ArmCad prevelike koordinate

Odgovori
TehnoING
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Jan 12, 2018 12:53 pm

ArmCad prevelike koordinate

Post od TehnoING »

Imam problem pri crtanju i kotiranju armaturnih šipki.
Naime, kompletan objekat crtam u jednom fajlu, i nacrt je dosta velik, pa svaki put kad radim novu šipku ili kotiram postojeće šipke na dijelu nacrta dobijem upozorenje "Koordinate su prevelike". Pokušao sam pomaknuti UCS, i radilo je jedno vrijeme, ali sad mi se opet počelo prikazivati isto upozorenje.
Ima li to upozorenje kakvog efekta kasnije, tipa da ne broji šipke, ili nešto slično, ili ga mogu samo ignorirati?
I može li se kako rješiti da se više ne pojavljuje jer postaje iritantno s vremenom.

Hvala,

Marko
TehnoING
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Jan 12, 2018 12:53 pm

Re: ArmCad prevelike koordinate

Post od TehnoING »

Primijetio sam da mi se upozorenje javlja kada crtam nešto na koordinati 100000 ili više.
Pokušao sam pomaknuti cijeli crtež i nije bilo upozorenja neko vrijeme, ali opet se počelo pojavljivati.
Također, pokušao sam napraviti novi UCS bliže ali ista stvar.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: ArmCad prevelike koordinate

Post od b.milan »

Kada se radi sa velikim koordinatama, odnosno crtež se nalazi daleko od koordinatnog početka, tačnost geometrijskih podataka i operacija nad njima se smanjuje.
Koordinate se pamte sa 15-16 značajnih cifara. Ako su koordinate velike - na primer reda milion do deset miliona, tada se 7-8 cifara koriste za čuvanje mantise a samo 8-9 se pamte za decimalna mesta. Svaka geometrijska funkcija za određivanje preseka, pripadnosti, blizine, radiće sa smanjenom tačnošću i u slučaju redne upotrebe više matematičkih operacija ovako velikih brojeva ali brojeva sa smanjenom tačnošću, tačnost dobijenih rezultata (novih koordinata) biće još više smanjena što kasnije može dovesti do nekih neželjenih sporednih efekata (nemogućnost selektovanja, nemogućnost preseka, kotiranja...)

Zato je u ArmCAD-u 6 uvedeno upozoravanje korisnika kada se radi sa velikim koordinatama. To se upozorenje može isključiti (u odeljku Funkcionalnost - Podešavanja) gde se čak može i zadati granica za upozoravanje. (podrazumevana vrednost je 100000 ACU što u slučaju da ja 1 ACU = 1 cm predstavlja gabarit od +/- 1000 metara za crtanje objekta)
Više informacija o tome možete pronaći u uputstvu za program ArmCAD 6, poglavlje 11.4. Funkcionalnost, strana 345.

Najbolje rešenje je da se ceo crtež premesti u okolinu koordinatnog početka uz pomoć AutoCAD-ove komande move.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
armas
Postovi: 5
Pridružio se: Pon Maj 03, 2010 12:07 pm

Re: ArmCad prevelike koordinate

Post od armas »

Imel sem podobne probleme z načrtu, ki sem jih uvozil v Bricscad 2018. Kljub temu, da sem načrte približal osnovni koordinati X,Y (0,0) in je bila pozicija risbe (X,Y manjša od 100.000) je pri risanju palic program konstantno javljal napako "koordinate so prevelike".

Problem je v poziciji načrtov, ki jih Bricscad prepozna kot objekt v prostoru (X, Y, Z) in ne ploskovno sliko. Rešitev problema - ukaz FLATTEN in potem označimo vse risbe v filu. S tem ukazom slike postavimo v ravnino Z = 0, in potem se ta ukaz ne pojavlja več.

Podobno se dogaja (kot ste mi javili iz Radimpeksa) v primerih ko narišemo palico v obstoječe ribe in jo ni mogoče skotirati (izpis POZ, kom, fi palice), v začetku se prikaže zmazana kota, ki potem izgine. Program jo prepoznava kot prostorski objekt in jo ne zna skotirati. Rešitev je spet ukaz Flatten.
Odgovori