Konstantna serija u osnovi?

Odgovori
fikri
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jan 06, 2012 8:26 am

Konstantna serija u osnovi?

Post od fikri »

Pozdrav,
zanima me kako promijeniti geometriju konstantne serije u osnovi koju sam prethodno vec nacrtao i odredio joj dužinu.
Ako promijenim dužinu šipke u jednom kraju (povećam) u drugom se automatski smanji. Ili ima neko jednostavno rješenje koje ja ne znam ili je stvarno tu neki problem. Javljaju se neke tri tačke, dvije za određivanje krajnjih granica i jedna za definisanje luka. Trebalo bi sve tri tačke pomjeriti za recimo 3 cm, a da se druga strana ne promijeni. Kod promjenjive serije u osnovi tog problema nema, jednostavno se može mijenjati geometrija bez ikakvih posljedica.
U čemu je problem?
Hvala
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Konstantna serija u osnovi?

Post od b.milan »

To sto zelite da uradite moze da se uradi, problem je u tome sto je ta opcija malo sakrivena od ociju. :wink:

Menjanje konstantne serije u osnovi razvlacenjem "grip" tacaka se moze vrsiti na dva nacina:

1) menjanje linije serije - prostiranja serije i menjanje polozaja simbola sipke
2) menjanje geometrije pozicije a bez menjanja linije serije i polozaja simbola sipke.

Menjanje na nacin br 1 je cesce, i to je u programu postavljeno za podrazumevano. Vama je potrebno menjanje na nacin br 2.

Postoji jedan globalni prekidac cije stanje odredjuje na koji nacin ce se manjati konstantna serija u osnovi prilikom razvlacenja "grip" tacaka. Taj prekidac se zove "Gripovanje geometrije pozicije" a nalazi se u dijalogu "Podesavanja->Funkcionalnost" u deli "Serija u osnovi".

Vise informacija o ovome mozete pronaci u Uputstvu za ArmCAD 2005, u poglavlju "11.4 Funkcionalnost" u delu "Serija u osnovi".
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
fikri
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jan 06, 2012 8:26 am

Re: Konstantna serija u osnovi?

Post od fikri »

Vec sam probao sa "gripovanjem" i nije imalo efekta. Gripovanje omogućava selektovanje objekta sa 8 krajnjih tačaka i to je u redu, međutim problem je sa promjenom dužine šipke u kostantnoj seriji. Ako je produžim na jednom kraju, na drugom kraju se smanji, tj. dužina uvijek ostaje ista. Tu je problem kako promijeniti dužinu šipke...??
Kako god da se to može izvesti ja sam crtež pretvorio u standardni autocad-ov crtež i jednostavno svaku liniju zasebno promijenio (opcija extend)... Jest da sam izgubio vezu sa ArmCadom ali bolje mi je i to jer sam praktično završio sav projekat i trebala mi je samo ta izmjena, nego da sve ponovo crtam..


Poslije sam skontao fazon (bilo bi kasno da nisam uradio backup prije "razbijanja" armcada):


Potrebno je izmijeniti dužinu šipke serije u poprečnom presjeku da bi se ona promijenila u uzdužnom presjeku...
PS: ponekad su najbolja rješenja ona najlakša.. :D
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Konstantna serija u osnovi?

Post od b.milan »

Ne razumem.
Konstantna serija u osnovi nema 8 grip tacaka.
Ili ima 4 grip tacke ili ima onoliko tacaka koliko cvorova ima geometrija pozicije.

Slika
Ovo su dva nacina za gripovanje konstantne serije u osnovi koje sam ranije opisao.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
fikri
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Jan 06, 2012 8:26 am

Re: Konstantna serija u osnovi?

Post od fikri »

Kad bolje razmislim radi se o konstantoj seriji u uzdužnom presjeku, međutim kada idem na editovanje objekta u natpisu piše "konstantna serija u osnovi" tako da sam to tako i upotrijebio.
Uglavnom, na slici je jasnije:

Slika

direktan link:

http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... 001uqq.jpg
Odgovori