Vjetar JUS

Odgovori
Karr
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Okt 19, 2012 8:48 am

Vjetar JUS

Post od Karr »

Poz ljudi svima. Imam problem. Radim diplomski rad na temu AB industrijski dimnjaci i dobih da proračunam dimnjak visine 161m za TE Gacko. Nabavio sam taj projekat urađen po starim propisima i opterećenje vjetrom je 1,444 kN/m2, konstantno po cijeloj visini. Prvi put se susrećem sa ovim proračunom vjetra tako da sam možda negdje pogriješio. Kad sam uradio opterećenje po JUS C110-113 dobijam dinamički koeficijent Gz=1,72, a opterećenja vjetrom od qg,T,z =1,51 kN/m2 na vrhu dimnjaka do qg,T,z =0,7 kN/m2 na dnu dimnjaka. Asistent mi kaže da je negdje pročitao da JUS daje veće vrijednosti za visoke objekte od starih propisa, a ja na osnovu podataka dobijam manji moment... Moje konkretno pitanje je: da li je ovo neka realna vrijednost Gz, te da li se opterećenje vjetra treba ovako računati, da se dobijaju različite vrijednosti po visini ili samo sračunati za vrh i nanijeti po cijeloj visini? Hvala svima unaprijed. Poz, Aleksandar
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Vjetar JUS

Post od NBM »

Vjerujem da moze biti od korisiti - narocito dio koji se odnosi na uporedjenja propisa:

http://www.deling.rs/download/DKKS-2010 ... 0Avali.pdf

Pogledati sledece - obratiti paznju na napomene kod proracuna i generalno iskustva:
viewtopic.php?f=8&t=573

Na kraju, ne vidim sto bi se vi rukovodili time kako je neko nekada nesto sracunao - da li je opterecenje vjetrom podcijenjeno ili precijenjeno (od strane projektanta i/ili propisa). Naravno, jos jednom treba provjeriti da li ste sve korektno obuhvatili proracunom.
Kao u gornjem slucaju tornja trebalo bi mozda uvrsti jos EC kao relevantan pravilnik a sa JUS U.C.110-113 biti oprezan.
Vjetar racunati promjenljivog intenziteta po visini izuzuev prvih 10 m gdje je konstantan.
Karr
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Okt 19, 2012 8:48 am

Re: Vjetar JUS

Post od Karr »

Hvala vam NBM na pomoći. Uradio sam kako ste mi predložili i sračunao vrijednosti aerodinamičkog pritiska po JUSu i po EC i razlike su mizerne, tako da mislim da je proračun sada tačan... Da li slučajno posjedujete literaturu za proračun uticaja temperature u betonskom prstenu? Ja imam neke formule, pa bih htio da uporedim tačnost vrijednosti koje sam sračunao. Hvala unaprijed.
eca
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 3:17 pm
Lokacija: Tuzla

Re: Vjetar JUS

Post od eca »

A ima li kakve sanse da dobijem taj projekat po starim propisima? Interesantni su mi dimnjaci a pogotovo TE Gacko.
Odgovori