serije sipki

Odgovori
PinkShlem
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Sep 15, 2010 6:00 pm

serije sipki

Post od PinkShlem »

U slucaju da mi se jedna ista sipka pojavljuje i u konstantnoj seriji i u promenljivoj seriji, ja mogu da je nacrtam samo u konstantnoj a vec u promenljivoj nije vise u listi sipki, i obrnuto. A ne mogu da je nacrtam od jednom jer pri unosenju promenljive serije mogu da se unesu samo 4 tacke koje definisu oplatu na crtezu. Da li neko zna resenje koje bi mi pomoglo?
Hvala u napred
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Jedna ista sipka ne moze biti i u konstantnoj seriji i u promenljivoj seriji.

To je logicki nemoguce. Postoje tri vrste serija za konstantne pozicije sipki i postoje takodje tri vrste serija za promenljive pozicije sipki.

Kada radite sa promenljivom pozicijom sipki tada mozete koristiti samo "promenljive" serije. Kada radite sa konstantnom pozicijom tada mozete koristiti samo "konstantne" serije. Ili, ako ta konstantna pozicija nema nacrtanu ni jednu seriju, tada koriscenjem komandi za zadavanje promenljivih serija od te konstantne pozicije pravite promenljivu poziciju.
To je glavni nacin za pravljenje promenljive pozicije.

Pravljenje promenljive pozicije od konstantne pozicije moguce je na jos jedan nacin, kroz komandu "Baza pozicija" - u dijalogu postoji mogucnost za rucno definisanje zakona promene promenljive pozicije.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
PinkShlem
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Sep 15, 2010 6:00 pm

Post od PinkShlem »

To je u redu, ali ja imam sledeci slucaj: stub je promenljivih dimenzija ( širi se od vrha ka dnu), samim tim se i šipke П oblika menjaju od vrha ka dnu. U jednom pogledu ( s preda) se te šipke П oblika vide kao konstantne, a u drugom pogledu ( sa strane) se vidi da su šipke П oblika promenljive veličine. Ja zbog ostatka crteža moram da predstavim oba pogleda ali ako šipke iscrtam u jednom, u drugom pogledu su već nedostupne. Ja sam probala i da zanemarim tu promenu oblika, da ostanu šipke konstantne veličine duž celog preseka, ali ponovo se može iscrtati samo jednom. Kako da rešim taj problem? Nadam se da se sad razumemo
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

To se radi na sledeci nacin.
Nacrtate jednu sipku П oblika kako bi ste napravili novu poziciju (recimo da ima broj 1) i definisali njen oblik.

Napravite promenljivu seriju u poduznom pogledu. Oblast koju crtate je trapezna i tako definisete zakon promene. U dijalogu koji ce se otvoriti birate poziciju br 1 (to je pozicija te sipke koja ima П oblik). Ta pozicija je jos uvek konstantna pozicija, ali cim napravite prvu promenljivu seriju od nje, ta pozicija postaje promenljiva.

Da bi ste nacrtali drugu seriju tih istih sipki, pokrenite ponovo komandu "Promenljiva serija u poduznom preseku". Definisite oblast - moze biti i pravougaona - kao da je konstantna. U dijalogu koji ce se otvoriti u listi pozicija izaberite poziciju br. 1 - to je pozicija koja je vec pretvorena u promenljivu i njoj ne mozete zadavati drugi zakon promene. Ta nova serija koju budete nacrtali nece ici u specifikaciju - pomenljiva serija koja pripada poziciji koja je vec promenljiva je takozvana reprezentska serija - moze imati bilo kakav oblik ali taj oblik ne utice na zakon promene. Prvonapravljena serija ga je vec definisala.

Na slici vidite dve serije koje pripadaju jednoj istoj promenljivoj poziciji. Serija levo je prva serija koja je napravljena i ona je definisala zakon promene. Desna serija je takodje napravljena komandom "Promenljiva serija u poduznom preseku" ali je napravljena od pozicije koja je vec bila promenljiva (pozicija br. 1)

Slika
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
PinkShlem
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Sep 15, 2010 6:00 pm

Post od PinkShlem »

Hvala puno
spanska serija
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Avg 29, 2011 2:14 pm

Re: serije sipki

Post od spanska serija »

Imam problem sa promenljivim serijama sipki, naime, u poduznom preseku sam kreirala promenljivu seriju sipki ( rec je o uzengijama) kada u poprecnom preseku treba da prikazem samo jednu sipku iz serije, na kartici postojece sipke, ne javljaju mi se sipke koje su u promenljivim serijama, zanima me kako mogu da izdvojim jednu.
pokusala sam da u poprecnom preseku, kreiram novu poziciju dimenzija koja mi treba, pa da od nje napravim reprezent pozicije koja je u promenljivoj seriji, ali ni to ne uspeva.
Nadam se da ste me razumeli! Hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: serije sipki

Post od b.milan »

Kako na crtezu vec imate nacrtanu seriju sipki u poduznom preseku, najlaksi nacin je da komandom "Vadjenje preseka" na izabranom mestu presecete tu seriju sipki i dobicete trazenu uzengiju prikazanu u izgledu.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
spanska serija
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Avg 29, 2011 2:14 pm

Re: serije sipki

Post od spanska serija »

Da, znam, ali probala sam, medjutim pri preseku uopste ne prikazuje sipke iz te serije. Ne znam iz kog razloga. Pokusala sam i da nacrtam uzengiju u novoj poziciji, pa da je kao reprezent serije uradim, ali ne mogu ni tako.
Hvala na savetu! Ako imate jos neki predlog resenja, dobrodosao je :-)
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: serije sipki

Post od b.milan »

Pri vadjenju preseka presecna linija mora biti priblizno paralelna sipkama iz serije.
Da li komandom za vadjenje preseka dobijate bilo kakav vidljiv rezultat ? (sta se desi prilikom vadjenja preseka)

U svakom slucaju nam mozete poslati e-mail (sa prikacenim crtezom) a emailu cete cete ukratko opisati problem.
Ako dobijemo taj e-mail u toku naseg radnog vremena, odgovor cete dobiti najdalje u roku od par sati.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori