šipke u poprečnom preseku

Odgovori
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

šipke u poprečnom preseku

Post od ezoranm »

Prilikom vađenja poprečnog preseka u blizini oslonca (stuba), pomešaju se mesta šipki. Dve šipke iz gornje zone grede koje se protežu čitavom dužinom grede i koje se nalaze uz spoljne ivice grede, u poprečnom preseku pređu u unutrašnjost a šipke iz gornje zone grede koje su unutar preseka i koje se nalaze samo iznad oslonca (zbog negativnog momenta), u poprečnom preseku pređu uz spoljne ivice. Zašto se ovo dešava? Da li je to moguće nekako podesiti
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nisam bas siguran o cemu se ovde radi ali jedino sto mogu je da se u dijalogu za editovanje serije u poduznom preseku (serije uzengija) nalazi slika koja prikazuje smer gledanja ove serije, od kojeg zavisi kako ce se prilikom vadjenja preseka ponasati program, odnosno sta ce se smatrati visinom a sta sirinom uzengije.

Pretpostavljam da je u tome problem.

Ako problem postoji javite se sa primerom.
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

primer:


Kontinualna greda na dva polja, armirana sa 4 šipke u poljima (pozitivan moment) i 6 šipki nad srednjim osloncem (negativni moment). 6 šipki je samo nad osloncem dok se u poljima u gornjoj zoni nalaze po 2 šipke.
U gornjoj zoni se duž citave grede postavljaju dve šipke a nad osloncem se dodaju jos 4 tako da ih je ukupno 6. Te dve šipke bi trebalo da se nalaze uz spoljašnje ivice poprečnog preseka grede, a ove 4 dodatne, unutar preseka. Problem je u tome što nekada prilikom vađenja poprečnog preseka program te 4 šipke postavlja kao spoljašnje a one dve koje idu čitavom dužinom grede, program u poprečnom preseku postavi unutar grede. I to tako samo kod nekih greda. Ne mogu da izvucem nekakvo pravilo
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Pozdrav svima!

Jasno mi je o čemu govori ezoranm i ja to rješavam tako što selektujem šipke u poprečnom presjeku i zamjenim mjesta šipkama-napravim "rokadu"(unutrašnje pomjerim da budu vanjske i obratno), što ne oduzima mnogo vremena...

Imamo 6 šipki u gornjoj zoni, 2 se prostiru cijelom dužinom(ivične), a 4 su dodate na osloncu(unutrašnje)...Međutim šipka je "ivična" ili "unutrašnja" samo zato jer ih mi zovemo tako, kako bi program mogao to da zna kada ničim nije definisano, pogotovo ako su profili šipki isti...primjetio sam da, ukoliko imamo, recimo, u gornjoj zoni(ili donjoj) u presjeku 2Rfi16 i 2Rfi14, ove veće će uvijek biti postavljene sa "vanjske" strane(ivične).
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

ezoranm wrote:primer:
... Problem je u tome što nekada prilikom vađenja poprečnog preseka program te 4 šipke postavlja kao spoljašnje a one dve koje idu čitavom dužinom grede, program u poprečnom preseku postavi unutar grede. I to tako samo kod nekih greda. Ne mogu da izvucem nekakvo pravilo
Problem je u orijentaciji uzengije. Svaka pravougaona uzengija uvek se moze prikazati na dva nacina - zavisno od smera gledanja. Kakvu orijentaciju uzengije zelite program ne moze da zna automatski. Zato je omoguceno da se orijentacija uzengije u seriji uzengija moze menjati. Editujte seriju uzengija i dijalogu koji ce se otvoriti videcete kako je orijentisana uzengija, odnosno videcete smer gledanja na tu uzengiju u toj seriji. Klikom na dugme "Ugao" mozete promeniti orijentaciju uzengije. Kada je postavite u zeljeni polozaj mozete ocekivati da ce komanda za vadjenje preseka raditi onako kako bi ste ocekivali.

p.s.
kada sam napisao da nam se javite sa primerom, mislio sam da nam posaljete fajl
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

Post od ezoranm »

DaniloS je razumeo. Jeste da ta rokada šipki oduzima malo vremena, ali presek po presek, nakupi se. I dosadi stalno editovati šipke u poprečnom preseku i menjati im mesta
student2
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Maj 27, 2011 10:13 am

Re: šipke u poprečnom preseku

Post od student2 »

prije svega pozdrav svima
ja sam, takodje, primjetio da se ovo desava i jako je iritantno, a ovo rjesenje koje je kolega Danilo ponudio je, bar meni, poprilicno neefikasno posebno kada je u pitanju dosta presjeka. Jednostavno predugo traje, te bih stoga zamolio nekog da prokomentarise... Mozda gospodin Milan da jos jednom pokusa da razumije o cemu je rijec? Nisu u pitanju uzengije vec poduzna armatura za prijem savijanja. Prilikom vadjenja poprecnih presjeka duz jedne grede,(recimo jedan presjek u polju i jedan kod oslonca)istu sipku program u jednom poprecnom presjeku smjesta u sredinu sirine grede, a u drugom na ivice (do uzengija). Da li je bitan mozda redosljed crtanja sipki ili sta vec? Cini se da ne.
hvala
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: šipke u poprečnom preseku

Post od b.milan »

Napisacu u ovoj temi i treci put : posaljite nam primer (dwg) sa konkretnim primerom i mestom gde povlacite presek.


ArmCAD je program za 2D crtanje i pri vadjenju preseka iz 2D crteza treba da resi problem rekonstrukcije trece dimenzije sipke - (gde se sipka nalazi po dubini).
Ne postoji informacija o tome gde koja sipka stoji (po dubini). Program samo moze pretpostaviti gde bi trebalo da se neka sipka nalazi. Iz primera kojeg nam budete poslali mozemo da zakljucimo da li postoji jos neki kriterijum na osnovu kojeg bi smo mogli da zakljucimo koja sipka ide napred a koja nazad.
To nije greska u programu. To je manjak informacija koje program pokusava da 'pogodi' na osnovu par jednostavnih pravila (koja ne pokrivaju sve slucajeve ali su sve sto imamo).
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: šipke u poprečnom preseku

Post od zidar »

Ja ovaj problem otklanjam tako što kratke podužne šipke koje su unutrašnje u poprečnom preseku pre vađenja preseka pomerim u podužnom preseku vertikalno za veoma malu vrednost, 0.2 cm. Posle tog pomeranja, kada se izvadi presek, takve pomerene šipke su uvek unutrašnje.
cobeyug
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:31 am

Re: šipke u poprečnom preseku

Post od cobeyug »

Pokusao sam ovo sa 0.2 cm pomeranje, ali kod mene nema nikakav efekt.

Pokusacu da objasnim problem jos jednom. Recimo da presek nad potpore ima 5 pracke, postavljeni u poprecnom preseku s leva na desno sa oznake 1 2 3 4 5. U preseku u polju sipke ima samo na mesta 1 i 5, i to su recimo fi12 - konstruktivne sipke. U potporu treba da ima dodatne 3 sipke recimo fi20, postavljene na mesta 2, 3 i 4, tako da raspored bi bio: fi12 fi20 fi20 fi20 fi12. Problem je u to sto kad automatski izvadimo presek, sipke su u sledecem rasporedu: fi20 fi12 fi20 fi12 fi20, t.e. konstruktivne sipke fi12 program stavlja u unutrasnjost, dok u prethodnom preseku je iste te sipke stavio na kraju. Postavljenost je uvek naizmenicna. Cak i u Vasem tutorijalu o armiranje greda se to moze videti.
Potrebno je resiti ovaj problem, jer vidim da mnogo kolega se suocavaju sa istim, a radi se o veoma banalnu stvar.
Odgovori