Dimenzioniranje rogova i greda krovišta

Odgovori
Wildchild
Postovi: 4
Pridružio se: Ned Feb 27, 2022 11:51 am

Dimenzioniranje rogova i greda krovišta

Post od Wildchild »

Pozdrav svima.

Relativno sam novi korisnik programa Tower 8.4 (puna verzija) te sam još uvijek u postupku učenja. Imam jedno pitanje za vas iskusne korisnike oko pravilnog modeliranja greda i rogova jednostavnog dvostrešnog krovišta.

Kako da ispravno modeliram dvostrešno krovište sa rogovima i sljemenom gredom kako bi dobio realni momentni dijagram na njoj?

Na svom modelu rogove sam postavio na osnom razmaku od 70 cm, a sljemena greda na koju naliježu je dugaćka 4,90 m.
Na rogove krovišta zadao sam linijsko opterećenje, a isti ti rogovi bi opterećenje (reakcije) u sljemenu trebali prenijeti na sljemenu gredu kako bi dobio njezin momentni dijagram. Međutim rezultati momenata na sljemenoj gredi mi ne ispadaju realni.
Kod zadavanja karakteristika presjeka pazio sam da težišta presjeka svih greda budu na istoj visini i uključio sam fiktivnu ekscentričnost.

Kada bi pješke računao, reakcije od rogova na sljemenoj gredi bi podijelio sa razmakom rogova kako bi na njoj dobio linijsko opterećenje. Međutim Tower izbacuje čudne rezultate. Primjetio sam da se rezultati mijenjaju s obzirom na krutost oslonaca sljemene grede, ali meni bi trebao općeniti primjer. Probao sam i oslobađati utjecaje momenata (M3) na krajevima greda, ali isto ne dobivam točne rezultate.

Na donjem linku možete downloadati model o kojem pričam kako bi vam olakšao.
https://www.mediafire.com/file/lqc0j3cd ... e.zip/file

Hvala unaprijed.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Re: Dimenzioniranje rogova i greda krovišta

Post od DaniloS »

Kod drvenih krovnih konstrukcija - što više dekomponovati konstrukciju i reakcije pješke svoditi na elemente ispod. U 3D najčešće prijete nerealne preraspodjele uticaja. Najsigurniji način (poslije se uspostavi i kao brži jer umije potrajati "potraga za greškom" u 3D) je obična dekompozicja kao da radite pješke i tako ste uvijek sigurni da kontrolišete situaciju.
Wildchild
Postovi: 4
Pridružio se: Ned Feb 27, 2022 11:51 am

Re: Dimenzioniranje rogova i greda krovišta

Post od Wildchild »

Hvala na odgovoru.

Znači nema drugog načina nego raditi (polu)pješke.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Dimenzioniranje rogova i greda krovišta

Post od NBM »

U modelu greska je napravljena u vezi krutosti oslonaca.
Nejasno je zasto postoje 2 seta tackastih oslonaca pri cemu je set (1) apsolutne krutosti 1E+10, dok je set (2) drasticno manje tj. 1E+04.
Set (2) je zalutao u sredisnjem rogu H_4 pa ne cude rezultati koje dobijate...

Ne bih odbacio apriori 3D model dok treba znati sta hocete.
Npr. rogovi su uobicajeno sistema kontinualnog nosaca ali se rogovi racunaju kao proste grede, sto je na strani sigurnosti i omogucava zamjenu dijelova roga zbog eventualnih ostecenja...
Odgovori