Podjela greda izvan ploča

Odgovori
Mister^No
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Okt 02, 2012 7:08 pm

Podjela greda izvan ploča

Post od Mister^No »

Poštovani svi,

imam mali problem pa bih zamolio za pomoć.
Naime radim proračun postojećeg hidrotehničkog tunela. Istražnim radovima je ustanovljeno da
je stijena oko tunela degradirana pa je tunel opterećen sa vanjske strane jednakim opterećenjem od tla po obodu.
Proračun se radi za slučaj kada je tunel prazan od vode, znači imamo samo opterećenje iz vanka na oblogu.
Veličinu opterećenja i krutost linijskog oslonca sam dobio od geomehaničara koji je proračun radio u Plaxisu.

Kako tunel u izvornom proračunu nije računat na vanjsko opterećenje nego samo unutarnji pritisak od vode cilj
je proračuna dokazati da obloga tunela sa ugrađenom armaturom zadovoljava na novo opterećenje.
Tunela je izmodeliran kao gredni element b/d=100/30 cm. Za oslonac je uzet linijski ležaj sa krutošću K,R2.

E sad dolazi do problema, Kada napravim podjelu greda izvan ploče i uzmem za veličinu segmenta recimo 0.5 m dobijem
jednu vrijednost poprečne sile T2. Kada ponovim proračun i uzmem podjelu grede na 0.05 dobijem 10x manju sili, logično.
Kada uzmem 0.005 opet 10x manju. Manja podjela od 0.005 se ne može napraviti.
M i N se ne mijenjaju.

E sad moje pitanje, da li je greška u odabranom modelu tunela, kružni gredni element sa linijskim osloncem obodu?
Koji je točno iznos moje poprečne sile? Koju podjelu uzeti kao točnu? itd itd?
Odgovori