Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Odgovori
Danex
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 21, 2015 10:06 pm

Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od Danex »

Poštovani g.Milane,
da li nam možete pojasniti način rada programa prilikom dimenzionisanja/kontrole stabilnosti čeličnih preseka, a u smislu odabira merodavnog mesta preseka u štapu i merodavnih uticaja za dimenzionisanje?
Da li program deli odabrani štap na određen broj ekvidistanto razmaknutih tačaka (koliki broj tačaka i na kom međusobnom razmaku, može li se uticati na to) i za svaki od tih preseka vrši kontrolu stabilnosti za svaku (odabranu) kombinaciju opterećenja, pa ispisuje onaj čvor i kombinaciju koji daju najveće iskorišćenje, ili program opredeljuje određene karakteristične tačke/mesta na štapu (tipa mesto sa najvećim momentom My, najvećom normalnom silom, mesto preseka sa drugim štapom,...) i u njima proverava sve (odabrane) kombinacije opterećenja, pa ispisuje onaj presek i kombinaciju opterećenja koji daju najveće iskorišćenje, u kom slučaju bi nam trebala informacija o načinu opredeljivanja svih tih karakterističnih tačaka.
Ili je nešto treće u pitanju?

Pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od b.milan »

Postoje najmanje 4 (nezavisne) familije uslova koja se ispituju (po normalnim naponima, po smicanju, po izbočavanju, po bocnom izvijanju, itd).
Na jednom štapu se u dovoljnom broju preseka vrši ispitivanje svakog od ovih uslova. Svaki uslov ima svoju "meru" (ocenu iskorišćenosti/prekoračenja)
Za svaki od uslova određuje se merodavni presek (presek za koji taj uslov ima najveće iskorišćenje - prekoračenje).
U izveštaju se prikazuju izveštaji za svaki od kriterijuma na merodavnom mestu. Obično 2-3 kriterijuma imaju isto merodavno mesto.

Koje provere uslova datih u propisima ulaze u koju od kategorija ("provere po normalnim naponima", "provere po smicanju", ...) zavisi od propisa do propisa.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
projektant2
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Avg 04, 2022 2:26 pm

Re: Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od projektant2 »

Poštovani,
imam problem kod dimenzioniranja jer u kombinacijama sa potresom u štapovima imam vlačnu i tlačnu silu ali iz nekog razloga Tower kod kontrole stabilnosti u obzir uzima samo vlačnu silu te ne dobivam realne rezultate... može li se nekako namjestiti da izvrši provjeru za oba slučaja ili to moram odvojeno...
komplicirano je pješke provjeravati sve na velikim modelima...

znači nije stvar u tome da selektiram samo određene kombinacije jer kod kombinacije sa potresom odmah imam i tlaču i vlačnu silu ovisno o smjeru djelovanja potresa
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od b.milan »

Program je sigurno kontrolisao sve slucajeve opterecenja.
Ako je koeficijent iskorišćenja za slučaj opterećenja sa zatezanjem veći od koeficijenta iskorišćenja iz slučaja sa pritiskom, prikazaće se izveštaj samo od ovog prvog.
Da li ste seizmičke kombinacije za dimenzionisanje pravili sa alternativnim znakom ?
Mislim na to - da li samo imate kombinaciju "g + p + s" ili pored nje imate i "g + p - s" ?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
projektant2
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Avg 04, 2022 2:26 pm

Re: Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od projektant2 »

koieficijent iskorištenja je veći u slučaju sa pritiskom a izbacuje mi samo slučaj vlaka...

trebam li praviti kombinacije sa alternativnim znakom ako program potres "vrti" u oba smjera i ako dobivam i vlačne i tlačne sile i sa alternativnim znakom i bez njega...

dodatno sam razradio model i kada imam kombinacije sa alternativnim znakm tada se dimenzionira i na tlačnu silu ali me zanima zašto je tako i zašto moram raditi sve te kombinacije ako su sile za obe kombinacije jednake?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dimenzionisanje čeličnih preseka - opis rada programa

Post od b.milan »

Najbolje bi bilo da nam pošaljete ceo model (zapakujte sve fajlove u ZIP arhivu pa nam je pošaljite na mail putem WeTransfera) pa ćemo ispitati o čemu se radi.
Ovako, bez modela ne možemo dati konkretan odgovor.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori