Graficki prikaz armature

Odgovori
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Graficki prikaz armature

Post od Astrodome »

Graficki prikaz armaturnih mreza u poprecnom preseku je veoma slabo resena. Prema meni potrebno bi bilo da se ugradi i opcija kao kod armaturnih sipki - opcija zadebljanje i zaobljenje kada se dobija realniji prikaz armature u preseku - izgledu.

Vezano za mreze potrebno bi bilo da se ugradi i mogucnost da se mreza prikaze u poprecnom preseku umesto crtkane linije kao stvarna mreza sa glavnim i poprecnim sipkama na realnom rastojanju sa realnim poprecnim resecima prema tipu mreze koji je usvojen. Naravno bi bilo mogucnosti menjanja pravca sipki kod R mreza. Podatke za mreze vec imate u bazi samo bi bilo potrebno da se prikaz uradi u programiranju. Isto tako bi bilo dobro da se moze ukljuciti kao kod sipki koje su serije u osnovi - pun prikaz kada bi za mrezu prikazao stvarno stanje.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Graficki prikaz armature

Post od b.milan »

Hvala na predlozima, o prikazu mrežaste armature u preseku smo i mi dosta razmišljali, ali nismo smislili odgovore na sledeća pitanja:

Koja je to "realna" debljina mreže u preseku, kada se vrlo dobro zna da mreže imaju preklope koji čine značajan deo površine popločavanja (preklopi kod najobičnijeg polaganja mreža mogu biti dvoslojni, troslojni pa čak i četvoroslojni) ? Ako bi smo to zanemarili, čemu bi služila prividna realnost ? Poprečni presek ploče armirane mrežama treba da pruži informaciju o tome koja mreža ide u gornju a koja u donju zonu. Plan armature gledaju i tumače radnici armirači i zato treba da bude jasan i bez opterećujućih i nepotrebnih detalja.

Koji je to prečnik povijanja mreža ? Koliko ja znam, savijanje mreža možda nije zabranjeno ali svakako nije ni standardizovano.

Da bi smo mogli da umesto crtkane linije nacrtamo simbol mreže sa podužnim šipkama i tačkicama za poprečne molim da mi sračunate razmak tačkica i njihov međusobni odnos kod bilo koje mreže (može i Q i R) u preseku koji seče tablu mreže pod uglom od, naprimer 30 stepeni :wink:
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: Graficki prikaz armature

Post od Astrodome »

Izgleda da nisam bio dovoljno jasan, ali ni necu da preciziram jer vidim da bilokakvo resenje izbegavate jer odmah dolazite sa nekim primerima presek pod uglom od 30 stepeni. Ma treba onemoguciti presek kod mreza koji se ne poklapa sa glavnim pravcima mreze. Ako se poklapa onda da se da realan prikaz a ako se ne poklapa onda nek ostane dosadasnji prikaz. Zar to nije moguce izvesti?

Vezano za savijanje ja sam mislio na sipke a ne na mreze. Mreze retko savijamo - skoro nikad. Isto tako nisam mislio dati bas takav detalj u preseku gde se preklapaju mreze u cetri sloja. Ni ja ne volim preopterecene crteze, ali bi bilo dobro nesto uciniti. Ugradite opciju koja se moze koristiti a kome se ne svidja nek ne koristi - ako mu smeta preopterecenost crteza.

Kao primer za sipke postoji pun prikaz serija u osnovi. Postoji mogucnost i to da se koristi u programu i da se tako stampaju crtezi. Pitanje: dali svako to koristi. Ja naprimer to koristim samo radi kontrole pokrivenost sa sipkama. Kod stampe iskljucim. Ista ovakva opcija bi mogla da bude i kod mreza.

Hvala
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Graficki prikaz armature

Post od b.milan »

Astrodome wrote:... vidim da bilokakvo resenje izbegavate jer odmah dolazite sa nekim primerima presek pod uglom od 30 stepeni. Ma treba onemoguciti presek kod mreza koji se ne poklapa sa glavnim pravcima mreze.
Ja se stvarno izvinjavam ako je moj odgovor zvučao arogantno ili agresivno. Naravno da ne smatramo da je program bogomdan i savršen u svim pogledima - daleko od toga. Ali, ja sam samo hteo da primerom ukažem na probleme koji se ovime mogu otvoriti.

Jedan od problema je i kada se pozicija mreže sastoji od dvostrukih(ili višestrukih) mreža. Jeste da se ovo javlja retko, jeste da se presek koji nije paralelan sa mrežom retko zahteva, ali mi moramo da isprogramiramo rešenje i za taj ali i za svaki drugi slučaj. Ako imamo dve vrste prikaza mreža u preseku - jedan za paralelne a jedan za sve ostale preseke i slučajeve to može uneti veliku zabunu na crtežu - veća šteta nego korist.

Sledeći problem koji se otvara je kada se kombinuje mrežasta i obična armatura (mreža se ojačava serijama šipki). Kada presečemo kako će se razlikovati šipke iz serije od šipki iz mreže. Bilo kakvo rešenje značiće nepotrebno komplikovanje (i nama i vama)

Astrodome wrote:...Vezano za savijanje ja sam mislio na sipke a ne na mreze...

...Prema meni potrebno bi bilo da se ugradi i opcija kao kod armaturnih sipki - opcija zadebljanje i zaobljenje...
Ja sam protumačio da želite i zaobljenje što je nemoguće dobiti bez definisanja prečnika savijanja mreža. Što se tiče punog prikaza kod mreža , predlog je vrlo dobar i izvinjavam se što ga nisam tako i tretirao. :oops:
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Svatam sve probleme probramiranja ili pokusavam da svatim. Program nije savrsen i treba da se usavrsava. Niko od Vas ne trazi da odjednom resite neki problem u opstem slucaju. Resite neki podslucaj i ako nadjete resenje za opste resenje onda cete izdati update za program. Ako ne resite niko nece vam zanemariti. Razumemo mi svi da su programerske moci ogranicene.

Kao pitanje za vas: dali vi smatrate da je najprigodniji nacin prikaza mrezaste armature u preseku onaj koji postoji u Armcadu sa crtkanom linijom.

Da stojim sa strane i da se ne razumem u Armcad ne verujem da bi svatio sta autor hoce da kaze sa crtkanom linijom.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Astrodome wrote: dali vi smatrate da je najprigodniji nacin prikaza mrezaste armature u preseku onaj koji postoji u Armcadu sa crtkanom linijom.
Da, apsolutno. Ovaj način prikaza ima prednost u sledećem:

- jasno pravi razliku između mrežaste i obične armature što je naročito važno kada se istovremeno koriste i mrežasta i obična armatura.
- prikazuje mrežu u preseku kao jedan kontinualan linijski entitet, omogućavajući da se jasno vide granice prostiranja mreža.
- samim time što je izgled bezličan, omogućava prikazivanje mreža postavljene u više slojeva, kako istorodnih tako raznorodnih.
- omogućava krajnje jednostavan sistem obeležavanja (kotiranja).
- omogućava jednostavno naknadno editovanje geometrije, grip-ovanjem, stretch-ovanjem, i sl.
- omogućava postojanje samostalne komande za crtanje mreže u preseku a ne samo da se mreža u preseku dobija vađenjem preseka iz mreža nacrtanih u izgledu.
- omogućava neuporedivo brže iscrtavanje i selekciju.


I kao dokaz da sve ovo što sam naveo nije bez osnova je i činjenica da od 1999. kada se pojavio ArmCAD 2000 sa ovakvim prikazom mreže u preseku pa sve do sada, nije bilo niti jedne jedine primedbe u vezi ovoga. Takođe, niko se nije javio da mu nije jasno šta crtkasta linija predstavlja.
Uostalom, to nismo mi izmislili. :wink:
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Kreiranje novih vrsta armature

Post od Astrodome »

Postovani,

Dosta je zatislja zadnjih dana pa da pitamo nesto:

Posto svi mi crtamo armaturu sa propisom prema JUS. Prema tome mozemo da biramo koji cemo tip armaturu koristiti za sipke Ga, RA-1 ili Ra-2 sa mogucnoscu da dodajemo poprecne presek po zelji npr. fi17 (ne postoji ali sam samo kao primer).

Medjutim radimo neke projekte gde koristimo armaturu BSt500 S za koji ne mozemo da kreiramo novu vrstu da dodamo postojecima. Istot tako bi bilo dobro posto se i prednaprezu elementi da se moze kreirati posebni tipovi St 1670/1860 0.6'' i da se odvojeno iskaze u specifikaciji i rekapitulaciji. Jako bi bilo dobro da se moze to uraditi - da se pored GA, RA1 i RA2 moze jos da se doda naprimer ST1670/1860. Neznam dal sam bio jasan sa nasim problemom.

Jeste da postoji mogucnost da se predje na drugi standard naprimer MSZ, DIN itd ali to nije resenje za nas problem.

Verovatno je da kod pravljenja specifikacije povecava se broj kolona potrebnih ali ne verujem da ce se u jednoj oplati koristit bas svi tipovi armature. Ili da se u jednoj oplati ograniciti samo na dva tipa armature a npr. kablovi za prednaprezanje se ubacuju u drugu oplatu. Ne znam samo razmisljam....


S postovanjem,


P.S. Ako vec postoji ovo u Armcad 2005 onda nisam nista pitao jer jos radimo u 2000-ci.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kreiranje novih vrsta armature

Post od b.milan »

Astrodome wrote: ...radimo neke projekte gde koristimo armaturu BSt500 S za koji ne mozemo da kreiramo novu vrstu da dodamo postojecima. Istot tako bi bilo dobro posto se i prednaprezu elementi da se moze kreirati posebni tipovi St 1670/1860 0.6'' i da se odvojeno iskaze u specifikaciji i rekapitulaciji. Jako bi bilo dobro da se moze to uraditi - da se pored GA, RA1 i RA2 moze jos da se doda naprimer ST1670/1860.

P.S. Ako vec postoji ovo u Armcad 2005 onda nisam nista pitao jer jos radimo u 2000-ci.
ArmCAD 2005 omogucava proizvoljno konfigurisanje propisa - od tipova armature, precnika i oblikovanja armature do duzina sidrenja i nastavljanja.
Znaci, ono sto ste pitali - vec postoji.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Postovani,

Davno sam vec nesto pitao vezano za prikaz armature, ali evo pitanja:

Mreza u poprecnom preseku se prikazuje kao crtkana linija. To je OK. Ako crtamo u 1:25 onda Armcad postavi LTSCALE na 25 globalno i crtkana linija nam se pojavljulje tako da ima duzinu ako izmerimo 200cm na crtezu. Promenom lts na 2.5 ili razmere creza na 1:2.5 u Armcadu dobijemo ono sto bi zeleli tojest crtkanu liniju mreze 20cm mereno na crtezu.

Pitanje: kako se to moze kontrolisati - mislim na duzinu crte u crtkanoj liniji sem Ltscale-a? Lokalno ili u parametrima Armcada moze li se negde uticati na to?

Verovatno je negde problem u tome dali se koristi acad.lin ili acadiso.lin tipovi linija kod definisanja tipova linija u Acad crtezu. Mi koristimo acad tip jer onda je sa Ltscale = razmera crteza odgovara duzina naprimer crte u crtkastoj liniji.

Pozdrav.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

ArmCAD 2005 ne menja LTSCALE varijablu - odnosno, promena razmere ne utice na tu varijablu.

Crtkana linija kojom se prikazuje mreza u preseku je ostvarena pomocu posebnog stila linije (Linetype) koji se automatski kreirao samo za tu namenu i cije je ime "A4LS01"

Karakteristike crtkane linije su takve da se sastoji od crtice duzine 3 milimetra i praznine duzine 1 milimetar. Ovo se odnosi na milimetre pri stampi - korisnik izborom razmere i izborom mernih jedinica odredjuje vezu izmedju milimetara i objekta.

Primer: ako je razmera crteza 1:50 i ako je 1ACU = 1cm onda ce crtica biti dugacka 15 ACU a praznina ce biti 5 ACU i to ce iznositi 3 odnosno 1 milimetar.
Jos jednom da ponovim, merodavna je samo globalna razmera crteza a ne razmera entiteta.

Nismo predvideli (ili smo prevideli :wink: ) mogucnost da nekome ne odgovara crtkana linija od 3 pa 1 mm.

Ili mi ne znamo kako sve ovo moze da se koristi ?
Odgovori