čelik.zatege.1

Odgovori
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

čelik.zatege.1

Post od kosta »

Izvinjavam što ovaj post kopiram sa teme na T6 pošto imam bojazan da tamo ne bude primećen. Dakle, napominjem da sve što je ispod napisano vredi za proračune koje sam provodio na Tower 6.
Hvala na razumevanju!



Imam određene dileme u pogledu modelovanja.

Radi se o - grubo gledano - čeličnom pešačkom mostu koji ima jedan konzolni deo poduprt kosnicima. Modalna analiza je pokazala da se sopstvena frekvenca u poprečnom smeru nalazi u kritičnom području (konkretno cca 2 Hz) a to potvrđuju i primetne poprečne oscilacije koje se javljaju pri hodanju po mostu na licu mesta.

Da bi se ovaj problem sanirao, ideja je da se konzolni deo uhvati na jednu i drugu stranu sajlama/zategama (dinamička analiza pokazuje da se sopstvene frekvence ovim zahvatom uvode u "bezbedne" intervale).
Problem je kako ovo modelovati. Ako se modeluju zatege velike dužine - kakve bi geometrijski stvarno i bile postavljene - (nevezano da li se zatega tretira kao standardni štap ili P/Z ili Z element), softver prijavljuje grešku i labilnost. Ako zatege (istih karakteristika) "skratim" na dovoljno malu dužinu, proračun prolazi i daje sasvim zadovoljavajuće rezultate.
Pitanje je sledeće: da li imam pravo modelovati zatege kao kratke elemente kako bih izbegao labilnost sistema (ili nepouzdanost proračuna zbog prevelikih deformacija)? Ili postoji neka druga mogućnost za korektno modelovanje koje obezbeđuje nesmetan (i tačan) proračun?
Unapred hvala svima na korisnim sugestijama!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: čelik.zatege.1

Post od b.milan »

Zatege bi trebale da se modeliraju sa već unetom silom - silom koja se unosi prilikom njihove montaže.
To se unosi kao opterećenje - "Aksijalno naprezanje". Time se može izbeći njihova labilnost prilikom proračuna.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: čelik.zatege.1

Post od kosta »

da, to nije loša ideja.
Hvala!
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: čelik.zatege.1

Post od kosta »

U stvari, sad kad sam malo testirao ovu priču, za problem koji me trenutno najviše interesuje ovo nije rešenje. Cilj mi je, naime, da uvođenjem zatega/sajli, povećam sopstvenu frekvencu konstrukcije (u poprečnom smeru) sa trenutnih cca 1.8 - 2Hz (bez pridržanja zategama) na preko 2.5Hz (te sajle ne služe za vešanje konstrukcije već se postavljaju i temelje obostrane bočno u odnosu na podužnu osu mosta).
Kada uvedem zatege/sajle u model, nakon mnoštva lokalnih vibracija pojedinih štapova ukaže se prva poprečna sopstvena forma oscilovanja celog modela koja zadovoljava moje potrebe (da mi je frekvenca poprečnih oscilacija modela već od 2.50 Hz).
Sva je kvaka u sledećem pitanju: da li ovako dobijen rezultat mogu smatrati pouzdanim, odnosno da li će utezanje konstrukcije na licu mesta dovesti do željenog isključenja poprečnih vibracija pri hodanju po mostu (koje su sada prisutne kada zatega/sajli o kojima govorim - nema)?
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: čelik.zatege.1

Post od kosta »

Uzurpiram temu ali evo, mislim da sam nasao dosta jednostavno rešenje za problem labilnosti modelq zbog postojanja zatega velike dužine. Naime, zbog velike dužine čelične zatege dobijaju velike ugibe zbog sopstvene težine. Rešenje: napravi se novi materijal koji ima sve meh.karakteristike čelika ali mu se specifična zapreminska masa smanji na minimalnu vrednost.
Odgovori