Realni raspored masa ili Mase po tavanicama

Odgovori
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Realni raspored masa ili Mase po tavanicama

Post od S.Milos »

Prilikom rada na jednom objektu, pustio sam prvi put model sa realnim rasporedom masa i dobio sam periodu od 3 sek pa zatim sam taj isti model pustio sa masom grupisanim u tavanicama i dobio peridou od 0.1 sek. Kad je bolje koristiti jedan metod a kada drugi metod?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Realni raspored masa ili Mase po tavanicama

Post od b.milan »

Morate utvrditi razlog zbog čega se javlaju ovolike razlike korišćenjem različitih načina grupisanja masa.
Možda je Vaš model labilan, možda ima neke lokalne elemente koji prilično slobodno osciluju, možda niste dobro odabrali nivoe u kojima se mase grupišu.

Grupisanje masa po tavanicama je pogodno kada je masa objekta stvarno grupisana oko tavanica. To je slučaj kod stambenih zgrada.
Grupisanjem masa po tavanicama se masa iz elemeneta između tavanica (stubovi i zidovi) raspoređuje na tavanice iznad i ispod. Ovime se dobija jednostavniji model ponašanja pri potresu i eliminišu lokalne oscilacije koje bi se mogle javiti kod zidova.
Naravno, grupisanje masa znači izmeštanje mase iz njenog stvarnog položaja na neko drugo mesto i u slučaju da se to ne uradi kako treba dobiće se pogrešni rezultati.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori