Armcad - na platformi ZW-cad2008 Profesional (3D)

Odgovori
arting
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 10:37 am

Armcad - na platformi ZW-cad2008 Profesional (3D)

Post od arting »

Da li je moguće ili će možda biti moguće instalirati Armcad na platformi ZW-cad-a koji je koliko vidim vrlo sličan (čak identičan) autocad-u, a neusporedivo jeftiniji
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nazalost, ne.

Na trzistu postoji nekoliko klonova programa AutoCAD. Navescu nekoliko (meni) poznatih: BricsCad, ProgeCad, ZW Cad, GStarICad...
Svi ovi programi zasnovani su na IntelliCAD tehnologiji.

IntelliCAD tehnologija predstavlja alternativu AutoCAD-u i glavne njene odlike su podrazavanje (imitiranje) AutoCAD-a.
S obzirom da autori IntelliCAD-a ne raspolazu izvornim (source) kodom programa AutoCAD, to podrazavenje se svodi na pisanje programa koji ce spolja da izgleda i funkcionise kao AutoCAD i koji moze da cita i snima fajlove u originalnom AutoCAD formatu.

Svaki od ovih proizvodjaca klonova koje sam naveo (BricsCad, ProgeCad, ZW Cad, GStarICad...) imaju sklopljen ugovor sa IntelliCad-om i od njih dobijen izvorni kod. U zavisnosti od ambicije i ozbiljnosti, navedeni proizvodjaci, vise ili manje modifikuju i unapredjuju finalni proizvod i vrse njegovu prodaju.

Ne bih da ulazim u to koliko je ovo ispravno ili ne, sa stanovista AutoCAD-a.

Sa druge strane AutoCAD (odnosno njegov proizvodjac AutoDesk) vec dugi niz godina razvija ObjectARX tehnologiju - to je skup programskih alata koji omogucavaju da AutoCAD postane platforma za izvrsavanje programa - odnosno, omogucavaju da se unutar AutoCAD-a izvrsavaju programi koji bi koristili AutoCAD-ov crtacki editor i bazu podataka. Da budem malo plasticniji, ObjectARX omogucava pristup AutoCAD-u - iznutra. AutoCAD je napravljen koriscenjem ObjectARX-a!

U svetu postoji veliki broj programa pisanih za AutoCAD, uz koriscenje ObjectARX tehnologije. Jedan od tih programa su i ArmCAD 2000 i ArmCAD 2005.

Sto se tice IntelliCad-a po ovom pitanju, stvari stoje ovako.
S obzirom da je IntelliCAD koncipiran na spoljasnjem podrazavanju AutoCAD-a, njegova unutrasnja arhitektura nije identicna AutoCAD-ovoj - pa je samim time onemogucena upotreba ObjectARX tehnologije. Zato su bili prinudjeni da razvijaju emulator ObjectARX-a, sto je gotovo isti obim posla kao i pisanje celog IntelliCAD-a. I ovaj put bili su dosledni i cilj im je da obezbede punu transparentnost, odnosno da programi pisani za AutoCAD, mogu da se sa neizmenjenim kodom kompajliraju i izvrsavaju na IntelliCAD platformi.
S obzirom na kompleksnost i obim ObjectARX-a, ovaj posao je neverovatno obiman.

Neki IntelliCAD bazirani programi vec uveliko reklamiraju da podrzavaju ARX (nepotpuno). Neki od njih govore da je postignuto 95% kompatibilnosti sa ARX-om (odnosno da je emulirano 95% funkcija). Problem je u tome sto tih 5% funkcija koje nije emulirano su esencijalne i kljucne funkcije koje su direktno oslonjene na arhitekturu AutoCAD-a i koje su veome teske za implementaciju u drugacijoj arhitekturi IntelliCAD-a. Jedna od tih funkcionalnosti bez koje ozbiljno programiranje u ARX-u nije moguce su takozvani Reaktori. To je jos uvek neresiv problem za IntelliCAD, a nas ArmCAD ne moze bez Reaktora.

Mi smo izuzetno zainteresovani za ovu oblast, sa jednim od proizvodjaca IntelliCAD baziranog programa smo u bliskom kontaktu, i mi pratimo progres koji se u emulaciji ARX-a desava. Po nasim najoptimistickijim procenama, proci ce jos najmanje godinu dana do ostvarenja minimalnih uslova za prenosenje programa ArmCAD 2005 na platformu nekog IntelliCAD baziranog programa.
Predrag
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Maj 15, 2008 4:54 pm

Post od Predrag »

Postovani,

Hteo sam da se dodatno informisem u vezi ove teme.

Program ProgeCAD 2008 podrzava open source verziju ObjectARX tehnologije koja se zove ObjectDRX (http://www.opendesign.com) i kao takav vec u sebi koristi vec jedan broj ObjectDRX programa.

Video sam na njihovom sajtu i jos nekim stranim forumima da je dovoljno prekopajlirati postojece ObjectARX programe u format ObjectDRX i da ce takva aplikacija raditi pod ProgeCADom 2008. Potrebno je samo iskoristiti Open Design Aliance DRX SDK (http://www.opendesign.com/download/index.php?file=3).

Zanima me da li vi mozete da prekompalirate vas ObjectARX u ObjectDRX i isprobate pod ProgeCADom i potom objavite rezultate. Bez obzira da li su pozitivni ili negativni.

Konacna cena vaseg softwera bi bila znatno manja kada bi se koristio recimo ProgeCAD 2008 nego AutoCAD. U sto je u interesu nas krajnih kupaca.

Nadam se da ce te nam izaci u susret.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Koliko mi znamo jos uvek nije postignut dovoljan stepen kompatibilnosti izmedju originalnog AutoDESK-ovog ObjectARX-a i nekog drugog razvojnog alata pogodnog za koriscenje u nekom od 'klonova' AutoCAD-a.

Mi redovno pratimo razvoj ovih alata i nas prioritet ce biti da cim se uslovi ispune, odnosno - cim ti alati budu imali funkcionalnost koja je neophodna ArmCAD-u, odmah cemo pristupiti realizaciji.

Otezavajuca okolnost je sto ArmCAD koristi skoro svu raspolozivu funkcionalnost ObjectARX-a, pa samim time i zamenjujuci ARX (DRX, BRX.. ili kako se jos zovu) moraju biti gotovo 100% kompatibilni sa originalom.

Vec vise od godinu dana, neki proizvodjaci 'klonova' AutoCAD-a reklamiraju da njihovi programi podrzavaju ObjectARX, i da podrzavaju preko 90% funkcija... U stvarnosti je onih 10% nedostajuce funkcionalnosti predstavlja kljucni i esencijalni deo - izuzetno tezak za ciju implementaciju ce im trebati vise vremena nego za onih 90% vec podrzanih funkcija.

I samo da napomenem, i kada se napravi dovoljno dobar razvojni alat (dovoljno kompatibilan), prenosenje ArmCAD-a na novu platformu nece biti nimalo trivijalno - procenjujemo na otprilike izmedju 3 i 5 meseci razvoja i testiranja.
Predrag
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Maj 15, 2008 4:54 pm

Post od Predrag »

Hvala na brzom odgovoru,

Nadam se da ce te nas obavestiti cim se stvori neophodni uslovi za prenos ArmCad na neku novu, povoljniju platformu.

Pozdrav.
Odgovori