Modalna analiza - nelogicnost

Odgovori
Alexandarale
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Jul 20, 2020 10:41 am

Modalna analiza - nelogicnost

Post od Alexandarale »

Pozdrav,

Duže vreme vec koristim Tower ali na ovakav problem jos uvek nisam naisao.
Naime, konstrukcija hale - AB stubovi,celicne resetke na 4,35m i čelične rožnjače i krovni poprečni spregovi.
Sve je izmodelirano i urajdena je modalna analiza i dobijeni su očekivani rezultati (cca T1=1sec)
Međutim radi rešavanja nekih tehnoloških problema morao se dodati razupirač između dve rešetke u donjem pojasu. Tu nastaje prava zbrka, dodavanjem razupirača od čvora do čvora donjeg pojasa između dve rešetke prvi ton oscilovanja postaje T1=240sec, zatim sam pokušao dodavanje razupirača duž cele hale - rezulrat je isti. Kada štap pomerim izvan čvora rešetke (za 10cm) period oscilovanja T1 se vraća u očekivanim granicama, takođe i dodavanje razupirača od čvora do čvora i dodavanje dijagonala (praktično pravljenje podužnog sprega u donjem pojasu) daje očekivane rezultate očekivanim.

Šta bi moglo da uzrokuje problem perioda osclivanja pri dodavanju razupirača u samo jednom polju?

(Inače, probao sam i modeliranje krute veze kao i zglobne - rezultati su isti).
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Modalna analiza - nelogicnost

Post od b.milan »

Ako pogeldate animaciju tona oscilovanja videćete u čemu je problem.

Verovatno je u pitanju lokalna oscilacija tog dodatog elementa - ili postoji labilnost ili je krutost tog razupirača mala za masu koja je na njega pala, pa se javljaju lokalne oscilacije.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Alexandarale
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Jul 20, 2020 10:41 am

Re: Modalna analiza - nelogicnost

Post od Alexandarale »

Rešio sam problem.

Na animaciji se ništa nije pomeralo (barem na izgled), Međutim shvatio sam da problem pravi oslobadjanje uticaja na krajevima razupirača u čvorovima gde su već oslobodjeni uticaji na rešetki. Ovo je dovelo do labilnosti u smislu da je razupirač mogao slobodno da se rotira oko svoje ose.
Odgovori