neokoliko stvari

Odgovori
rejzer
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 8:54 am

neokoliko stvari

Post od rejzer »

1.Sajle za prednapinjanje
Zanimljivo je da ArmCAD još uvijek ne podržava crtanje sajli za prednapinjanje, barem za adhezijsko gdje se u biti radi o ravnim "šipkama", odnosno sajlama, čija baza presjeka bi bila kao i za RA šipke podesiva od strane korisnika, a u specifikatoru na crtežu bi bili još zanimljivi neki podaci kojih za šipke nema kao npr. duljina omatanja sajle pri kraju nosača i sila prednapinjanja, pa bi ArmCAD brojeve pozicija mogao određivati i prema tim kriterijima. Nadalje, specifikacija sajli bi se mogla izračunati na osnovu broja sajli u pojedinom nosaču te u odnosu dužine nosača sa dužinom staze za prednapinjanje koju koristi pojedini proizvođač montažnih elemenata. Siguran sam da korisnici koji koriste ArmCAD u pripremi montažnih betonskih hala bi mogli još poneki komentar dati u vezi ovoga. Za sad se snalazim s dinamičkim blokovima, ali mislim da bi implementacija ovog u ArmCAD bila vrlo dobra.

2.Savijene mreže
Mislim da je već bilo pitanje u vezi ovoga, ali nije na odmet da i ja izrazim želju da se ovo implementira. Naime također u serijskoj proizvodnji montažnih elemenata vrlo se često koriste armaturne mreže kao vilice, posebno tankih elemenata kao što su TT-ploče. Te bi bilo zanimljivo da se može dobiti specifikacija i plan rezanja i savijanja mreža kad jednom nacrtaš mrežu u presjeku i kombiniraš ju s dužinom montažnog elementa tog presjeka.

3.unosa podataka u command promptu
Ovo se možda protivi s načinom na koji se Armcad koristi ali bar da velim kaj me muči. Npr. ok su vizardi koje ste uključili u Armcad za npr. crtanje kompletne armature temeljne stope... međutim, bilo bi dobro da postoji nekakva sistemska varijabla kojom bi se ugasili svi meniji koji se otvaraju prilikom crtanja šipki , mreža presjeka, specifikatora, nizova... Zašto? Zato da se omoguči unos svih potrebnih podataka s tastature , odnosno iz skripte, pa si korisnik može sam kreirati svoj "vizard" u npr. MS Excell-u koji mu automatski generira skriptu koju onda samo izvrši u ArmCAD-u i dobi gotov nacrt u tren oka i na osnovu korekcije par podataka u excellu.

4.3D modeliranje
Dali planirate ikad Armcad pretvoriti u program ili razviti neki novi program u kojem bi se modelirala AB konstrukcija u 3d, zajedno s armaturom?, pri ćemu bi se recimo model mogao importirati iz Tower-a zajedno s podacima o usvojenoj armaturi. Znam da nekoliko rješenja već ima na tržištu npr. izuzetno skupa Tekla structures (ne radi na AutoCAD-u), činimi se francuski Advance Concrete koji sam probao i ne sviđa mi se baš, Proconcrete koji nikak da završe i neznam dal još ima koji. i bilo bi dobro da se zadrži jednostavnost korištenja koja je u sadašnjem ArmCAD-u.

Eto toliko od mene za sad, možda naletim s još kojoj idejom.
pozdrav
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

rejzer wrote:1.Sajle za prednapinjanje
Zanimljivo je da ArmCAD još uvijek ne podržava crtanje sajli za prednapinjanje, barem za adhezijsko gdje se u biti radi o ravnim "šipkama"...
Pozdrav kolegi,

Evo mog iskustva rada sa Armcad2005 na poslovima montaznih elemenata sa adhezionim prednaprezanjem:

Armcad2005 je sasvim dovoljan i fleksibilan za rad potrebno prilikom crtanja montaznih elemenata i elemenata sa adhezionim prednaprezanjem sto se najvise koristi i kod svih izvodjaca montaznih konstrrukcija (ASA, ASAIbelik, Gemax, Sirbegovic, Vibrobeton, MontBeton, Medjimurje itd....) Kablovsko - naknadno prednaprezanje se jako malo koristi.

Nije mi jasno koje bi jos podatke bilo potrebno da ispisuje Armcad. Crtanje sajli podrzava. Kreirate novi tip armature i unesete karakteristike uzadi za prednaprezanje - radiusi mogu biti bilokoji jer se sajle koriste kao prave - sem ako se koristi kao uska/kuka za dizanje (sto je vrlo cest slucaj). Sila prednaprezanja uzeta se moze dodati kod komentara na kotu uzeta.

Vidi dokument : Prednaprezanje.pdf

Sve ostalo prema nacinu rada koji mi promenjujemo nije potreban - duzina sidrenja uzadi i ostalo, to je potreban u proracun i da se obezbedi odgovarajucom armaturom. Naravno doda se jos tabela sa karakterisikama materijala: beton pri otpustanju kablova, vrema otpustanja, kavalitet uzadi, presek uzadi, sila prednaprezanja itd sve sto je potrebno. Anuliranje kablova se isto moze lepo prikazati - nacrtaju se dve linije pored uzeta kao da ste presekli zacevljenje i iskotira se.

Sto se tice "Nadalje, specifikacija sajli bi se mogla izračunati na osnovu broja sajli u pojedinom nosaču te u odnosu dužine nosača sa dužinom staze za prednapinjanje koju koristi pojedini proizvođač montažnih elemenata" ne znam sto se uopste bavite ovim problemom da izvodjac kako ce da uklopi elemente u stazu. To je problem Izvodjaca i oni moraju da znaju da ce imati tehnoloski otpad odredjene duzine sto naravno ce u kalkulaciji cene elementa ugraditi. Naravno pri projektovanju mogu se usaglasiti i ovi detalji ako je moguce. Ja principijelno za svaki nosac dajem 100cm duze uzadi od stvarno potrebne sto pokriva potrebe da se uhvati pistoljom za prednaprezanje na krajevima sajli ili onaj medjuprostor izmedju dva nosaca ako se prednapreze na stazi L=100m. Za ostale otpade ili sto se javlja kod proizvodnje prema mom stavu mora da se brine Izvodjac.

Ovo je moje misljenje i mislim da Armcad2005 potpuno pokriva potrebe ovog oblasta.

Pozdrav
Odgovori