Modeliranje srklaža u AB konstrukcijama

Odgovori
imatoric
Postovi: 5
Pridružio se: Sre Maj 12, 2010 12:17 pm

Modeliranje srklaža u AB konstrukcijama

Post od imatoric »

Poštovani kolege,

kao prvo isprika ako sam započeo neku tomu koja je obrađivana ili se obrađuje i molim da me se uputi na objašnjenje teme.

Moje pitanj je slijedeće: Da li je u AB konstrukcijama (zidovi i ploče od armiranog betona) potrebno na mjestima sudara modelirati vertiklane i horizontalne serklaže?

Isprike za možda glupo pitanje i unaprijed hvala na odgovoru.

S poštovanjem
ivan
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Ako je konstrukcija AB, onda ne postoje serklaži-nosivi sistem su AB stubovi, grede i ploče, a praksa je da se zidovi ispune modeliraju kao linijsko opterećenje.
U konstrukciji sa nosivim zidanim zidovima postoje hor. i ver. serklaži, te se oni i modeliraju na mjestima gdje postoje.
imatoric
Postovi: 5
Pridružio se: Sre Maj 12, 2010 12:17 pm

Post od imatoric »

DaniloS wrote:Ako je konstrukcija AB, onda ne postoje serklaži-nosivi sistem su AB stubovi, grede i ploče, a praksa je da se zidovi ispune modeliraju kao linijsko opterećenje.
U konstrukciji sa nosivim zidanim zidovima postoje hor. i ver. serklaži, te se oni i modeliraju na mjestima gdje postoje.
OK, hvala na odgovoru. Logično je da u AB konstrukcijama ne postoje serklaži kao nosivi elementi konstrukcije i da u njima i kada se izmodeliraju ne postoje skoro nikakvi utjecaji.
Ali, uvijek ali .... neki od mojih kolega modeliraju gredne elemente na spojevima (npr. ploča i zid), a neki ne (??).
Iskreno mislim da je stvar inženjerske "intuicije" i slobodne volje ali mene zanima nekakav rekaniji utjecaj da je modeliranje zidnih elemenata (AB) uvijek škakljivo,.posebno kod visokostijenih nosača pa me uvijek brine i visi nad glavom da li je to uvijek baš tako i da li se to može baš tako u zidnim nosačima relizirati...???
Pa me zbog toga zanima da li je netko isprobao cijelu priču....
staticar1
Postovi: 97
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 7:29 pm

Post od staticar1 »

imatoric wrote:
DaniloS wrote:Ako je konstrukcija AB, onda ne postoje serklaži-nosivi sistem su AB stubovi, grede i ploče, a praksa je da se zidovi ispune modeliraju kao linijsko opterećenje.
U konstrukciji sa nosivim zidanim zidovima postoje hor. i ver. serklaži, te se oni i modeliraju na mjestima gdje postoje.
OK, hvala na odgovoru. Logično je da u AB konstrukcijama ne postoje serklaži kao nosivi elementi konstrukcije i da u njima i kada se izmodeliraju ne postoje skoro nikakvi utjecaji.
Ali, uvijek ali .... neki od mojih kolega modeliraju gredne elemente na spojevima (npr. ploča i zid), a neki ne (??).
Iskreno mislim da je stvar inženjerske "intuicije" i slobodne volje ali mene zanima nekakav rekaniji utjecaj da je modeliranje zidnih elemenata (AB) uvijek škakljivo,.posebno kod visokostijenih nosača pa me uvijek brine i visi nad glavom da li je to uvijek baš tako i da li se to može baš tako u zidnim nosačima relizirati...???
Pa me zbog toga zanima da li je netko isprobao cijelu priču....
Ukoliko se radi o zidanim zidovima, bilo kakvo modeliranje zidova
je nemoguće u postojećim programima (koliko ja znam), a ukoliko
se to uradi, onda su rezultati malo je reći nepouzdani.
Prema tome otpada bilo kakva smislenost modeliranja serklaža u
tim zidovima, jer nije mi jasno šta se postiže s tim.

Ukoliko dodamo serklaže na "zid" to znači da smo površinske konačne
elemente koji primaju sve moguće uticaje dodatno ojačali sa gredama
iako smo ih već dodali modeliranjem samih zidova...

Radi pojašnjenja onim manje iskusnim, tj početnicima u korištenju
softwera za statički proračun.

Kada nacrtate površinski elemenat u tower kao zid. Vi ste nacrtali
AB visokostijeni nosač i ništa drugo. Bilo kakvo smanjenje krutosti
ne pomaže.

Pozdrav
Obama320
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Nov 11, 2014 6:37 am

Re: Modeliranje srklaža u AB konstrukcijama

Post od Obama320 »

Moje pitanj je slijedeće: Da li je u AB konstrukcijama (zidovi i ploče od armiranog betona) potrebno na mjestima sudara modelirati vertiklane i horizontalne serklaže?
watson
Odgovori