Opterećenje vjetrom na čeličnu halu

Odgovori
johnny_cash
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Jan 10, 2024 3:16 am

Opterećenje vjetrom na čeličnu halu

Post od johnny_cash »

Poštovani kolege, molim Vas za pomoć pri upotrebi programa Tower. Dakle imam ramovsku konstrukciju čeličnog skladišta, visine cca 7.5 m do krova, nagiba cca 10 posto, raspona 18.5 m i rasterski 5.90 (svi ovi podaci nisu toliko bitni) u dužini od cca 70 m. Proračun konstrukcije radim po EC, i sve je u redu osim konstrukcije bočnih zidova od sendvič panela. Pošto se radi o objektu u visokoj vjetrovnoj zoni (vo=35m/s - bura) vjetar je dominantan, snijeg minimalan (priobalje) itd. S obzirom na malo kompliciranu ručnu analizu vjetra i nanošenje u program imam jedan upit kako bi skratio proračun. Ukoliko u programu ne ucrtam podkonstrukciju panela (realno ona treba biti postavljena jer na taj raster od 5.90 panel debljine 5 cm nema dovoljnu nosivost) nego opterećenje konvertorom prenesem na stubove dobivam iskoristivost stubova od cca 80 posto naravno ne svih ali reći ćemo prosjek. Zajedno sa rožnjačama, spregovima i ramovima konstrukcija zadovoljava sve zahtjeve.Zahtjev je da se paneli postavljaju horizontalno, što znači da bi trebao imati nekakvu vertikalnu podkonstrukciju. E sad, ukoliko na pola rastera stavim neku podkonstrukciju tipa kutijasti profil recimo, i istu horizontalno pričvrstim za stubove istim takvim kutijama (sve zglobovi), koje se ravnaju sa limovima HEA stubova logično je da opterećenje vjetra moram nanijeti na sve vertikalne elemente kao i one vertikalne elemente oko otvora. Kad tako nanesem opterećenje recimo kutija 120x80 ili čak HEA 160 na sredini rastera daleko će biti iznad dopuštenih napona dok će se utjecaji na stubove smanjiti. Ovakvim postupkom debelo povećavam kilažu konstrukcije a nisam siguran da je to ispravno.
Štapovi su podijeljeni na kontaktima tj imaju bočno pridržanje na trećini visine (iznad garažnih vrata) . Dakle: 1) nanijeti opterećenja na stubove a ne crtati podkonstrukciju nego podkonstrukciju raditi prema uputama proizvođača panela ili crtati i povećavati podkonstrukciju dok se ne zadovolje uvjeti? 2) Je li mi možda prevelika podkonstrukcija zbog duljina izvijanja? Panel ima svoju krutost i neku nosivost, kako to simulirati? 3) Također, treba li ravnati profile podkonstrukcije (na jednu i na drugu stranu) ili ih ostaviti centrirane? 4) Ako kliknem na totalno opterećenje pa na konvertor hoće li on ispravno preraspodijeliti opterećenja? 5) za ostale iskusnije kolege, koji je red veličine težine konstrukcije hale sa svim čeličnim elementima (pločevine, varovi, vijci, podkonstrukcija) po m2 za ramovske konstrukcije i koliko su veći ili nisu u odnosu na rešetkaste konstrukcije, možda sam u iluziji da pretjerujem?

Dosad mi ništa od navedenog ne bi pravilo problem jer su bili manji rasponi, visine pa i vjetar a panel je bio dovoljne nosivosti i debljine prema tablici proizvođača tako da podkonstrukcije nije ni bilo osim one oko otvora.

Ispričavam se na dugom postu i nadam se što skorijem odgovoru.
Inače pohvale za forum, program i podršku.
Odgovori