Množioci

Odgovori
voland
Postovi: 3
Pridružio se: Uto Nov 22, 2022 1:44 pm

Množioci

Post od voland »

Pozdrav svima,

Kako sam novi korisnik Towera imam nedoumice u vezi sa redukcijom krutosti elemenata u seizmičkim uslovima. Da li redukciju vršim preko množioca, pri samom definisanju setova, ili kasnije u box-u kojiu se otvara kod modalne analize? Ako to uradim na oba mjesta, da li dolazi do redukcije krutosti dva puta?
Takođe, zašto nigdje ne postoji opcija redukcije krutosti na smicanje kod zidova?
Hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2142
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Množioci

Post od b.milan »

Množioci iz setova (zvaću ih "A") kao i multiplikatori u parametrima seizmičkog proračuna (zvaću ih "B") se u dobroj meri preklapaju, odnosno utiču na slične stvari - karakteristike entiteta pri seizmičkom proračunu (a množioci setova i pri statičkom proračunu).

Smanjenje odnosno promenu krutosti možete uraditi ili na jedan ili na drugi način.
Jedan način (pri modalnoj analizi, napredne opcije), je "jednopotezni", i sa njim to možete uraditi lako, ali nemate baš potpunu kontrolu.
Drugi način (množioci u setovima ploča i greda) je napredniji, i pruža veću kontrolu i mogućnosti.

Program prikazuje upozorenje ako korisnik istovremeno koristi i jedno i drugo.

Slika

To nije greška, ali se sa ovim upozorenjima objašnjava kako će program koristiti "A" odnosno "B".

Ako ste nekom setu grede/stuba podesili da koriste množioce "A", onda se na njih neće primenjivati redukcija zadata u "B" koji se odnosi na redukciju njihove krutosti.
voland wrote: Sre Maj 31, 2023 11:38 am Takođe, zašto nigdje ne postoji opcija redukcije krutosti na smicanje kod zidova?
Malo je komplikovaniji odgovor. Više je stvari u pitanju. Na primer, krutosti na aksijalno naprezanje i aksijalno savijanje (aksijalna krutost) i krutost na smicanje, nisu međusobno nezavisni - povezani su Poasonovim koeficijentom, a mi treba da dopustimo njihovo slobodno zadavanje od strane korisnika. Dosta problema se može javiti a rezultati se lako mogu pokvariti.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori