Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Odgovori
Marko01
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Sep 28, 2022 6:18 am

Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Post od Marko01 »

Poštovani,

na koji način mogu vidjeti ukupnu poprečnu silu i moment savijanja od potresa na dnu svoje konstrukcije (na njezinom mjestu oslanjanja)?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Post od b.milan »

Najbolje je preko reduktora kojeg ćete napraviti da od zidova i stubova.
Ne morate praviti reduktor za zidove i stubove po celoj visini objekta već samo od onih na nivou odmah iznad kote uklještenja.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
GRSOFT
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Dec 16, 2022 2:36 pm
Lokacija: Slovenija
Kontakt:

Re: Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Post od GRSOFT »

Pozdrav,
Ja imam isto pitanje. Kot ispisa seizmičnih sila za pojedinačne tonove, možemo videti sile za svaki ton. Ali ja bi voleo vidjeti ukupno silo za sve tonove. Zašto moram da to izbrojavam manualno, kad Tower to već sve zna?
Mislim da se setim, da je to bilo već izrađeno u prošlim verzijama Tower-a - ne znam zašto ste to bacili van.
Ta podatak o ukupni sili od zemljotresa je veoma značajna, jer možeš da ustanoviš jer je potrebna analiza P-Delta jer proračunaš faktor osetljivosti na ove efekte i ako je ovaj faktor manju kot 0.1 to nije potrebno u skladu sa EN 1998 4.4.2.2(2).

Primož
GRSOFT
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Dec 16, 2022 2:36 pm
Lokacija: Slovenija
Kontakt:

Re: Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Post od GRSOFT »

Pozdrav,

nema smisla, da ovdje ubacujemo reduktor za svaki zid - trebamo jedni ukupnu silu, koja bi trebala, da bude vidna u ispisu modalne analize i seizmičkog proračuna, gdje su ispisani svi tonovi. Zašto je tako teško, da se ovdje, gdje su sile za sve tonove već sve ispisane na kraju ne vidi još jedna suma sile od svih tonova!!!

Primož
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ukupna poprećna sila i moment savijanja od potresa

Post od b.milan »

Kada se seizmički uticaji računaju multimodalnom analizom, za sam proračun nije potrebno znati koja kota je "kota uklještenja" - odnosno kota nivoa tla. Iz tog razloga, u korisničkom interfejsu programa Tower, za multimodalnu seizmiku ne postoji, niti je predviđeno mesto za unos kote uklještenja.

Međutim, za (približni) proračun poprečnih sila u osnovi potreban je podatak o tome za koju visinsku kotu se odnosi ta poprečna sila.
Iz tog razloga morali smo malo improvizovati. Podatak o visini kote uklještenja preuzima se iz dijaloga za izbor tonova, u delu gde se unose parametri za proračun faktora angažovanja masa. Sa druge strane, korisnik bi trebalo da obavezno proverava faktor angažovanja masa i da iz mase koja ulazi u proračun angažovanja masa isključuje masu temelja.

Ako korisnik u dijalogu za izbor tonova unese podatak o tome koja kota predstavlja "kotu uklještenja" i uključi ovaj check-box, tada će program prilikom pravljenja izveštaja uvrstiti i tabelu sa poprečnom silom (sračunatoj približnom metodom).

Slika

Još jednom napominjemo da je tabela sa ukupnom poprečnom silom koja se prikazuje u seizmičkom izveštaju sračunata približnim postupkom - na osnovu opterećenja koje je naneto na konstrukciju u svakom tonu. U nekim situacijama, za neke specifične modele sa specifičnim, izrazito torzionim oblicima oscilovanja, koji su karakteristični za modele kod kojih postoji značajno rastojanje između centra mase i centra krutosti, ova metoda može dati manje tačne rezultate.
Inače, sam pojam i upotreba ukupne poprečne sile je prilično problematična u multimodalnoj analizi jer je suština multimodalne analize određivanje statistički najverovatnijih vrednosti uticaja koji se mogu javiti u elementima konstrukcije pri seizmičkom dejstvu. Radi se o uticajima koji nisu zasnovani na principima ravnoteže sila već statistike. Radi se o NEJEDNOVREMENIM uticajima pa ih baš nema mnogo smisla sabirati među sobom.


Iz tog razloga, veoma je važno da se zna da je jedini način za tačno određivanje poprečne sile u osnovi pomoću reduktora.

Reduktor radi sa po propisu tačno određenm vrednostima u elementima i tu su uzeti u razmatranje svi mogući efekti koji bi se mogli pojaviti usled specifičnosti konstrukcije.
Sa reduktorom se može odrediti kako sila u pojedinačnom elementu konstrukcije tako i u više elemenata konstrukcije odjednom.

Vrednost uticaja ukupne poprečne sile prikazane u tablici izveštaja seizmičkog izveštaja može se upotrebiti za kontrolu uticaja dobijenih pomoću reduktora.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori