Slučajni ekscentricitet spratne mase u seizmičkoj analizi EC8

Odgovori
MarkoMarko2
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Avg 01, 2022 11:20 am

Slučajni ekscentricitet spratne mase u seizmičkoj analizi EC8

Post od MarkoMarko2 »

Dešava mi se čudna stvar sa modelom. Koristim Tower 8 Expert.

Model je čelična hala sa ramovima i spregovima u dva ortogonalna pravca (mada se dole opisano dešava u još nekim čeličnim konstrukcijama za koje sam pravio modele).

Uradim modalnu analizu na bilo koji od načina, sa grupisanjem masa u tavanicama ili sa realnim rasporedom masa (za oba slučaja doleopisani rezultat i problem je isti).

Posle toga uradim seizmički proračun (bilo da je "EC8 (EN 1998)" bilo da je "EC8 (EN 1998) (metoda poprečnih sila)" rezultat, to jest dole opisani problem, ostaje isti ), sa uključenom opcijom "slučajni ekscentricitet spratne mase".

Kao rezultat mi se javljaju momenti torzije u stubovima gredama čak i nekim spregovima u konstrukciji usled seizmičkih slučajeva opterećenja, i to reda veličine koji ne može da se zanemari, izmedju 5 i 25 kNm.

U koliko sezmički proračun uradim bez opcije "slučajni ekscentricitet spratne mase" ovih uticaja od torzije nema, konstrukcija se ponaša na očekivani način.

Pokušavao sam da uprostim model maksimalno, sa minimalnim brojem elemenata bez bilo kakvihg sitnih delova koji nemaju uticaja na globalnu analizu, i rezultat je isti.
Pokušavao sam i da izdelim gdede na manje segmente, rezultat je isti.

Molim vas za komentar u koliko je neko imao sličnih iskustava.

Marko
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Slučajni ekscentricitet spratne mase u seizmičkoj analizi EC8

Post od b.milan »

Ekscentritet spratne mase mora izazvati torziju jer je to i svrha zadavanja ekscentriciteta: Masu izmeštamo malo levo ili malo desno od njenog prirodnog položaja.

Veličina te torzije je sasvim relativna stvar. Zavisi od samog modela. Zavisi od seizmičkog opterećenja. Ne postoji način da Vam neko "iz glave" odgovori na ovo pitanje. Najbolje je da nam na email pošaljete model pa možemo pogledati.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori