Minimalni faktor ponašnja

Odgovori
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Kad se koristi faktor ponašanja da je jednak 1 ( to jest kao da ga nema) u proračunu a kada se koristi 1.5 ( minimalni faktor ponašanja). Pronašao sam podataka npr da za konstrukcije koje imaju periodu do 0.2 treba posmatrati kao idealno elastičan odgovor. E sad sam u dilemi da li koristi faktor ponašanja 1 ili 1.5 u ovome slučaju
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od Rajko »

Faktor ponasanja konstrukcije q zavisi od vise faktora, prije svega vrste konstrukcije, klase duktilnosti DCM, DCH i slicno..i predstavlja koeficijent korekcije/umanjenja izmedju elasticnog i projektnog spektra odgovora....i on se obavezno izracunava!. A krece se, za uobicajene konstrukcije u rasponu od 1 do max.6.5...najcesce je u rasponu od 2.2 do 3.9.
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Imam prizemnu kuću ili kuću na sprat gdje je perioda oscilovanja do 2 sekunde.... kod nje ne bih trebao da koristim faktor ponašanja nego bi trebala da ostane u elastičnom području ? Ili ipak da koristim onaj minimalni faktor ponašanja od 1.5 gdje u tom slučaju smanjujem seizmičke sile ali mi nije jasno kako zidana zgarada ima i toliki duktilitet kad je ona izrazito krta
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od Rajko »

Zaboravite zidane elemente/zidove/ objekta, modelirajte npr. okvirnu/ramovsku konstr. (jer je male spratnosti) i izvrsite proracun modela. Ukljucite faktor ponasanja q koji proracunate za izabranu npr. okvirnu konstrukciju, klasu duktilnosti, vrstu tla, izbor spektra odgovora i td...Inace, da razjasnimo, izborom faktora ponasanja q vi umjesto nelinearnog ponasanja konstrukcije ostajete u linearnom podrucju i to upravo redukcijom/smanjenjem seizmickih sila otprilike za tu vrijednost q. Zato vi ustvari "radite" sa manjim sezmickim silama, iako ce vasa konstrukcija u sustini preci u nelinarno podrucje.
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Jasno mi je sve što vi kažete. Nego me samo zanima kako da pravilno pristupim izradi kuća ( zidanih iz razloga što investitori na tome insistiraju) po Eurocodu?
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Ali evo i da uzmem da sam kuću na spratu napravio kao ramovsku konstrukciju. Opet mi je perioda niža od 0.2 sec. Nisam siguran da mogu usvojiti faktor ponašanja koji su preporučeni za DCM i DCH iz razloga što sam našao u literaturi da se za konstrukcije do 0.2 sec važi princip jednakih ubrzanja pa se ne može realizovati očekivana duktilnost.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od Rajko »

Nema EC8 za zidane konstrukcije..taj propis njih ne tretira koloko ja znam. Moze se samo izvrsiti kontrola napona u zidanim konstrukcijama. Nemojte komplikovati (posebno to sto traze investitori??)..oni ne projektuju nego vi...Postavite cijeli objekat kao okvirni sistem sa tem trakama ili tem. plocom ispod i proracunajte sve po EC8 i EC 2.....ili mi posaljite vas mejk i potom model twp..na privatnu poruku..mozda vam pomognem
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od Rajko »

..zidani zid samo modelirajte kao linijsko opterecenje...nista vise
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od NBM »

Rajko wrote: Pet Maj 14, 2021 7:54 pm Nema EC8 za zidane konstrukcije..taj propis njih ne tretira koloko ja znam. Moze se samo izvrsiti kontrola napona u zidanim konstrukcijama. Nemojte komplikovati (posebno to sto traze investitori??)..oni ne projektuju nego vi...Postavite cijeli objekat kao okvirni sistem sa tem trakama ili tem. plocom ispod i proracunajte sve po EC8 i EC 2.....ili mi posaljite vas mejk i potom model twp..na privatnu poruku..mozda vam pomognem
Navedeno nije tačno.
Poglavlje 9 Posebna pravila za zidane konstrukcije tretira zidane konstrukcije u EC8.
Prema ovome faktor ponasanja za zidane konstrukcije je u granicama 1.5-3.0 pri cemu je za zidane k. sa serklazima q=2-3. U clanu 9.3.5 navodi se da ne treba uzimati manje od q=1.5.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od Rajko »

Slazem se da EC8 tretira zidane konstrukcije to je jasno, postoji citavo poglavlje o tome, nijesam na to mislio, vec to da se u Tower-u zidani zidovi u ab konst ne mogu modelirati i proracunavati, jer se radi o nehomogenom materijalu cije ponasanje se ne moze jednoznacno obraditi metodom konacnih elemenata.
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Ja zidanu konstrukciju proračunavam ručno na sledeći način po JUSU
1. Izračunam ukupnu težinu objekta
2. Izračunam seizmičku silu ESO metodom
3. Normalni napon izračunam kad podijelim težinu objekta sa površinom zidova
4. Smičuće napone za dva pravca izračunam kada Silu podijelim sa zidovima u datim pravcima
5. Izračunam glavni napon kojeg uporedim sa dopuštenim za zidani materijal

Ako neko smatra da je neki korak pogrešan pri proačunu volio bih da mi skrene pažnju.
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

NBM wrote: Sub Maj 22, 2021 7:59 am
Rajko wrote: Pet Maj 14, 2021 7:54 pm Nema EC8 za zidane konstrukcije..taj propis njih ne tretira koloko ja znam. Moze se samo izvrsiti kontrola napona u zidanim konstrukcijama. Nemojte komplikovati (posebno to sto traze investitori??)..oni ne projektuju nego vi...Postavite cijeli objekat kao okvirni sistem sa tem trakama ili tem. plocom ispod i proracunajte sve po EC8 i EC 2.....ili mi posaljite vas mejk i potom model twp..na privatnu poruku..mozda vam pomognem
Navedeno nije tačno.
Poglavlje 9 Posebna pravila za zidane konstrukcije tretira zidane konstrukcije u EC8.
Prema ovome faktor ponasanja za zidane konstrukcije je u granicama 1.5-3.0 pri cemu je za zidane k. sa serklazima q=2-3. U clanu 9.3.5 navodi se da ne treba uzimati manje od q=1.5.
E pa sad ja razmišljam da li ipak možda projektovati zidanu konstrukciju sa faktorem ponašanja 1 obzirom da je uglavnom izuzetna kruta konstrukcija, i nešto mi je nerealno da se može dostići toliki stepen disipacije u serklažima.
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od S.Milos »

Inače su mi rekli da po JUSU kada usvojimo faktor prigušenja 1 da sam ustvari usvojio globalni koeficijent duktilnosti 4 pa bih volio isto tako da mi neko kaže da li ima istine u ovome. Ispada ako se usvoji faktor prigušenja 4 ( gledao sam da su ljudi to usvajali za drvene konstrukcije) da se postigla linearna elastična analiza bez duktiliteta.
msproject1
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Jun 02, 2019 12:15 pm

Re: Minimalni faktor ponašnja

Post od msproject1 »

Da razjasnimo..Prvo po EC 8 preporucena vrijednost faktora ponasanja za zidane konstrukcije je 1.5-2.5...
Treba imati na umu da Eurocode preporucuje vrijednosti dok ih projektant sam bira..Stoga mozete izabrati bilo koje vrijednosti ispod 2.5..pa cak i 1.0 iz prostog razloga sto za tako niske objekte nece imati neke velike razlike u efektu na objekat..Prema poslednjim studijama za zidane objekte do tri sprata realni faktor ponasanja je >2.0 tako do ne grijesite kako kod da usvojite..Moja preporuka je ici sa nizim vrijednostima posto je zidje nehomogena kobstrukcija i zavisi od puno faktora koje je proracunom nerealno obuhvatiti.
Odgovori