Kotiranje vilica

Odgovori
zoran_gr
Postovi: 19
Pridružio se: Pon Apr 19, 2010 8:42 am
Lokacija: Novo mesto

Kotiranje vilica

Post od zoran_gr »

Dobar dan svima!

Imam jedno pitanje o kotiranju vilica.. recimo za gredu - poprečni presjek, napravim SPEC i izvučem vilicu iz pp, program kotira dužine vilice ali da samo jednu dužinu kuke.. znači ako je kuka 10 cm kotira tih 10 cm samo jednom. Zbroj koti nije jednak dužini vilice, "fali" tih 10 cm.

Znam da je dužina vilice točna, volio bi samo u grafičkom prikazu dodati tih 10 cm i za drugu kuku, postoji li takva opcija?

Hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kotiranje vilica

Post od b.milan »

U specifikaciji se prikazuje ilustracija(shema) oblika sipke/uzengije.

Osnovni zahtevi koje ova shema treba da ispuni su:
1) treba da je maksimalno kompaktna a ipak mora sadrzati potrebnu (minimalnu) kolicinu informacija, logicki jasno prikazanu kako bi se sipka tacno napravila.
2) treba da je citka, jasna i pregledna, bez medjusobnog preklapanja brojeva, oznaka i linija.

Algoritam za pravljenje sheme koja zadovoljava ove zahteve je veoma slozen i funkcionise za proizvoljnu geometriju sipke.
Smatramo da je sadasnji prikaz sasvim korektan i da nema potrebe za njegovim menjanjem u pravcu kojem ste Vi trazili.

Slika

Ako bas imate potrebu, mozete nakon postavljanja specifikacije na crtez rucno iskopirati oznaku duzinu kuke i postaviti je na zeljeno mesto.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
zoran_gr
Postovi: 19
Pridružio se: Pon Apr 19, 2010 8:42 am
Lokacija: Novo mesto

Re: Kotiranje vilica

Post od zoran_gr »

Apsolutno se slažem s Vama, radi se samo o tome što smo prije crtali armaturu "na ruke", sad smo "preveli" u armcad i probali održati isti sistem crtanja i kotiranja.

Najljepša hvala na odgovoru!
Dipling
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Maj 26, 2011 7:59 am

Re: Kotiranje vilica

Post od Dipling »

Kada smo već kod kotiranja vilica... zanima me kako program računa dužinu stranice vilice? Da li je to po osovini ili po vanjskom rubu vilice? Kod manjih vilica je mala razlika, ali kod velikih se može nakupiti greška. Takođe, ovo može biti važno i u slučaju kada pravimo vilice koje povezuju šipke koje nisu u uglu presjeka u stubu. Ovdje je sam prikaz malo čudan, jer iako zadamo prave/potrebne dimenzije vilica program ih prikaže malo manje pa se čini da će šipke koje veže ova vilica biti malo uvučene prema sredini presjeka. Ispravite me ako griješim.

Hvala!
Odgovori