specifikacija i rekapitulacija za mreže

Odgovori
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

specifikacija i rekapitulacija za mreže

Post od SENAD »

Sve češće imam zahtjeve(i od izvođaća i od investitora) da dam stvarno ugrađene količine armature.
Što se tiće šipki tu nema problema, ali kada su u pitanju mreže tu postoji problem, jer se u rekapitulaciji mreža ,a i u zbirnoj rekapitulaciji za mreže, prikazuje težina zajedno sa otpatkom(uzima se cijeli broj mreža tako da u nekim slučajevima ima i 40% otpatka, bez obzira na jedinstveni plan isjecanja).Sada ručno sabiram količine što oduzima dosta vremena, naročito ako ima više oplata sa više različitih tipova mreža u jednim fajlu.
Bilo bi veoma korisno ,ako se može,napraviti opcija gdje se ne bi vodilo računa o isjecanju mreža iz cijelih tabli,tako da bi se na taj način mogla dobiti mogučnost izbora ,da li koristiti stvarno ugrađene količine ili količine koje odgovaraju cijelim mrežama.
Druga stvar koja mi zna zadavati glavobolje je nemogučnost uticaja na redoslijed pod pozicija(I-1,I-2...).Često se dešava da jedan crtež pretrpi izmjene ali kada mu zadam jedinstveni plan isjecanja ,a nekada je dovoljno da otvorim bazu pozicija mreža (nisam primjetio neku šemu po kojoj se to dešava)pa da se brojevi pod pozicija(1,2...)promijene.Ovo zna biti "nezgodno "u slučaju kada ima više revizija istog crteža(a to se dosta često dešava)tako da mi se znalo desiti da naprimjer,pozicija III-12 bez nekog razloga postane poz III-19.Bilo bi dobro kada bi poz III-12 ostala III-12 ,odnosno da se poz III-19 može pretvoriti (vratiti) u pozIII-12.

Ja se nadam da nisam bio opširan i da sam bio jasan.
Srdačan pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

jedno pitanje samo - sa li vam treba kolicina ugradjene armature kod koje je svako parce (u opstem slucaju - nepravilnog oblika) izrazeno preko pravougaonika koji gaobuhvata ili bas zelite cistu povrsinu-tezinu ugradjenih mreza, bez uzimanja u obzir bilo kakvih otpadaka pri secenju ? I medju ova dva nacina razlika moze biti prilicna.

Sto se tice numerisanja secenih delova mreza stvari stoje ovako - indeksi secenih tabli se iznova generisu nakon svake operacije koja menja stanje na crtezu. Cini mi se, nisam bas siguran da je tako ali koliko se ja secam, redni broj indeksa secenja zavisi od velicine secene mreze. Sto je parce vece to je indeks secenja manji.
Indeksi secenih tabli se moraju svaki put iznova generisati (pocevsi od broja 1) inace bi postojala veoma cesta pojava "rupa" u indeksima sto bi bilo prilicno nezgodno za onoga koji treba da pronadje odredjeno parce mreze na crtezu i u planu secenja.
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

Post od SENAD »

Poštovani!
Ja bih bio zadovoljan da arm cad dobije mogučnost da sabere količine pozicija iz specifikacije mreža,dakle bez odbijanja nekih kosina odnosno da sabere površine pravougaonika iz specifikacije tako da rekapitulacija mreža dobije količine tipova mreža koje se podudaraju sa količinama u specifikaciji(kao što je slučaj u specifikaciji i rekapitulaciji šipki)Naime imao sam par puta pitanje što se rekapitulacija mreža ne slaže sa specifikacijom ,pa mi je poslije objašnjavanja i polemika oko toga šta ko priznaje kao armaturu za plačanje ,najlakše bilo da sve to ručno saberem i dam količine mreža u rekapitulaciji koje se u potpunosti slažu sa količinama u specifikaciji(naravno u ovom slučaju izbrišem broj cijelih mreža)

što se tiće indexa pozicija,morate priznati da je u najmanju ruku zbunjujuće za onoga ko izvodi neku ploču i dobije nacrt sa recimo poz IV-1 a za 2 dana zbog nekih razloga dobije reviziju tog istog crteža na kojoj poz IV-1 više nije VI-1 nego VI-3 .Bilo bi dobro ,kada ne možemo direktno uticati na broj indexa pozicije,da prijašnje pozicije zadrže stari index a pozicije koje smo dodali ili koje su nastale editovanjem dobiju index n+1 i dalje(gdje je n posljednji index određene pozicije mreže)
Ako je moguće nešto uraditi bilo bi dobro.
Gospodine Milane hvala vam na brzoj reakciji.
Pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Jasno mi je sta Vam treba u vezi rekapitulacije armature.

Sto se tice indeksa secenih tabli - tesko je razlikovati "editovanje" od "zadavanja". Recimo, nacrtate jednu seriju mreza koje ce poplocati zadatu povrsinu i generisace se indeksi secenih mreza.
Zatim, nakon 5 sekundi izbusite jedan otvor, pri cemu ce se opet morati da izvrsi poplocavanje i generisanje novih indeksa mreza. Pa onda opet nakon 5 sekundi drugi otvor...
A onda, recimo pozelite da modifikujete konturu koja se poplocava tako sto cete pomeriti jedan cvor konture oblasti - preko "grip" tacke.
Nema nikakve razlike izmedju naknadnog editovanja i uobicajenog procesa definisanja serije mreze.


Prilikom svake od ovih operacija vrsi se poplocavanje a pri tome se i radi automatsko generisanje novih i novih oblika secenih tabli. Tacno je da neki oblici secenih tabli ostaju nepromenjeni ali to je u principu samo specijalni slucaj, odnosno izuzetak. Program bi jako neoptimalno radio ako bi pri svakoj od ovih operacija poplocavanja proveravao da li izmedju dva poplocavanja razlicitih oblasti postoje secene table sa identicnim oblikom secenja. Ukoliko bi se za svaki novi oblik secene mreze dodeljivao indeks veci od poslednjeg koriscenog indeksa, vrlo brzo bi doslo do toga da imamo velike "rupe" u indeksima sto bi bilo mnogo veci problem nego ovaj koji ste Vi opisali.

Rucno uticanje na brojeve indeksa bilo bi veoma nerazumno - o tome cak ni ne vredi razmisljati. Ja ne vidim resenje ove situacije - ako neko ima ideju kako ovo moze da se izvede slobodno neka izlozi svoj predlog.
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

Post od SENAD »

Hvala na odgovoru.
Da li možemo , i kada očekivati implementaciju ovoga oko specifikacije i rekapitulacije mreža?
Nadam se da ćemo, i za druge stvari koje se pojave u toku korišćenja Arm cada, zajedno nalaziti rješenje i pokušavati doprinijeti usavršavanju programa ,jer na kraju to nam je svima cilj, da imamo što bolji alat koji nam pomaže u radu.
Pozdrav .
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nazalost, najbrze sto mozemo da uradimo u vezi ArmCAD-a moze da bude spremno za objavljivanje za najmanje 2-2.5 meseca.

Za implementaciju u ArmCAD-u cekaju vec duze vreme jos neke stvari ali trenutno ne mozemo da izdvojimo ljudstvo i da ga preusmerimo na te poslove zbog kompletne angazovanosti na drugoj strani.

U svakom slucaju notirali smo vase sugestije.
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

Post od SENAD »

Od korekcija na specifikaciji ništa (ili ja u zadnjem izdanju arm cada ne znam to pronaći)
Kada se može očekivati ova korekcija ,vezana za ovu temu.
(Dojadilo praviti rekapitulaciju ručno)
Srdačan pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Jedino sto smo radili na ArmCAD-u poslednjih 5-6 meseci je bilo njegovo prilagodjavanje za rad na novim i novim verzijama AutoCAD-a. U februaru je izasla verzija koja je sadrzala samo par minimalnih izmena (ispravki gresaka) a za nekoliko dana izaci ce verzija za 64-bitne AutoCAD-ove 2008 i 2009. Nikakve nove stvari nisu predvidjene da se rade na ArmCAD-u jos neko vreme.
Vas predlog da se u rekapitulaciji prikazuje i kolicina stvarno ugradjenih mreza je vec pribelezen i uzece se u obzir kada budemo radili unapredjenje funkcionalnosti ArmCAD-a. Nazalost, ne mogu vam reci kada ce se to desiti.
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

Post od SENAD »

hvala
puno pozdrava
SENAD
Postovi: 26
Pridružio se: Pon Okt 16, 2006 1:04 am

Re: specifikacija i rekapitulacija za mreže

Post od SENAD »

kao mali podsjetnik
pono pozdrava
Odgovori