Zemjotres po eurocode 8

Odgovori
theweld
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Okt 07, 2014 8:28 pm

Zemjotres po eurocode 8

Post od theweld »

Dali moze ukratko objasniti proces dimenzioniranja po eurocode 8. Procitao sam upustvo detalno i u veliku meru razumeo sam postupak. Pitanje moje je dali treba da izvrsim modalnu analizu i kako da prikacim tonove osciliranja u dialog box za EC8. Zamolio bih za pomoc posto moram skoro da izvrsim ovaj proracun.
ztg
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Okt 01, 2018 12:04 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od ztg »

Da modalna analiza je potrebna, inace se ne ponudi proracun po EC8 u dropdown listi.
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od robert21 »

http://www.plan-b.hr/userfiles/Opatija-6-2009.pdf
Zapravo, ova druga metoda na str. 7 nije korektna koliko ja znam:
Trebalo bi uzimati:
I kx=1, Ky=0, Ky=0
II kx=0, Ky=1, Ky=0
pa onda napraviti kombinaciju Sx+0.3Sy i Sy+0.3Sx, tj. kad se uzmu u obzir svi plusevi i minusevi, dobit ćemo ukupno 8 kombinacija koje smo napravili ručno.
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od Rajko »

Kolega pozdrav!
Na strani 7. je sve dobro i tacno napisano. Kao sto je navedeno imas 2 mogucnosti:
1. kx=1, Ky=0, Kz=0
kx=0, Ky=1, Kz=0
pa u ovom slucaju dobijas max (x,y) i max (-x, -y) pa onda kombinujes CQC (korjen iz zbira kvadrata) i u tom slucaju imas samo jedan seizmicki slucaj kojim dalje ides u proracun..ja ovako radim i tebi preporucujem jer je jednostavnije jer imas samo jednu seiz. kombinaciju, a imas i drugi slucaj:
2. kx=1, Ky=0,3 Kz=0
kx=0,3 Ky=1, Kz=0
a to znaci da uzimas (za svaki ton) puni intezitet u x pravcu i 30% inteziteta u drugom pravcu, kao i puni intezitet u y pravcu i 30% u x pravcu, svakako ovo vazi i za "+" i za "-" slucaj djelovanja. Ako se opredijeliš za ovu mogucnost, tada imas 2 osnovna slucaja seizmickog opterecenja, pa ih kombinujes i svi oni ucestvuju kao moguci slucajevi seizmickog dejstva. Napominjem da ovaj 2. slucaj u strucnoj javnosti nije bas najjasniji zasto bas 30% iz drugog pravca a ne 20%, 50%.....i td..pa ga ja i ne koristim, a i zasto bih sebi komlikovao zivot kad je prvi slucaj egzaktan, matematicki jasniji, jednostavniji i daje u zbiru manje buducih kombinacija svih dejstava.
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od robert21 »

Ok hvala, ali nama je revident rekao da tako napravimo, kad sam bio tek počeo radit, kasnije mi nije trebalo, radio sam neke manje objekte.
Uglavnom rečeno je da se napravi:
I kx=1, Ky=0, Ky=0
II kx=0, Ky=1, Ky=0
pa onda napraviti svih osam kombinacija ±Sx±0.3Sy i ±Sy±0.3Sx.

Također, na jednoj drugoj temi na ovom forumu je isto rečeno da je krivo kombinirati:
kx=1, Ky=0,3 Kz=0
kx=0,3 Ky=1, Kz=0

Ne znam više tko je u pravu.
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od robert21 »

Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od Rajko »

Ok..hvala ti..Ovaj drugi slucaj sa 0.3 u drugom pravcu, po meni, nije ispravno kombinovati!
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od robert21 »

Rajko wrote: Pet Sep 24, 2021 4:40 pm Ok..hvala ti..Ovaj drugi slucaj sa 0.3 u drugom pravcu, po meni, nije ispravno kombinovati!
Pozdrav Rajko, nisam te na kraju uspio shvatiti koji je po tebi način ispravan, da li II.a ili II.b?
II.a
Sx: kx=1, Ky=0,3 Kz=0
Sy: kx=0,3 Ky=1, Kz=0
±Sx±Sy i ±Sy±Sx

II.b
Sx: kx=1, Ky=0, Ky=0
Sy: kx=0, Ky=1, Ky=0
±Sx±0.3Sy i ±Sy±0.3Sx

Btw: Smijem li znati koje Vi parametre koristite za seizmičku analizu, nama je revident svojedobno bio rekao da koristimo ove parametre:
Mase grupirane u nivoima izabranih ploča.
Ploče - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Zidovi - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Stupovi - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Multiplikator krutosti ležajeva: 100
Spriječiti osciliranje u Z pravcu.

, u jednom drugom projektu što ga je radio mlađi projektant, ali isto revident, on je uzeo:
Mase grupirane u nivoima izabranih ploča.
Ploče - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Grede - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Zidovi - redukcija aksijalne krutosti: 0.500
Stupovi - redukcija krutosti na savijanje: 0.500
Multiplikator krutosti ležajeva: 1 (ako je modelirao aposlutno kruti površinski ležaj tada mi je jasno zašto 1, inače mi nije jasno zašto 1, a ne 100)
Spriječiti osciliranje u Z pravcu.

Prvi revident nije smanjio krutost greda na savijanje, ali je ploče (ne znam zašto nije i grede), dok je drugi revident smanjio krutost i ploče i grede, ali je smanjio aksijalnu krutost zidova, umjesto savojne krutosti zidova (ne znam što bi bilo ispravnije), a vidim da se i drugi dvoume, na sličnim temama na ovome forumu, treba li smanjiti savojnu ili aksijalnu krustost zidova i postavlja se pitanje smanjuje li se savojna krutost na savijanje unutar ili izvan ravnine?
Što Vi mislite o svemu tome, što bi bilo najbolje, koje parametre za seizmički proračun koristiti? Ja u ovome trenutku nisam siguran, mada razlike vjerojatno nisu velike, morat ću to podrobnije proučiti.

Stavljam linkove i na druge teme na ovome forumu, gdje su se postavljala ista ili slična pitanja pa da svima bude lakše pratiti:
https://www.radimpex.rs/forum_/viewtopic.php?f=9&t=879
https://www.radimpex.rs/forum_/viewtopic.php?f=9&t=691
https://www.radimpex.rs/forum_/viewtopi ... =24&t=2261
https://www.radimpex.rs/forum_/viewtopic.php?f=9&t=512
https://www.youtube.com/watch?v=Pxmb2qGBTH4&t=1s
theweld
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Okt 07, 2014 8:28 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od theweld »

Dali mozemo zamoliti menadzment Radimpex-a u ime svih koji imaju problem sa podesavanje Tower-a da radi sa EUROCODE 8 da urade jedan kratki video sa svih vaznih podesavanja koje treba da se urade. Ja licno znam euroode 8 u teroriju solidno ali jos nije mijasno kako da tower podesim da radi . Hvala unapred!
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Zemjotres po eurocode 8

Post od robert21 »

Kad radiš multimodalnu analizu tada ne prikapčaš tonove u dialog box za EC8. Multimodalna analiza i kasnije seizmičke kombinacije koje si izgenerirao uzimaju u obzir sve tonove. Npr. u modalnoj analizi zadaš da želiš 20 tonova i on ti u seizmičkim kombinacijama obradi svih 20 tonova.
Odgovori