Modelovanje stuba i grede

Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

Kako izmodelovati spoj ekscentricno postavljenog stuba u odnosu na gredu /po EC8/ imajucu u vidu zadovoljenje geometrijskog uslova e<bw/4. Ovo iz razloga sto vrlo cesto u konstrukciji nemamo samo centricno postavljene stubove u odnosu na grede, a stub ne ispunjava uslov da ga mozemo modelirati kao zid?
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

....volio bih pročitati nečiji komentar!
Elm
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Apr 10, 2021 9:07 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Elm »

Imam sad takav slučaj. Stub je na višim etažama 30/60 cm a na nižim 30/90 cm a grede koje su upravne na dužu stranu poprečnog preseka stuba imaju dimenzije 25/45 cm i jedna ivica im se poklapa sa ivicom stuba. Znači da je na višim etažama druga ivica grede udaljena od druge ivice stuba za 35 a na nižim za 65 cm. Stub sam modelirao linijski bez ekscentricnosti u težištu preseka stuba a gredu takođe linijski u njenom težištu preseka (u ravni ploče). Te dve osovinske linije stuba i grede nemaju dodira. Tu sam kao spoj u ravni grede (ploče) ubacio nove kratke grede preseka 25/100 sa množiocima nosivosti na savijanje, smicanje, torziju 1000 i množioc težine 0.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

To mi nekako ne izgleda ispravno modelovanje...ako sam vas dobro razumio. Volio bih to vidjeti...ako moze na privatnu poruku vas mejl...
Elm
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Apr 10, 2021 9:07 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Elm »

Slika
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

Mislim da je ovo skroz pogresno...ovo 25/100 pogovovo. Prvo: vertikalna osa stubova mora biti jedinstvena od dna do vrha...postoji opcija ravnanje presjeka uz koju se modelira ekscentricno postavljanje kako stubova tako i greda...No, nije to bilo moje pitanje..pa smo daleko otisli...pozdrav svakako.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

..uostalom moje pitanje je krajnje jednostavno. "Da li Eurokod dozvoljava (mislim da ne!!) spoj stuba i grede a da je sirina stuba veca od 2x sirine grede." I sta raditi kad u konstrukciji imamo takav slucaj...sto je dosta cesto!
Elm
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Apr 10, 2021 9:07 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Elm »

Rajko, pomenuo si da je stub uzak da bi ga modelirao kao platno a postoji ekscentricitet u odnosu na gredu. Zato sam i pisao o ovakvom medeliranju bez osvrtanja na EC8. Izvini na iskakanju iz teme. Ovo sam pisao i zbog drugih kolega.
Može da se modelira sa stubom kome se zada ekscentricitet ali pomeranjem ose stuba pomeraju se i rasponi polja kod ploče ili grede pa je raspodela uticaja na vertikalne elemente drugačija od realnog stanja. Uzmi za slučaj stub 30/145 cm ili 40 sa 190 cm sa gredom na ivici. Modeliranjem sa stubom u osi grede smanjujes ili povećavaš raspon ploče za značajan iznos u odnosu na realno stanje i utičeš na doprinos u prihvatanju gravitacionog opterećenja kod susednih stubova. Presek 25/100 uzeo sam slučajno, može se uzeti 25/25, 50/50,... važan je množioc.
Zašto stub mora da se modelira u liniji, zašto vertikalna osa kroz spratove mora biti jedinstvena. Gde to piše. Imam model za objekat sa 10 etaža sa stubovima modeliranim kao platna i model sa stubovima modeliranim na ovaj način. Uticaji u stubovima na ova dva modela su skoro identični
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

Elm, poslao bih ti na mejl, primjer modela koji me muci...pa da vidis!!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od NBM »

Rajko wrote: Sub Apr 24, 2021 5:12 pm ..uostalom moje pitanje je krajnje jednostavno. "Da li Eurokod dozvoljava (mislim da ne!!) spoj stuba i grede a da je sirina stuba veca od 2x sirine grede." I sta raditi kad u konstrukciji imamo takav slucaj...sto je dosta cesto!
Na kraju grede tj. spoju sa stubom postaviti zglob - ako nije moguce ispuniti postavljeni zahtjev EC8.
Elm
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Apr 10, 2021 9:07 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Elm »

Rajko wrote: Sub Apr 24, 2021 8:06 pm Elm, poslao bih ti na mejl, primjer modela koji me muci...pa da vidis!!
Ne mogu da pošaljem privatnu poruku, pokušao sam više puta. Pošalji privatnom porukom email
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

Kolega NBM...zglob nista ne resava.!!!..zadati uslov ni tada nije ispunjen
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od NBM »

Rajko wrote: Ned Apr 25, 2021 12:29 am Kolega NBM...zglob nista ne resava.!!!..zadati uslov ni tada nije ispunjen
Naravno da rijesava.
Ako se poznaje EC8 i postavljeno ogranicenje.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Rajko »

Poznato mi je da su po EC8, spojevi greda sa stubovima, pozeljna mjesta za formiranje plasticnih zglobova, ali se to ne obezbjedjuje umetanjem zglobova na tim mjestima (M=0) vec se ciklicna preraspodjela momenata savijanja obezbjedjuje povecanom krutosti stubova na savijanje u odnosu na grede za 30%. Iz ovog uslova se obezbjedjuje potrebna armatura u cvorovima, a svakako vrijednost momenta na kraju grede nije jednaka nuli, sto bi bio slucaj ako se na tom mjestu postavi zglob. Nije stvar u tome da mi postavimo zglob i tako "rijesimo" problem, kad to nije realno stanje u konstrukciji, jer se radi o ukljestenju. I drugo, sta cemo sa izvjestajem po capacity design u kojem i dalje ostaje da trazeni geometrijski uslov za grede 5.4.1.2.1. (2) nije ispunjen.
Elm
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Apr 10, 2021 9:07 pm

Re: Modelovanje stuba i grede

Post od Elm »

Jedino rešenje je da se ta veća dimenzija poprečnog preseka stuba smanji na dvostruku širinu grede, da bi se ispoštovao uslov iz EC8, ili da se poveća širina grede.
U pravu ste, Rajko, ne može se armiranjem uticati na ovaj uslov
Odgovori