Postojeća šipka

Odgovori
Dušan Savić
Postovi: 25
Pridružio se: Uto Dec 29, 2020 8:55 am

Postojeća šipka

Post od Dušan Savić »

Dobar dan,

Imam sledeći problem:

Nacrtam novu šipku koja je ista kao neka postojeća, prihvatim da nova šipka preuzme karakteristike postojeće šipke, nova šipka mi se pomeri za desetak, dvadesetak cm od mesta na kom je nacrtana.

Zašto se to dešava i ima li pomoći?

Hvala.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Postojeća šipka

Post od b.milan »

Možete li nam na email poslati primer ?
Mi smo pokušali i ne možemo dobiti ponašanje koje ste opisali.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Re: Postojeća šipka

Post od DaniloS »

Vjerovatno se to ne dešava kada u jednom fajlu nacrtate jednu šipku, odnosno dvije. U fajlu u kom postoji gomila armature (puno pozicija oplata sa puno šipki u pojedinačnim oplatama) to se skoro uvijek desi i kada idemo na sortiranje šipki, spajanje istih pozicija isl. Šipke znaju tako da pobjegnu i po par metara u jednu ili drugu stranu. Mislim da to ima veze sa orijentacijom šipki - kad neku šipku formiramo mirorovanjem neke postojeće te promjenom pozicije u neku novu, samim tim smo promijenili smjer lokalne podužne ose, i kada ih poslije prilikom sređivanja šipki, spojimo u jednu - jedna od njih (sve šipke na crtežu od jedne pozicije) pobjegne totalno u stranu - kao da se vraća u prvobitni koordinatni sistem. Tako sam ja to bar pretpostavio.

Takođe je interesantno da se može desiti da imamo identične šipke po geometriji - recimo dužina 4m + kuka 15cm s lijeve strane i druga šipka takođe 4m + kuka 15cm s desne strane - i da prilikom sortiranja šipki i spajanja istih pozicija, te dvije geometrijski identične šipke, program tretira kao dvije različite i ne želi da ih spoji u jednu. To se dešava kada nekim slučajem formiramo novu poziciju od postojeće, samo što zamjenimo kuku sa jedne na drugu stranu (ili ako smo u međuvremenu radili mirorovanja, promjene dužina i položaja kuka - ko će upratiti gdje je nekad bila kuka)...valjda ne bi trebalo da geometrijski identične pozicije ne možemo spojiti u jednu...
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Postojeća šipka

Post od b.milan »

DaniloS wrote: Čet Nov 18, 2021 1:00 pm ... Mislim da to ima veze sa orijentacijom šipki - kad neku šipku formiramo mirorovanjem neke postojeće te promjenom pozicije u neku novu, samim tim smo promijenili smjer lokalne podužne ose,...
Hvala na dodatnim informacijama. Ispitali smo i stvarno je postojao problem u jednoj grani programa u određenim situacijama spajanja pozicija.
Ispravku smo napravili i naći će se u prvom narednom Buildu ArmCAD-a 6

DaniloS wrote: Čet Nov 18, 2021 1:00 pm Takođe je interesantno da se može desiti da imamo identične šipke po geometriji - recimo dužina 4m + kuka 15cm s lijeve strane i druga šipka takođe 4m + kuka 15cm s desne strane - i da prilikom sortiranja šipki i spajanja istih pozicija, te dvije geometrijski identične šipke, program tretira kao dvije različite i ne želi da ih spoji u jednu. ...
Ovo je drugi problem (prepoznavanje topološki jednakih geometrija i pronalaženje transformacije koja jednu geometriju pretvara u drugu).
I ovim pitanjem smo se bavili prethodna dva dana i za neke određene (uobičajene) slučajeve smo napravili kod koji to ispravno rešava. To je malo veća izmena u kodu i neće se naći u ArmCAD-u 6 već samo u ArmCAD-u 7.


Hvala Vam što ste nam probleme prijavili i detaljno objasnili.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Re: Postojeća šipka

Post od DaniloS »

Poštovani,
Pregledao sam novine vezane za ArmCAD 7. Imam prijedlog koji je prilično jednostavan a smatram ga jako korisnim. Kada polažemo mreže, često smo u situaciji da nekom komadu mreže mijenjamo orijentaciju (referentnu tablu) ali i dužinu, jer želimo da naš novi komad bude dug 120 ili 150 ili bilo koji okrugli broj. Da bi nekom segmentu promjenili dužinu (dio mreže nekog velikog polja recimo komad 92,12x600 koji najprije Extract-ujemo te referentnu tablu zarotiramo po kraćem pravcu i dobijemo par komada 92,12x215), moramo da radimo čitavu gimnastiku na crtežu-da povlačimo linije tačne dužine 100, 120, 150 ili sl. te da naš extract-ovani segment grip tačkama prilagođavamo toj novoiscrtanoj liniji kako bi dobili segmente 100x215 koji će biti tačno 1/6 mreže. Ovo se lako može uraditi postavljanjem komande kojom bi jednostavno rekli da taj i taj segment bude toliko i toliko dug-slika u prilogu. Mislim da su ovo jako česti postupci u situacijama kada želimo da napravimo dobar projekat. Izvinjavam se ako se ponavljam pošto je moguće da sam već nekada o ovome pisao.
Srdačan pozdrav.

https://ibb.co/7CL4LpZ
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Re: Postojeća šipka

Post od DaniloS »

I još jedna banalna a korisna stvar. Prijedlog da putanja serije u osnovi može da bude proizvoljna izlomljena linija-slika ispod:

https://ibb.co/R4nBpmk
Odgovori