Definisanje seizmičkog opterećenja

Odgovori
voland
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Nov 22, 2022 1:44 pm

Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od voland »

Pozdrav svima,

Da li prilikom definisanja zemljotresa, u modulu "Proračun" za ugao Alfa uzeti 0 i 90, koji odgovaraju globajnoj X odnosno Y osi, ili one uglove koji se prikazuju u odjeljku GPO kod izbora tekućeg tona (modalna analiza)?

Ako je odgovor ovo drugo, šta raditi u slučaju kada je prvi ton oscilovanja torzija?

Hvala,
LP
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od b.milan »

Prema propisima moraju se u razmatranje uzeti najmanje dva ortogonalna pravca.
Dakle, pravci 0 i 90 ispunjavaju taj uslov.

Ako su pravci glavnih momenata inercije poprećčnog preseka objekta izrazito orijentisani drugačije, onda se umesto osa 0 i 90 može (i preporučljivo je) uzeti drugi par ortogonalnih uglova. Zbog samih odredbi propisa da se na ovaj ili onaj način za seizmičko dejstvo u jednom pravcu dodaje i određeni doprinos seizmike iz drugog pravca, izbor konkretne vrednosti para konkretnih uglova i nije mnogo značajan.

Informacija o tome da je prvi ton torzija je nebitan. Značaj (važnost) tona određuje njegov procenat angažovanja masa.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od DD »

Mislim da se početni kutevi 0 i 90 poklapaju sa globalnim osima X i Y, a ostale kuteve riktate po želji/potrebi.
Informacija o tome da je prvi ton torzija je nebitan. Značaj (važnost) tona određuje njegov procenat angažovanja masa.
Zašto onda još uvijek ne možemo vidjeti učešće mase u rotaciji oko globalne osi Z za pojedini ton Rz? Mislim da sam više puta ovo ubacivao kao prijedlog.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od b.milan »

DD wrote: Sre Jan 10, 2024 10:48 am Zašto onda još uvijek ne možemo vidjeti učešće mase u rotaciji oko globalne osi Z za pojedini ton Rz? Mislim da sam više puta ovo ubacivao kao prijedlog.
Nisam siguran da sam razumeo na kakvo učešće masa u rotaciji mislite ?
Masa je diskretizovana po čvorovima modela i jedini relevantan podatak koji osim same količine mase postoji je vektor njenog pomeranja.
U opštem slučaju, svaka masa je više ili manje po pomeranju nezavisna od druge mase, i ne može se računati na pretpostavku o tome da se mase iz istog nivoa moraju pomerati zajedno kao jedno kruto telo.

Inače, u Tower-u 8.5 u izveštajima modalne analize (u izveštajima perioda oscilovanja i oblika oscilovanja), omogućen je prikaz podataka o modalnim masama svakog tona.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
A.D.P.
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Nov 12, 2010 8:10 am

Re: Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od A.D.P. »

b.milan wrote: Čet Dec 28, 2023 1:55 pm Prema propisima moraju se u razmatranje uzeti najmanje dva ortogonalna pravca.
Dakle, pravci 0 i 90 ispunjavaju taj uslov.

Ako su pravci glavnih momenata inercije poprećčnog preseka objekta izrazito orijentisani drugačije, onda se umesto osa 0 i 90 može (i preporučljivo je) uzeti drugi par ortogonalnih uglova. Zbog samih odredbi propisa da se na ovaj ili onaj način za seizmičko dejstvo u jednom pravcu dodaje i određeni doprinos seizmike iz drugog pravca, izbor konkretne vrednosti para konkretnih uglova i nije mnogo značajan.

Informacija o tome da je prvi ton torzija je nebitan. Značaj (važnost) tona određuje njegov procenat angažovanja masa.
U jednoj od tema pisali ste o faktorima participacije (viewtopic.php?t=10)
Koliko sam shvatio tablica faktora participacije je dobar pokazatelj pravilno izabranog pravca zemljotresa.
Imao sam slucaj gde mi je većina elemenata orijentisana u X i Y pravcu ali mi je merodavan pravac zemljotresa od 51 stepen dao "ispravnu" tablicu faktora participacije.

Slika
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Definisanje seizmičkog opterećenja

Post od DD »

Nisam siguran da sam razumeo na kakvo učešće masa u rotaciji mislite ?
Slika

Učešće mase u rotaciji pokazuje koliki je postotak mase aktiviran u nekom "torzijskom" tonu i koliko je značajna takva rotacija. Prema tablici gore jasno je vidljivo da je 3.ton torzija/rotacija oko RZ. A tada su postotci za translacije obično mali.
Ovaj podatak je dosta bitan kada imamo nekakve "mješovite" oblike osciliranja, koje vidimo vizualno i vidimo po tome da tablica u Tower-u daje nešto tipa UX=32% i Uy=19%, ali ne vidimo koliki je postotni "učinak" rotacije.

Iako nije izričito navedeno u EC8, po meni bi i suma po RZ morala ulaziti u ona 2 kriterija sudjelujućih masa 90%/5%.
Odgovori