Stranica 1 od 1

Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Sre Okt 20, 2021 10:57 am
od StruART
Pozdrav,
Imam problem vezano za dimenzioniranje armirano-betonskog zida. Radi se o podrumskom zidu debljine 25cm, dužine cca 28m i visine cca 3,2m odnosno do razine prizemlja. Prilikom dimenzioniranja pomoću opcija seizmički zid ili reduktor potrebna armatura u svakom od rubnih elemenata iznosi cc 81cm2 (53fi14) (velika površina). Kod dimenzioniranja seizmičkim zidom odabrao sam puno manju armaturu (4fi14) i kontrola aramture zadovoljava, dok kod reduktora mora biti točno kolika je i potrebna ili veća. Da li je dovoljno odabrati armaturu koja zadovoljava 4fi14 iako je to manje od potrebne? Pretpostavljam pošto se radi o niskom a dugom zidu nije potrebna velika savojna armatura u rubnim elementima zbog same nosivosti materijala od kojeg je građen i dimenzija zida.
Da li je bolje dimenzionirati zid pomoću reduktora ili pomoću opcije seizmički zid? Pitam jer odabrana armatura se razlikuje znatno, dok je potrebna približna.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Sre Okt 20, 2021 2:59 pm
od Rajko
Kolega, ja smatram da se ne radi o seizmickom zidu, vec o zidu u suterenu duzine 28m, spratne visine koji je vjerovatno opterecen bocnim pritiskom zemlje, pa ga treba dimenzionisati na savijanje u svojoj ravni.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Sre Okt 20, 2021 3:18 pm
od StruART
Pozdrav kolega, moglo bi se reći da nije seizmički zid jer se nalazi kako ste rekli u suterenu ali anvelopom kombinacija rezne sile u ravnini zida su maksimalne za seizmičku kombinaciju (kod modalne analize mase su grupirane u nadzemnim etaža) a okomito na zid rezne sile su maksimalne za pasivni tlak tla+hidrostatski tlak i ostala opterećenja s pripadnim koeficijentima sigurnosti.

Objavit ću odgovore Administratora Milana kada završimo komunikaciju.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Čet Okt 21, 2021 8:27 am
od StruART
Odgovor administratora Milana postavljeno pitanje:

1) dimenzionisanje betonskog pravougaoni preseka 25 / 2135 cm kao jedinstvenog preseka nije korektno.
To je presek sa toliko velikim krakom sila a malom širinom, da je nemoguće da se on ponaša kao kruti presek (bez deplanacije preseka i sa predvidivom vezom napona i deformacije)
Toliko dugačkom zidu dodatno armiranje ivica ne znači ništa jer se uticaj dodatne ivične armature odnosi samo na jako malu zonu zida. Dakle, ovo nemojte nikako raditi.

Virtuelno izdelite zid na 5-6 segmenata dužine 3-4 metra, i za svaki od njih komandom seizmički zidovi sračunajte potrebnu armaturu (način armiranja - bez ivične Aa1 i Aa2. Stavite im učešća Aa1=Aa2=0, a Aav = 1). Ta Aav će u tom segmentu primati sva naprezanja od M i N, a Aah će primati T

2) "Kod dimenzioniranja seizmičkim zidom odabrao sam puno manju armaturu (4fi14)"
Niste uzeli uobzir da Aav armatura učestvuje u prijemu M i N. To što je program prvo sračunao da je potrebno 53fi14 a posle je kontrola prošla sa 4fi14, desilo se zato jer ste usvojili Aav armaturu Q-335. Da nema Q-335 bilo bi vam potrebno svih 53fi14.

Inače, ne treba koristiti dimenzionisanje reduktora za dimenzionisanje jednog zida. Pogotovo ne ovakvog zida. Dimenzionisanje reduktora je alat za dimenzionisanje liftovskih jezgara, zidova sa ukrućenjima, složenih poprečnih preseka zodova i greda koji rade zajedno. Zbog prevelike opštosti, detaljnost u dimenzinisanju reduktora nije na nivou dimenzionisanja seizmičkih zidova.

Moje pitanje 2:

što se tiče ovih odnosa Aav/Aa , Aa1/Aa i Aa2/Aa koje su optimalne vrijednosti (da li kao na slici iz skripte za korištenje towera 0,2 / 0,2 / 0,6) ? Pitam jer onda možemo staviti kako ste napisali da nam mreže nose svo opterećenje a rubna armatura možda i netreba, ali je li to realno, mislim da mreže nose okomito savijanje na zid, dok savijanje u ravnini zida nose armatura As1 i As2. Ispravite me ako griješim novi sam u struci.

Odgovor administratora Milana:

nema optimalnih vrednosti. Sve zavisi od slučaja do slučaja. U Vašem slučaju, kao što sam Već napisao, upotreba ivične armature nema nikakvog smisla ako ćete ceo zid od 21 metar armirati mrežama. U nekim drugim situacijama ćete prvo usvojiti mrežu (Poznato Aav) a onda ćete dobiti potrebnu ivičnu.
Mreža nosi okomito savijanje na zid ali i nosi savijanje upravno na zid.

Dodatan odgovor administratora Milana:

ukoliko je zid opterećen upravno na ravan, treba proveriti da li mrežasta armatura usvojena pri dimenzionisanju kao seizmički zid, zadovoljava i momente savijanja upravno na ravan zida.

Lijep pozdrav kolege, možda će odgovori i pitanja poslužiti korisnicima foruma.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Pon Maj 09, 2022 9:04 am
od mco
Molio bih administratora da kod dimenzioniranja reduktora (recimo seizmičkog jezgra zgrade) pojasni malo logiku načina armiranja "nepoznato učešće A,B,C,D", gdje i kako to zadajemo, jer mi kod zadavanja nekad javlja da linije armiranja nisu usklađene.
Drugo pitanje je kada prođe dimenzioniranje reduktora u izvještaju dobijemo da je potrebna poprečna armatura Aah=+- 20 cm2. S obzirom da se jezgro u konkretnom slučaju sastoji od 5 zidova 3 u jednom pravcu i 2 u drugom, što bi predstavljala ova proračunata armatura?
Hvala unaprijed.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Uto Maj 10, 2022 12:34 pm
od b.milan
mco wrote: Pon Maj 09, 2022 9:04 am Molio bih administratora da kod dimenzioniranja reduktora (recimo seizmičkog jezgra zgrade) pojasni malo logiku načina armiranja "nepoznato učešće A,B,C,D", gdje i kako to zadajemo, jer mi kod zadavanja nekad javlja da linije armiranja nisu usklađene.
Drugo pitanje je kada prođe dimenzioniranje reduktora u izvještaju dobijemo da je potrebna poprečna armatura Aah=+- 20 cm2. S obzirom da se jezgro u konkretnom slučaju sastoji od 5 zidova 3 u jednom pravcu i 2 u drugom, što bi predstavljala ova proračunata armatura?
Hvala unaprijed.
U Uputstvu za Tower 8, poglavlje 9.10. "Dimenzionisanje reduktora" je dato prilično detaljno objašnjenje funkcionisanja ove komande.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Pon Jul 25, 2022 8:46 pm
od Rajko
Slozio bih se sa kolegom da dimenzionisanje reduktora nije bas najjasnije objasnjeno, pogotovo kad se tice usvajanja ivicne armature. Naime, program daje moguce linije presjeka na svim uglovima, jasnije bi bilo da daje neki kvadratic ili pravougaonik i u kojem se smjesta ta ivicna armatura. Ovako meni bar nije jasno u kojoj se liniji presjeka zadaje ivicna armatura kad postoje dvije ivicne linije za oba pravca suceljavanja zidova.Skoro uvijek dobijam malu potrebnu povrsinu ivicne arm. tako da npr. 4fi14 uvijek zadivoljavaju..

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Uto Nov 01, 2022 11:49 pm
od Pavlovic_Srdjan
Slozio bih se sa kolegom da dimenzionisanje reduktora nije bas najjasnije objasnjeno. Iskreno, prije nego što je izašla ova opcija u Tower 8 (mislim na dimenzionisanje reduktora), mislio sam da će ona funkcionisati na principu:

1) Usvojim armaturu unaprijed ("na slijepo") u višedjelnom presjeku.

2) Dobijem interakcioni dijagram , tj. više bi me zanimao Kapacitet presjeka na te presječne sile. Još bi bolje bilo kada bi mi Tower izbacio prostorni interakcioni dijagram (zbog N,My,Mz) za tu armaturu sa prikazom tački unutar tog 3D prostora (a te tačke predstavljalju slučajeve opterećenja). Od značaja bi bila i mogućnost prikaza nekih ravni (N,My za recimo Mz=300 kNm) za pojedine slučajeve opterećenja.

3) Ako imam prevelik kapacitet presjeka, smanjujem armaturu gdje smatram pogodno, ako imam malo armature, stavljam više armature, dok god mi kapacitet presjeka ne bude zadovoljen (preko 1).

Vjerujem da je matematički kompleksno da softver daje "potrebnu armaturu" kao kod greda,stubova i ploča, kada se radi o više djelnim presjecima.
Najviše mi komplikuje ovu problematiku jedan od članova evrokoda koji kaže da se zidovi tipa U,C,L ili T moraju posmatrati kao integralni presjeci (imaju ona 3 uslova kako se ti integralni presjeci formiraju... dakle dok god je zadovoljena hipoteza o linearno rasporedjenim deformacijama, tj. da nema pojave deplanacije presjeka). Uvijek kuburim sa tim dimenzionisanjem složenih zidova.


Činjenica je da ja ovaj modul nisam "svario" baš najbolje, pa čekam sljedeći projekat gdje ću napisati konkretne sugestije. Ovo je više osvrt na temu dimenzionisanja reduktora, nego što je konkretan prijedlog.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Čet Mar 09, 2023 9:30 am
od Sigmax
Pozdrav,
da li reduktor može uzeti u obzir duljinu izvijanja?

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Uto Mar 14, 2023 1:43 pm
od grupic
Pozdrav,
Da li vam potrebna vertikalna kutna armatura ispada velika zbog propisa? tj. minimalna potrebna armatura kutna armatura ovisi o površini presjeka kojeg dimenzioniramo, a u vašem je slučaju on velik.

Re: Dimenzioniranje pomoću seizmičkog zida ili pomoću reduktora

Objavljena: Sre Maj 17, 2023 8:02 pm
od Pavlovic_Srdjan
Samo da dam samom sebi repliku. Sve ovo Tower 8 radi u okviru "Dimenzionisanja reduktora". Odličan posao. Moglo bi se još možda uvesti da sam uzima dijagrame M gdje pomjera liniju zatežućih sila i povećava moment smicanja 1.5 puta. Inače, odlična opcija koja rješava probleme dimenzionisanja složenih zidova. LP