promenljiva serija u osnovi

Odgovori
zoli
Postovi: 17
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 4:34 pm
Lokacija: budimpesta
Kontakt:

promenljiva serija u osnovi

Post od zoli »

zdravo Milane,

1. kod promenljive serije u osnovi cini mi se da je samo opcija 'preuzmi sa crteza' odobrena za postavljanje serije sa jednim promenljivim segmentom (tj. samo tada moze da se klikne na 'OK'). pretpostavljam da je to zato, sto se sa 4 tacke zadaje gabarit serije.
medjutim, kada zbog nekog razloga takvo crtacko zadavanje geometrije nije tacno (recimo malo nagnuta ploca koja je nacrtana u projekciji), zgodno bi bilo da se 'promenljivost' serije (sa jednim promenljivim segmentom) zada rucno, preko numerickih vrednosti (ili preko '!'). zbunjujuce je samo to, sto se u dijalog boxu (kod prom. serije sa jednim prom. segmentom) cini da su ove opcije omogucene, a opet izgleda da nisu.
2. kod postavljanja specifikatora (promenljiva serija u osnovi) primetili smo da
- kada je samo jedan segment promenljiv ('a'), ne ispisuje se vrednost 'da'
- kada sipka ima dva promenljiva segmenta ('a', 'b'), ne ispisuje se vrednost 'db' ali se ispisuje 'da'.
naravno, vrednost promene ('d...') je koristan, vazan podatak, pa bi bilo dobro da se uvek ispisuje kod specifikatora.
znaci specifikator se ponasa malo cudno, pa te samo molim, ako nesto nismo dobro namestili, da nam ukazes na to.
kotni stil je isti za oba slucaja, mada se sada ne bih setio da li se ispis ('d...') moze regulisati.

unapred hvala, pozdrav,
Zoli
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Sto se tice numerickog definisanja promenjlivih serija ta mogucnost postoji - u dijalogu "Baza pozicija" ima jedno dugme cijim se pokretanjem ulazi u dijalog za "rucno" pravljenje promenljive pozicije - omogucava se da se od neke konstantne pozicije napravi promenljiva pozicija ciji jedan ili vise segmanata imaju linearnu promenu duzine itd.

U vezi ispisivanja vrednosti "da" i "db" u specifikatoru - nisam bas siguran, provericu, ali cini mi se da je uslov za ispisivanje "da" (odnosno koraka promene) linearna promena duzine segmenta. Cini mi se da je to tako projektovano, mozda zakon promene segmenta za koji nije ispisan korak promene nije linearan ?

p.s. proveru cu moci da izvrsim tek za sedam dana jer sam na odmoru. :wink:
Odgovori