problem sa uzengijama

Odgovori
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

problem sa uzengijama

Post od mercury »

Pozdrav,
imam problem sa crtanjem uzengija kod poprecnog preseka stuba a zatim sa njihovim prikazom prilikom vadjenja preseka nakon odradjene konstantne serije u poduznom preseku.
Preciznije, stub je kvadratnog pop. preseka i armiran je sa 8 sipki RO16.
Jedna uzengija koja obuhvata sipke u uglovima preseka nije problem. Problem je sa uzengijom koja se postavlja pod uglom od 45 stepeni da bi obuhvatila sipke koje se nalaze izmedju ugaonih.
Kada odem na 'tipska sipka', izaberem uzengiju i podesim a (zastitni sloj + pola precnika uzengije). Ako unesem takvu uzengiju u poprecni presek njeni uglovi se ne poklapaju sa stranama vec nacrtane uzengije niti izgleda da bi obuhvatile srednje poduzne sipke stuba. Konacno, nakon naredbe 'vadjenje preseka' dobijam haos.
Kako da nacrtam obe uzengije u 'istom' poprecnom preseku da bi njihov prikaz nakon 'vadjenja preseka' bio ok?
Na 1m duzine od cvora rama uzengije su na medjusobnom razmaku od 7,5cm a na ostalom delu 15cm. U jednom pop. preseku imam dve uzengije RO8koje obuhvataju svojim uglovima po cetiri sipke.
Zahvaljujem za bilo koji savet.
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

Post od mercury »

Upravo sam resio problem, barem tako mislim. Imam obe uzengije u istom preseku ali nisam siguran da li ih program prikazuje u istoj ravni ili se podrazumeva da su uzengije jedna uz drugu u razlicitim ravnima. Da li treba da obratim paznju na nesto?
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

Post od mercury »

Ne znam kako da resim problem sa nastavljanjem armature toga stuba. Svaku ugaonu sipku bih prekinuo na u jednom preseku dok bi sipke na sredini strana preseka produzio bez prekida (svaka druga se nastavlja preklapanjem). Problem je sto ne znam kako to da izvedem. Kad biram sipke za nastavljanje preklopom armcad mi izabere sve tri sipke sa jedne strane preseka (u poduznom planu su one unesene kao jedna pozicija npr. pozicija 2 sa 3RO16. Dve od njih (u uglovima preseka) bih nastavio preklapanjem dok onu izmedju njih ostavljam kako jest (ona se nastavlja u nekom drugom preseku).
Ne smem da nastavljam vise od 50% sipki u istom poprecnom preseku.
Kako da izaberem svaku sipku pojedinacno? Da li to mogu da izvedem sa jednom sipkom iako je ona u sastavu jedne iste pozicije sa jos dve sipke?

Znam da su ovo neke osnovne stvari ali tek sam poceo da radim sa armcad-om pa mi odjednom gomila informacija ne padne kako treba. Citao sam vasa uputstva i pogledao neke klipove za armiranje greda i stubova ali tamo ne postoji ovakav problem. Sve bi bilo ok da nisam u frci sa vremenom.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Kolega, možda bi bilo najbolje da nađete nekoga ko radi u ArmCAD-u pa da vam malo ubrza crtanje, ako već toliko "gori" pod nogama.

Nacrtate prvo poziciju šipke u uglovima(npr. (38)2Rfi16)-to su dvije šipke-u edit boksu na mjestu količina-napišete 2. Zatim nacrtate na istom tom mjestu(znači nova šipka se preklapa sa starom) drugu šipku(npr. (39)1Rfi16) koja je duža zbog preklapanja negdje na spratu iznad, i stavite u edit boksu na mjestu količna-1(ako se radi o jednoj šipki). Dobili ste dvije pozicije na jednom mjestu-( 38 ) i (39) koje se preklapaju i imate 2+1=3 šipke na jednom mjestu, a to vam je i trebalo ako sam dobro shvatio pitanje.
Last edited by DaniloS on Pet Feb 11, 2011 8:06 am, edited 1 time in total.
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

Post od mercury »

Hvala, proslo je kako treba.
Treba vremena dok se ne uhodam.
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

kotiranje sipki

Post od mercury »

Pozdrav kolege,
jos uvek nisam nasao nacin da nacrtam niz sipki u nekom preseku (ili pojedinacnu sipku) a da izbegnem automatsko kotiranje tih sipki.
Npr. kad po jednom licu ab zida imam horizontalne sipke R012/15. Nacrtam ih ali ako odbijem da prihvatim kotu (riblju kost), armcad mi brise sve sipke koje sam do tad nacrtao i koje su obuhvacene tom kotom.
Ovo pitam iz razloga sto bih zeleo da izbegnem nepregledne planove armature. Mogu li sam da kotiram takve pozicije, naknadno i to zajednickom kotom?
Imam slicno pitanje i za stubove. Poprecni presek stuba ima uzengije 2fi8/7,5 (dvije razlicite pozicije jer su uzengije razlicitih dimenzija i orjentacije u poprecnom preseku) ali kad ih nacrtam (konstantna serija) dobijam dve riblje kosti za svaki stub sto potpuno upropasti preglednost. Ako pokusam da uklonim riblju kost, program mi brise sve uzengije.
Hteo bih da nacrtam sve te sipke bez automatskog kotiranja pa bih naknadno kotirao nekom zajednickom kotom koja ispisuje zbir za npr. dve pozicije.
Unapred zahvalan za svaku pomoc.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Molim da malo razjasnite sta ste mislili kada ste rekli:
jos uvek nisam nasao nacin da nacrtam niz sipki u nekom preseku (ili pojedinacnu sipku) a da izbegnem automatsko kotiranje tih sipki
Kako ne mozete nacrtati pojedinacnu sipku bez kote ? Podesavanjima programa (dijalog "Funkcionalnost") je mozda i postavljeno da nakon zadavanja pojedinacne sipke ulazi u proceduru kotiranja, ali to nije obavezna kota i moze se preskociti njeno zadavanje i ostaviti sipka nekotirana.

Drugo, o kojoj seriji sipki se radi ? Serije u osnovi ili seriji u poduznom pogledu ? Svaka serija sipki mora imati neki simbol koji govori odakle dokle se ta serija sipki pruza. Bez tog simbola, serija sipki nema smisla. Taj simbol je sastavni deo entiteta "serija sipki". Moze se izabrati jedan od nekoliko nacina iscrtavanja tog simbola ali ni na koji nacin se ne moze odstraniti iz serije.

Da li mozete prikazati skicu onoga sto zelite da postignete ?

(o nacinu postavljanja slike unutar vaseg teksta, procitajte ovo: http://www.radimpex.rs/forum/viewtopic.php?t=1073 )
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

Post od mercury »

b.milan wrote:Drugo, o kojoj seriji sipki se radi ? Serije u osnovi ili seriji u poduznom pogledu ? Svaka serija sipki mora imati neki simbol koji govori odakle dokle se ta serija sipki pruza. Bez tog simbola, serija sipki nema smisla. Taj simbol je sastavni deo entiteta "serija sipki". Moze se izabrati jedan od nekoliko nacina iscrtavanja tog simbola ali ni na koji nacin se ne moze odstraniti iz serije.

Da li mozete prikazati skicu onoga sto zelite da postignete ?
Pozdrav kolega. Nema potrebe da saljem skicu. Ovim gore ste mi objasnili da je takva opcija sa kotama serija sipki nemoguca. Radio sam plan armature jednog cetvoroetaznog rama pa sam zelio da izbegnem prikazivanje riblje kosti za seriju uzengija kod greda i stubova. To iz razloga sto gomila takvih kota smanjuje preglednost ali nije toliko strasno.

Imam sledecu nedoumicu. Zavrsio sam plan armature u poduznom preseku sa razmerom 1:20 dok sam poprecne preseke stuba i greda prikazao u razmeri 1:10 (vadjenjem preseka). Podesio sam da autocad-ove jedinice budu u centimetrima. Isto sam uradio kod armcad-ovog prozora za razmeru (1:20 i 1acj=1cm).
U toku rada sam se predomislio pa sam povecao razmeru sa armcad-ovom komandom 'razmera'. Izabrao sam poduzni presek rama (poprecne preseke u razmeri 1:10 nisam dirao) i uneo sam 1:30. Crtez sada ima prihvatljivu (manju) velicinu za stampu. Na zalost, nisam siguran kako ce to delovati na njega kad ga budem odneo na stampanje. Da li sam trebao da povedem racuna o necemu? Dakle, poduznom preseku sam povecao razmeru sa 1:20 na 1:30 a razmeru poprecnih preseka 1:10 nisam dirao.

Da li moze da se desi da poduzni presek rama nakon stampe ne bude u razmeri 1:30? Crtacke jedenice su ostale iste (centimetri).
Sta se desava sa tekstom kota? (valjda to nema uticaja na tekst kota jer je njihova velicina podesena kod -funkcionalnost- na npr. 2.5mm kako treba da bude i prikazana na crtezu bez obzira na razmeru).
Hvala unapred za pomoc.
mercury
Postovi: 9
Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 6:42 pm

Post od mercury »

Zaboravio sam da napomenem kako su crtacke jedinice od samog pocetka bile definisane u centimetrima. Nisam menjao ovo u toku rada pa mislim kako nebi trebalo da bude bilo kakvih problema sa dobijenom razmerom srteza nakon stampanja. Opet, nisam siguran u to. Zato sam postavio pitanja u gornjem postu.
Odgovori