Razmaci i broj šipki

Odgovori
nermin96
Postovi: 20
Pridružio se: Pet Jul 07, 2017 1:38 pm

Razmaci i broj šipki

Post od nermin96 »

Pozdrav, postoji li neka opcija u ArmCAD-u da se "izjednačni" prikaz kada imam degenerisan odnosno kosi presjek.

Npr. ovako sam ja u osnovi sredio, tako što sam ukinuo razmak, namjestio broj komada zatim dodao komentar /15.
Pravi broj je bio 87 komada. Tačan broj dobijem kada stavim razmak od 18 cm

https://ibb.co/0c57ZBQ

A kada crtam u poprečnom presjeku dobijem tačan broj komada sa razmakom koji mi treba (u ovom slučaju na 15cm)

https://ibb.co/TB2MvHQ

Postavlja se pitanje, da li ima neka opcija u ArmCAD-u kojoj mogu reći da mi ne mjeri razmak okomito već po nekoj drugoj liniji odnosno pa da automatski dobijem tačan broj komada na oba presjeka ?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Razmaci i broj šipki

Post od b.milan »

Za sada to u ArmCAD-u ne može.
Ono što nedostaje je mogućnost da se serijama u preseku (podužnom i poprečnom) omogući unos podatka "Ugao nagiba" koji je po funkciji sličan, ali suprotan onome što radi "Nagib ravni pokrivanja" kod serija u osnovi a to je - promena dužine serije.
Kod serije u osnovi, "Nagib ravni pokrivanja" utiče na produžavanje stvarne dužine serije. Kod serija u preseku, taj ugao bi uticao na skraćenje dužine serije.
Predlog smo zabeležili. S obzirom da je u pitanju novi podatak i da utiče na promenu formata fajla, moraće sačekati ArmCAD 7.2
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
nermin96
Postovi: 20
Pridružio se: Pet Jul 07, 2017 1:38 pm

Re: Razmaci i broj šipki

Post od nermin96 »

Odlično, hvala.

Također, da ne otvaram novu temu možda da ovdje napišem prijedlog.

Naime u armcad 7 kada nacrtam neku poziciju negdje u presjeku (podužni ili poprečni svejedno), a zatim tu istu poziciju razvučem kao promjenjiva u osnovi onda mi ArmCAD automatski izbriše tu poziciju (ne napravi je kao reprezent). Možda već i postoji opcija gdje mogu reći da mi ne briše tu poziciju već samo da je pretvori u reprezent. To se dešava i sa opcijom promjenjiva u podužnom presjeku. Onda moram ponovo izvući tu poziciju odnosno vratiti je na mjesto gdje je ranije bilo. U prijašnjim verzijama (ArmCAD 6) to nije bio slučaj.

Sljedeći prijedlog jeste opcija serija u osnovi. Iz nekog razloga ArmCAD ne nudi opciju da uključim prikaz debljine šipke. Razvučem poziciju, poredam šipke, pa onda moram ponovo ići na komandu "Izgled entiteta" i dodijeliti joj da se prikazuje sa debljinom...
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Razmaci i broj šipki

Post od b.milan »

nermin96 wrote: Pet Maj 12, 2023 11:14 am Naime u armcad 7 kada nacrtam neku poziciju negdje u presjeku (podužni ili poprečni svejedno), a zatim tu istu poziciju razvučem kao promjenjiva u osnovi onda mi ArmCAD automatski izbriše tu poziciju (ne napravi je kao reprezent). Možda već i postoji opcija gdje mogu reći da mi ne briše tu poziciju već samo da je pretvori u reprezent.

U prijašnjim verzijama (ArmCAD 6) to nije bio slučaj.
Ovo je greška u programu i biće ispravljena u prvom narednom Build-u koji će izaći veoma brzo.

nermin96 wrote: Pet Maj 12, 2023 11:14 am Sljedeći prijedlog jeste opcija serija u osnovi. Iz nekog razloga ArmCAD ne nudi opciju da uključim prikaz debljine šipke. Razvučem poziciju, poredam šipke, pa onda moram ponovo ići na komandu "Izgled entiteta" i dodijeliti joj da se prikazuje sa debljinom...
U dijalogu komande Izgled entiteta snimite za seriju u osnovi jednu konfiguraciju izgleda koja ima uključeno stanje "prikaz sa debljinom".
Kada kasnije budete koristili tu komandu kroz dijalog serije u osnovi, moći ćete izborom te snimljene konfiguracije iz liste da postavite prikaz sa debljinom.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori