Dimenzioniranje čeličnih profila promjenljivog presjeka

Odgovori
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Dimenzioniranje čeličnih profila promjenljivog presjeka

Post od thenightrider »

Pozdrav svima!
Na forumu opet nakon skoro 10-ak godina :shock:

Ima li netko iskustva sa modeliranjem i dimenzioniranjem čeličnih profila promjenljivog presjeka (engleski 'taper') u Toweru 3D.
U prilogu skica nosača (širokopojasni I profil promjenljive visine hrpta i lučna gornja pojasnica, donja je ravna):
https://ai-dsu.synology.me:5001/d/f/531720326671806569

Nosač je sa svake strane prepušten cca 5 m i ozbiljna je konstrukcija velike kvadrature (otvorena nadstrešnica).
Dio projektnog zadatka je i 'kanal' u konzolnom dijelu nosača koji bi 'nastavio' sa tri flange paralelne sa hrptom osnovnog nosača:
https://ai-dsu.synology.me:5001/d/f/531720326994767989
Pitanje za modeliranje vrijedi i za ovaj nastavak.

Molio bih samo ako netko ima konkretna iskustva ili ideje, bez teoretiziranja 'možda bi moglo ovako ili onako', teorijski više manje dosta toga znam.
Dakle:
- Ikakav drugi način osim štapnog 3D modela i manualnog dimenzioniranja (van softwarea)?
- Model od pločastih elemenata?
- Vibracije, tj. vlastita frekvencija dijela na prepustu?! EC preporuca 5Hz, a ukoliko je manja trebala bi ili dinamicka analiza ili analiza Cd koeficijenta prema EN 1991 1 1 4.
- Stabilnost ovisno o bocnom pridrzanju. Nelinearni proracun po teoriji 2 reda?

Unaprijed hvala svima!
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Dimenzioniranje čeličnih profila promjenljivog presjeka

Post od robert21 »

Koliko znam EUROCODE još uvijek ne pokriva dimenzioniranje nosača promjenjivog poprečnog presjeka. Npr. kod čeličnog rasvjetnog stupa visine 12 m podijeliš stup na 12 dijelova svaki sa svojom poprečnom širinom i tako dimenzioniraš. Ovo što ti imaš mi je pre-složeno da bih komentirao.
theweld
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Okt 07, 2014 8:28 pm

Re: Dimenzioniranje čeličnih profila promjenljivog presjeka

Post od theweld »

Imao sam i ja slicna ineresovanja oko dimenzioniranje profila sa prmenlivim presekom. Dobro se secam da je admin ovog sajta u odgovoru rekao da Tower moze samo da presmeta sve staticke velicine koje deluju o elemntima nosaca, a da nije u mogucnosti da ga dimenzuje. To se oko Towera. Nije offtopic moja sledeca recenica niti propagnda i promocija drugog softvera. Problem sam resio tako sto sam za naponsku i deformabilnu kontrolu koristio Solidworks. Nadam se da si zadovoljam odgovorom, Pozdrav
Odgovori