dimenzionisanje stubova po teoriji 2. reda po EC

Odgovori
Milos.ar
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Feb 06, 2023 3:23 pm

dimenzionisanje stubova po teoriji 2. reda po EC

Post od Milos.ar »

Postovani Milane,

Prilikom dimenzionisanja stuba prema propisu SRPS EN-1992-1-1, u komandnom prozoru ''ulazni podaci-globalni'' postoje neki parametri koji me malo bune. Postoji parametar lambda,gr koje je po difoltu programa postavljeno na 75. Takodje tu je i koef. tecenja koji je po difoltu 2,6.
Ti podaci su u prozoru ostali isti kao prilikom dimenzionisanja po BAB-87.
Buni me cemu sluze ti podaci posto bi trebalo za svaki stub koji je predmet dimenzionisanja da bude sracunato lambda,lim prema onom izrazu sa koef. A,B,C i n, i taj parametar ne bi trebao biti globalan vec bi trebao da se razlikuje od slucaja do slucaja. Sa tim u vezi buni me da li tower sam racuna to granicno lambda,lim koje bi trebalo biti reper za dalji tok proracuna, tj da li se radi o teoriji I ili teoriji II reda?

Hvala unapred
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: dimenzionisanje stubova po teoriji 2. reda po EC

Post od b.milan »

Podatak lambda,gr koji se nalazi u dijalogu za globalne ulazne podatke dimenzionisanja se odnosi na izbor algoritma proračuna, (metod "dopunske ekscentričnosti" ili metod "model stub") a ne na graničnu vrednost vitkosti ispod koje se uticaji teorije II reda ne uzimaju u obzir.
Tu vrednost vitkosti, ispod koje se uticaji teorije II reda ne uzimaju u obzir program računa automatski prilikom dimenzionisanja (za svaki slučaj opterećenja).
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Milos.ar
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Feb 06, 2023 3:23 pm

Re: dimenzionisanje stubova po teoriji 2. reda po EC

Post od Milos.ar »

Upravo taj izbor prema lambda,gr, da li cemo raditi po metodi dop. eksc. ili po modelu stub, jeste ono sto mene buni.
Po EC ove dve metode se ne rade vec se rade jedna od sledece dve metode: 1)metoda nominalne krutosti 2)Metoda nominalne krivine.
Zato smatram da je ovaj podatak ili visak, proracun po EC ga ne koristi, ili program racuna i dalje po BABu87 koristeci one dve metode koje ste Vi naveli u zavisnosti od ovoga podatka, tj ne radi po metodama EC-a.
Zasto onda uopste postoji taj podatak kao izbor kad u EC se ne rade pomenute dve metode?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: dimenzionisanje stubova po teoriji 2. reda po EC

Post od b.milan »

U pravu ste.
Mogućnost izbora između metoda model stub ili metode dopunske ekscentričnosti za EC2 propise je zbunjujuć. To nema nikakve svrhe, niti utiče na proračun.

To što se prikazuje u dijalogu za globalne ulazne podatke dimenzionisanja za EC2 propise je ostatak iz prošlosti, i biće uklonjeno u prvom sledećem Build-u programa.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori