prese i slično). A što se tiče proračuna, nisam našao ništa konkretno. Zato sam prešao na eksere
st_george
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 10:45 pm

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od st_george »

Hvala Vam na odgovorima.
Nisam znao da je ovaj postupak toliko komplikovan.
Mraz
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Jan 12, 2012 10:54 am

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od Mraz »

Postupak je kompliciran, ali zato je tu software - a njegovom upotrebom možeš kreirati baš sve - hale, višestrešna složena krovišta, oplate, proračunavati spregnute grede, Studiobinder nosače - sve to u 3d, sa planom pozicija svih rešetki, dimenzijama svakog drvenog elementa i mogućnošću slanja cijele liste na mašinu - Hundegger i ostale, itd. Otvara se jako veliki set mogućnosti. Proračun jedne rešetke možeš napraviti u par minuta - sa unosom svih parametara, odabirom tipa itd..
st_george
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 10:45 pm

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od st_george »

Hvala na savetu Mraz.
Ali pretpostavljam da se svi navedeni programi (Wolf, MiTek, Gang-Nail, LKV centar) plaćaju, i da nijedan nije besplatan?
Mraz
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Jan 12, 2012 10:54 am

Re: Proračun konektor ploča kod drvenih rešetki

Post od Mraz »

st_george wrote:Hvala na savetu Mraz.
Ali pretpostavljam da se svi navedeni programi (Wolf, MiTek, Gang-Nail, LKV centar) plaćaju, i da nijedan nije besplatan?
Naravno, nema ništa besplatno danas :)
Odgovori