3D šipka

Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

3D šipka

Post od Mario P. »

Pozdrav!
Dal je ikako moguće u Toweru nacrtati šipku koja prolazi kroz sve 3 dimenzije, znaci prostorna šipka i dali je moguće s takvom šipkom napravit promjenjivu seriju?
Hvala
Last edited by Mario P. on Čet Maj 14, 2009 8:53 pm, edited 1 time in total.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Da, sipka sa prostornom geometrijom moze da se napravi u armCAd-u.
Sto se tice promenjlive serije, i to se moze napraviti - rucnim zadavanjem funkcije promene duzine nekog od segmenata takve sipke u dijalogu "baza pozicija" opcija za rucno pavljenje varijabilne pozicije.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Milane jel moze malo pojašnjenje ako nije problem. :roll:
Na koji nacin da se pristupi njenom "modeliranju"?
Evo konkretno šipka sa prikačene slike dva segmenta A i B, imaju iste nagibe prema horizontali zadanih dužina i na kraju kuku duljine 0,50 m koja skreće prema Z-osi.

Pada mi napamet još jedna teža situacija, mogućnost modeliranja šipke ako npr. segementi A i B imaju različite nagibe prema horizontali?
Last edited by Mario P. on Čet Maj 14, 2009 8:53 pm, edited 1 time in total.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Ako znate koordinate, unesite koordinate (X,Y,Z) cvorova sipke.
Na primer, kada se crta proizvoljna sipka, mozete zadavati 2 (X,Y) ili 3 (X,Y,Z) koordinate.

Evo jedne prostorne sipke:
kada se u komandnoj liniji trazi unos tacaka sipke, unosi se (na primer)

0,0
100,0
100,100
100,100,100 <kraj>

poslednja tacka izlazi iz ravni X0Y.


Inace, mozete slobodno nacrtati prostornu sipku (ali samo da bi ste definisali njenu geometriju). Takvu poziciju nakon toga predstavljajte kroz reprezente ili serije.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Hvala na odgovoru :)
Imam mali problem sa prikazom serija gdje se mijenjaju duljine nekih segmenata. Sve se odradi super, duljine segmenta sve stimaju ali kad se napravi izještaj, duljina segmenata koji se rucno zadvao razlikuju se u specifikatoru i izvještaju :roll:
Slika
Jel mozda ovo bug ili ja nesto krivo radim?
Isto vidim da mi se u specifikatoru na segmentu kojem sam rucno zadavao promjenu javila promjene duljine po segmentu ("dA" u slučaju sa slike)?


p.s. jel moguće podesit Armcad da uvijek pokazuje stvarnu debljinu i zaobljenost šipki?
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Da ne otvaram novu temu, vezano za serije sipki, jeli moguće napravit pblike serija koje su prikazane na slici? (prikazana je osnova)
Unaprijed hvala :)
Slika
nazgul
Postovi: 27
Pridružio se: Pon Avg 11, 2008 1:38 pm

Post od nazgul »

Serija prikazana na slici levo mislim da se ne moze napraviti. Resenje bi npr. bilo napraviti polilinije na mestu gde su predvidjene sipke, a zatim od svake polilinije formirati posebnu sipku.
Serija sipki prikazana na slici desno se moze napraviti i to iz dva dela: jedna serija bi bila za pravougaoni deo, a druga za trougaoni.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Pozdrav nazgule (jel to onaj iz gospodara prstenova :lol: )

Seriju lijevo sam mislio tako na tvoj nacin...samo javlja se jedan problem a to je zbirna rekapitulacija šipki i broj pozicije te oznaka pozicije kojoj se mijenjaju duljine šipki (offsetovane lučne sipke). Mislim da bi se to dalo rjesit definiranjem dvaju pozicija oplata npr. Poz 101 i poz 101b i kombiniranjem
Trouglasta serija šipki?! Nisam uspio to napravit...na koju foru?
Klasičan nacin pa četvrtu toču pozicije izostaviš ili...
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Mario P. wrote: Trouglasta serija šipki?! Nisam uspio to napravit...na koju foru?
Ta serija nije trougaona nego trapezna - u gornjem vrhu serija se ne zavrsava tackom nego se zavrsava nesto ranije - sipkom odredjene duzine.

U ArmCAD-u 2005 postoji jedna zgodna komanda - poplocavanje oblasti serijama sipki. Tom komandom mozete jednim korakom postaviti armaturu u ovoj oblasti na slici desno (takodje i u oblatima mnogo slozenije geometrije)


Sto se tice ove slike sa leve strane, mislim da se i to moze izvesti u ArmCAD-u - prvo sto mi na pamet pada je rucno definisanje varijabilne pozicije u dijalogu Baza pozicija.
Znam da postoji i drugi nacin ali za njega nisam bas siguran oko detalja pa cu to opisati sutra kada budem imao program pred sobom.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Pozdrav svima!

Kada iscrtam 3D šipku ne mogu da je iskotiram. Jel to tako treba? Pretpostavljam da je do mene(ne znam nešto što bi trebalo da znam)!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Bar jedan segment sipke prostorne geometrije mora da lezi u xOy ravni pa ce za taj segment sipke moci da se poveze kota.

Komanda za postavljanje kote pretpostavlja 2D geometriju sipke i trazi presek samo u ravni Z=0
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Hvala najljepša na odgovoru!
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

b.milan wrote: Sto se tice ove slike sa leve strane, mislim da se i to moze izvesti u ArmCAD-u - prvo sto mi na pamet pada je rucno definisanje varijabilne pozicije u dijalogu Baza pozicija.
Znam da postoji i drugi nacin ali za njega nisam bas siguran oko detalja pa cu to opisati sutra kada budem imao program pred sobom.
Jel moze mala pomoć ovdje, jer ja zbilja ne vidim nacina na koji bi se ovo moglo napravit na nacin na koji sugerirate :-(
Jedini nacin koji vidim kao rješenje je ovaj sto ga je nazgul spomenuo.
Nadam se da smo u krivu
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Slika

Oblast koja treba da se definise u komandi promenljiva serija u osnovi je obiscrtana debelom zelenom linijom.

Plavo - sipka od koje se pocinje - to je sipka konstantne pozicije od koje ce se napraviti promenljiva. (nakon pravljenja serije moze se obrisati, to ce postati reprezent)

Kada se nacrta oblast i udje u dijalog za promenljivu seriju u osnovi, treba selektovati lucni segment i njemu postaviti "preuzmi sa crteza"
Kada se lucnim segmentima dodeli "preuzmi sa crteza" oni dobijaju takav zakon promene koji ce formirati niz koncentricnih lukova (znaci, centar luka ce biti uvek ista tacka)

Vas primer je specificna serija koja se sastoji od sipki koje su savijene u ravni polaganja.

Pun prikaz serije nece realno prikazivati kako ove sipke pokrivaju datu oblast jer serija u osnovi pretpostavlja da su sipke savijane upravno na ravan postavljanja i da se simbol sipke prikazuje u oborenom polozaju, zarotiranom za 90 stepeni.
Avatar
Mario P.
Postovi: 55
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:26 pm
Lokacija: x,y,z

Post od Mario P. »

Super!
Sve jasno :)
Puno hvala!
Odgovori