Debljina ljinija (serija u osnovi)?

Odgovori
todis1810
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 1:38 pm
Lokacija: Beograd

Debljina ljinija (serija u osnovi)?

Post od todis1810 »

Postovani,
Pri postavljanju serije sipki u osnovi program sipku i liniju serije tretira kao jedan lejer, a ja bih hteo da sipka bude npr. 0.3 mm debljine a linija serije 0.09 mm.
Posto sam procitao vas odgovor u nekoj temi da se to resava stampanjem prema boji linije moje pitanje je da li ipak moze nekako da se resi drugacije a da se stampa prema debljini linije po lejerima jer sam vec pri kraju crtanja pa da sad to ne menjam?
Moj kolega je uspeo ali se ne seca kako. Samo se seca da je aktivirao izgled entiteta pa stiklirao debljina linija a dalje se ne seca.

Unapred hvala.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nemoguce je da je vas kolega podesio razlicite debljine za simbol serije i simbol sipke iz serije preko razlicitih lejera. I simbol serije i simbol sipke cine jedan jedinstveni entitet. Zbog toga, nemoguce ih je razdvojiti u dva lejera.

Podesavanje debljina linija za stampu prema bojama je prilicno jasno - treba samo da znate kojom bojom se iscrtava simbol serije a kojom bojom se iscrtava simbol sipke. Boje u AutoCAD-u se predstavljaju brojevima od 0 do 250. Recimo, simbol sipke je ljubicaste boje (broj 6) a simbol serije je crno/bele boje (broj 7).
U podesavanju pred stampu potrebno je uz boju broj 6 postaviti debljinu 0.3mm a uz boju br.7 debljinu 0.09mm. Isto to treba uraditi i za druge boje kojima se iscrtavaju ostali entiteti ArmCAD-a.
todis1810
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 1:38 pm
Lokacija: Beograd

Post od todis1810 »

Jasno mi je sve za stampu pomocu boja.

Kolega nije to uradio preko razlicitih lejera. Sipka i linija serije su jedan lejer i debljina linije tog lejera je 0.3mm, ali kad se klikne na tu sipku (samim tim i liniju serije) pa ode na properties pise lineweight 0.09mm i na kraju sipku stampa 0.3mm a liniju serije 0.09mm.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Debljina ljinija (serija u osnovi)?

Post od b.milan »

todis1810 wrote:... moje pitanje je da li ipak moze nekako da se resi drugacije a da se stampa prema debljini linije po lejerima jer sam vec pri kraju crtanja pa da sad to ne menjam?
Moj kolega je uspeo ali se ne seca kako. Samo se seca da je aktivirao izgled entiteta pa stiklirao debljina linija a dalje se ne seca.
Koliko sam ja razumeo, Vi ste prvo rekli da je Vas kolega USPEO da resi onako kako bi to vama odgovatalo - preko lejera.
A sada ipak kazete da on to nije uradio preko lejera.
Posto postoje samo dva nacina za ovo - sledi da je Vas kolega to uradio preko boja.

Pokusacu da ukratko objasnim kako se podesavaju debljine linija za stampu preko boja.

1) Prvo pokrenite Wizard za pravljenje novog plot stila:
"File->Plot Style manager->Add a Plot Style Table Wizard"

2) U Wizard-u izaberite "Start from Scratch" pa onda "Color Dependant Plot Style Table", zatim zadajte ime za novi plot stil koje cete da zapamtite i da ga upotrebljavate - recimo "ArmCAD 2005". Nakon toga napravice se fajl ArmCAD 2005.ctb

3) Na kraju Wizarda, klikom na dugme "Plot Style Table Editor" otvorice se dijalog u kojem cete podesiti debljinu i tip linije za svaku od boja koja se koristi u ArmCAD-u.

Slika

(Naknadno editovanje ovog plot stila se moze vrsiti uvek kada pokrenete "File->Plot Style manager" i duplim klikom na ovaj fajl (ArmCAD 2005.ctb) Jednom kada podesite sve debljine za boje koje koristite ovo necete morati da radite nikada vise.

4) Kada zavrsite sa podesavanjem i izadjete iz ovog dijaloga, moci cete da koristite ovaj plot stil pri plotovanju. Pokrenite naredbu za plotovanje "File->Plot", (prosirite dijalog klikom na strelicu u donjem desnom uglu kako bi ste videli ovaj desni deo u kome se nalazi lista za izbor plot-stila).


Slika


Ovo sve nije veliki posao - da bi podesili debljinu linije treba znati indeks boje. Indeksi boja za sve ArmCAD-ove entitete ispisani su u dijalogu za podesavanje boja u ArmCAD-u ("Podesavanja->Parametri")
U ArmCAD-u vise od petnaestak razlicitih boja tako da ovaj posao stvarno nije mukotrpan.
A posto ste Vi vec organizovali lejere tako da sadrze linije istih debljina, jednostavno dodelite svim linijama jednog lejera istu boju i resili ste sve probleme.
todis1810
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 1:38 pm
Lokacija: Beograd

Post od todis1810 »

Posto ste mi dali resenje problema ja se necu upustati u dalje objasnjavanje sta je kolega radio.
U pitanju je bila stvar navike da u lejerima zadajem debljine pa sam izbegavao stampanje prema bojama.
Poznate su mi obe metode i posto je veoma jednostavno preci cu na debljine linija pomocu boja.

Hvala na objasnjenju!
todis1810
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 1:38 pm
Lokacija: Beograd

Post od todis1810 »

Posto postoje samo dva nacina za ovo
Koji je drugi nacin?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Mislio sam na to da postoje samo dva nacina za podesavanje debljina linija pri stampi - prvi je preko lejera (to je bio stari nacin koji je bio i jedini nacin do AutoCAD-a 2000). Kod ovog nacina sve linije iz jednog lejera se plotuju istom debljinom.

Drugi nacin je preko boja, sve linije iste boje (bez obzira na pripadnost nekom lejeru) iscrtavaju se istom debljinom. Taj nacin je fleksibilniji, opstiji i bolji od starog nacina. Najociglednija prednost ovog nacina je u mogucnosti snimanja konfiguracije sa debljinama i tipovima linija u konfiguracioni fajl koji se zatim moze prenositi na druge racunare. Takodje, ovako napravljena konfiguracija se moze iznova i iznova koristiti za nove crteze.

Kod sistema sa lejerima, u svim fajlovima imena lejera uvek moraju biti ista da bi se omogucilo koriscenje ranije napravljenih konfiguracija.

Zbog toga sto su entiteti u ArmCAD-u slozeni i "visebojni" jedini nacin za podesavanje debljina linija pri plotovanju jeste preko boja.
todis1810
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Dec 09, 2008 1:38 pm
Lokacija: Beograd

Post od todis1810 »

Mislio sam na to da postoje samo dva nacina za podesavanje debljina linija pri stampi
Ja sam razumeo nesto drugo.

Hvala na iscrpnim odgovorima!
Odgovori