Modalna analiza AB konstrukcije

Odgovori
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Modalna analiza AB konstrukcije

Post od thenightrider »

Pozdrav,
imam AB zgradu Po+P+3 i prvi put koristim T8 (iskusni korisnik ranijih verzija) i vidim da je ovdje jedna novina u modalnoj analizi.

Zanima me kod modalne analize u T8 - faktor 'φ':

1. da li taj faktor predstavlja ψ_2i tzv. stalne (kvazistalne, nazovistalne) vrijednosti uporabnog opterećenja (0,30 za uporabna opterećenja) ili predstavlja koeficijent uporabnog opterećenja φ ovisi o vrsti građevine i zauzetosti etaža i njegovom položaju unutar građevine
Slika

2. Ako se uđe u dijalog "Grupiranje masa i parametri za seizmički proračun" - da li je to isti koeficijent kao i ovaj za kojeg pitam u točki 1 (ako je, ne kužim kako ovo funkcionira sve skupa?!-može pojašnjenje?):
Slika

Ako dobro kužim (logika bi bila) da to nisu dva ista koeficijenta, nego da se prvi tiče postotka uporabnog opterećenja koje 'ulazi' u masu (ψ_2i), a drugi koeficijent (unutar ovog grupiranja) bi bio koeficijent zauzetosti etaže (φ ) ?! Ili? Može pojašnjenje, molim.

PS:
- da li je nužno kod grupiranja masa uključiti ploče ispod kote 0,00 ili ne? Da li to znači (ako su isključene) da se mase ispod kote 0,00 neće uzimati u obzir prilikom proračuna modalne analize? Da li se u ovom slučaju mase iz podruma (nedajbože) grupiraju na prvu gore odabranu ploču ili se uopće zanemaruju (što bi trebalo)?
- ako kod grupiranja masa neka ploča nije uključena, imali veze koliki je koeficijent φ uz nju?

Hvala unaprijed.
LP
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modalna analiza AB konstrukcije

Post od Rajko »

Koeficijent φ je tzv "spratni" koeficijent kojim se dodatno redukuje vrijednost korisnog opt. (pored psi2=najcesce 0.3 ) kojim se definise vrijednost korisnog opt za proracun seiz. sila. On ima vrijednost 0.5 ili 0.8 u zavisnosti da li su spratna opt. u medjusobnoj korelaciji ili ne...a za krov se uzima vrijednost 1. Etaze ispod kote 0.00 (ukopane nivoe) ja ne uzimam u obzir pri grupisanju masa..pa samim tim ni koef. φ.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re: Modalna analiza AB konstrukcije

Post od thenightrider »

Hm..Nisam baš siguran..

BTW-kad bi to i bilo ovako kako kažete,kako u tom slučaju unosite ovaj psi2 koeficijent u ovu računicu (u kojem dijelu dijaloga)?

Ja bi prije rekao da je ovaj koeficijent uz opterećenje psi2, a onaj uz etaže φ (vidi pitanje pa će biti jasno..

Može netko još pojasniti?
bujica
Postovi: 36
Pridružio se: Sre Jul 08, 2020 12:00 pm

Re: Modalna analiza AB konstrukcije

Post od bujica »

Kolega
Preporucio bih Vam video predavanje prof.dr.Zoran Brujic,povodom objelezavanja 20 godina programa tower,za projektiranje betonskih konstrukcija
Mislim da ce Vam se mnoge stvari pojasniti
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re: Modalna analiza AB konstrukcije

Post od thenightrider »

Sve mi je to vrlo dobro poznato i teoriji..Pitanja su bila vezana uz software sam
Odgovori