temeljna ploca

Odgovori
gmcelement
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 02, 2009 12:21 am

temeljna ploca

Post od gmcelement »

zdravo svima, ja sam skoro poceo da radim temeljnu plocu, tacnije da se upoznajem sa time,i nekako sta god da uradim dobijam jako male napone u tlu od konstrukcije. Imam zgradu samo ploca grede i stubovi,bez zidova, i podesio sam lepo krutosri reakcija povrs.nosaca jednu oko 5000 i nista i dalje su mali(max oko 60kn/m2).. u cemu je fora..
:D
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Ako imate samo golu konstrukciju i vertikalna opterecenja nije nista posebno, verovatno i mora tolko da bude. Uzmite rucno na brzinu izracinajte opterecenja, podelite sa povrsinom oslonca i verujem da cete dobiti skoro isto.

Nanesite jos opterecenja i ako se ploca ponasa kako vi zamisljate onda je model OK.
gmcelement
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 02, 2009 12:21 am

Post od gmcelement »

Hvala puno, svaki vas osdgovor stvarno pomaze.. Mene jos zanima da li postoji neka opcija koja mi je promakla za temeljnu plocu, da dobijem momente pozitivne nad oslonce,dakle dijagrami su naopacke od obicnih, ili je to greska u modelu, zavisno od elemenata..Ja sam ubacio jos zidova i i dalje dobijam jako velike momente a naponi su se povecali,kao sto ste rekli. hvala vam.
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Post od statik »

Dijagrami u t. ploci i moraju biti "naopacke" u odnosu na ploce klasicnih etaznih tavanica.
gmcelement
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Nov 02, 2009 12:21 am

Post od gmcelement »

hvala na pomoci,shvatio sam u cemu je problem.. a to je da je trebaklo izbrisati na temeljnoj ploci nakon generisanja sve linijske oslonce kao i tackaste,a ja sam ostavio tackaste..eto i to se desava da znate jer to prosto u uputstvu nema stvar je upucenosti...
staticar1
Postovi: 97
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 7:29 pm

Post od staticar1 »

gmcelement wrote:hvala na pomoci,shvatio sam u cemu je problem.. a to je da je trebaklo izbrisati na temeljnoj ploci nakon generisanja sve linijske oslonce kao i tackaste,a ja sam ostavio tackaste..eto i to se desava da znate jer to prosto u uputstvu nema stvar je upucenosti...
:D

Mnogo toga ne piše u uputstvu (i ne treba naravno).

Problem proračuna temelja je veoma kompleksan i za njegovo vršenje
potrebno je potpuno vladati sa materijom zvanom Geomehanika.
Vi ste vjerovatno dobili konstantan ili približno konstantan napon
ispod temeljne ploče što nije ni približno jednako istini tj. stvarnoj
raspodjeli napona.

Činjenica jeste da veličinu napona ispod temelja zavisi od mnogih
parametara (krutost podloge, krutost temelja). Još jedna stvar koja
je veoma bitna:

KOEFICIJENT KRUTOSTI NIJE KONSTANTA!

On ovisi od odnosa napona i ugiba. Kako niti ugib niti napon ispod temeljne stope u opštem slučaju nisu konstantne vrijednosti to znači da nema konstantnog koeficijenta krutosti.

Proračun temelja je po meni na klimavim nogama u svim softverima
koji koriste famozni Winklerov model tla. Ali, u toweru je naravno to
moguće računati približno ispravno i to jedino podjelom temeljnih
ploča na trake različite krutosti...

Pozdrav
idza
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 31, 2009 4:46 pm

Post od idza »

,,Proračun temelja je po meni na klimavim nogama u svim softverima
koji koriste famozni Winklerov model tla. Ali, u toweru je naravno to
moguće računati približno ispravno i to jedino podjelom temeljnih
ploča na trake različite krutosti...''


Staticare1, koliko ja kapiram, izdelimo plocu na trake, napone imamo kao izlazne, a sleganja bi trebalo da izracunamo, pa tako u krug sracunamo koef. posteljice... Ili se varam negde? moze jos neki savet, mozda oko racunanja sleganja? poz
Odgovori