Integracija Ns (momenti)

Odgovori
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Integracija Ns (momenti)

Post od Vranješ »

Prilikom integracije Ns-za momente u ab stenama, može se desiti da dobijete sliku momenata sa suprotnim predznakom od očekivanog.
Ako s mišem povučete u suprotnom smijeru rezultat je obrnut.
Kod jednostavnih konstrukcija to i nije velik problem, jer znamo što je pravi predznak. Pravilan predznak momenata možete provjeriti sa presjekom "Nn".
Naravno, najbolje bi bilo (ako je moguće) izvršiti popravak, tako da je slika momenata neovisna od smijera povlačenja miške.

LP

Vranješ
Avatar
zbrujic
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Jul 29, 2006 6:27 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Integracija Ns (momenti)

Post od zbrujic »

Vranješ wrote:Prilikom integracije Ns-za momente u ab stenama, može se desiti da dobijete sliku momenata sa suprotnim predznakom od očekivanog.
Ako s mišem povučete u suprotnom smijeru rezultat je obrnut.
da. ume da nervira, ali cini mi se da je rec o doslednoj implementaciji. povlacenje preseka sdesna na levo nas stavlja u polozaj "sa druge strane ekrana". dobijeni rezultat je "lokalizovan" (lokalni koordinatni sistem).
pozdrav
.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Integracija Ns (momenti)

Post od Vranješ »

zbrujic wrote:
Vranješ wrote:Prilikom integracije Ns-za momente u ab stenama, može se desiti da dobijete sliku momenata sa suprotnim predznakom od očekivanog.
Ako s mišem povučete u suprotnom smijeru rezultat je obrnut.
da. ume da nervira, ali cini mi se da je rec o doslednoj implementaciji. povlacenje preseka sdesna na levo nas stavlja u polozaj "sa druge strane ekrana". dobijeni rezultat je "lokalizovan" (lokalni koordinatni sistem).
pozdrav
.
Stvar je u tome, da sam dobio upravo suprotan rezultat, povlačeći miš s desne u lijevo.
Možda pitam gluposti, ima li možda neku važnost i način crtanja ...mislim, to, da li crtamo s lijeve u desno ili obrnuto?

LP

Vranješ
Avatar
zbrujic
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Jul 29, 2006 6:27 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Integracija Ns (momenti)

Post od zbrujic »

Vranješ wrote:Stvar je u tome, da sam dobio upravo suprotan rezultat, povlačeći miš s desne u lijevo.
Možda pitam gluposti, ima li možda neku važnost i način crtanja ...mislim, to, da li crtamo s lijeve u desno ili obrnuto?
uh. ovo je vec pitanje za milana :)
.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Integracija Ns (momenti)

Post od Vranješ »

zbrujic wrote:
Vranješ wrote:Stvar je u tome, da sam dobio upravo suprotan rezultat, povlačeći miš s desne u lijevo.
Možda pitam gluposti, ima li možda neku važnost i način crtanja ...mislim, to, da li crtamo s lijeve u desno ili obrnuto?
uh. ovo je vec pitanje za milana :)
.
Ups...htio sam reći slijeva udesno...ali razumjeli smo se. ;)

Lp

Vranješ
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Nažalost, ovaj problem nije problem koji može da se "popravi" promenom znaka.

Momenat se izračunava kao integral dijagrama, koji je u oba slučaja (povlačili presek sa leva na desno ili sa desna na levo) isti. Međutum, orijentacija preseka je različita što dovodi do suprotnih znakova vrednosti dobijenih momenata ali je SMER momenata u oba slučaja isti.

Momentu, kao vektorskoj veličini, potreban je i dodatni podatak - a to je smer. Znak (plus ili minus) nije dovoljan zato što se ne zna (u opštem slučaju) koji smer je "pozitivan" a koji "negativan".

Jedino rešenje bi bilo kada bi se umesto znaka momenta (i normalne sile) iscrtavao vektor. Ovakvo rešenje je već primenjeno - recimo kod reakcija tačkastih oslonaca, kod kojih je jedino crtanjem smera reakcije bilo moguće prikazati ispravan podatak.

Znači, jedino grafičkim simbolom mogu se izbeći ovi problemi. Ne treba zaboraviti da se presek ne mora povlačiti samo horizontalno i na vertikalnim zidovima - moguće je povući presek u bilo kom pravcu i bilo kojoj ravni, tako da bi uvođenje neke "konvencije o znaku" bilo uzaludno.

O ovome ćemo još da razmišljamo.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

b.milan wrote:Nažalost, ovaj problem nije problem koji može da se "popravi" promenom znaka.

Momenat se izračunava kao integral dijagrama, koji je u oba slučaja (povlačili presek sa leva na desno ili sa desna na levo) isti. Međutum, orijentacija preseka je različita što dovodi do suprotnih znakova vrednosti dobijenih momenata ali je SMER momenata u oba slučaja isti.

Momentu, kao vektorskoj veličini, potreban je i dodatni podatak - a to je smer. Znak (plus ili minus) nije dovoljan zato što se ne zna (u opštem slučaju) koji smer je "pozitivan" a koji "negativan".

Jedino rešenje bi bilo kada bi se umesto znaka momenta (i normalne sile) iscrtavao vektor. Ovakvo rešenje je već primenjeno - recimo kod reakcija tačkastih oslonaca, kod kojih je jedino crtanjem smera reakcije bilo moguće prikazati ispravan podatak.

Znači, jedino grafičkim simbolom mogu se izbeći ovi problemi. Ne treba zaboraviti da se presek ne mora povlačiti samo horizontalno i na vertikalnim zidovima - moguće je povući presek u bilo kom pravcu i bilo kojoj ravni, tako da bi uvođenje neke "konvencije o znaku" bilo uzaludno.

O ovome ćemo još da razmišljamo.
Ispričavam se, ovo sam tek sad primjetio.
Zar ne bi bilo moguće kao referenciju uzeti vlačne napone, koji se(predpostavljam) kao podatak koriste prilikom integracije?
Ako je to tako , onda bi bilo moguće poštivati klasični način , gdje se natezni dio dijagrama crta na strani vlačnih napona. Na ovaj način bi predznak momenta bio nevažan.

Hvala

Lep pozdrav

Vranješ
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Mislim da ce ovo moci da se popravi tako sto ce smer upravnih preseka za dijagrame Nn koji se integrale i cija se vrednost zapravo ispisuje u dijagramu Ns (kada je zadata sirina trake i kada se trazi spreg sila) biti bolje kontrolisan - zavisice od smera povlacenja preseka - samim time dobijace se razlicit znak momenta - jednom pozitivan a drugi put negativan sto ce znaciti da ce u oba slucaja biti iscrtan na istoj strani modela. Znaci, dijagram momenata ce biti nacrtan na zategnutij strani - jedino ce znak koji se ispisuje uz vrednost momenta biti razlicit u oba slucaja - ali to kao sto ste rekli nema nikakvog znacaja.
Odgovori