Dugitrajne/kratkotrajne komb. za proračun prslina?!

Odgovori
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Dugitrajne/kratkotrajne komb. za proračun prslina?!

Post od robert21 »

Poštovani!

Želim napraviti ove kombinacije za proračun pukotina:
1) Kratkotrajni utjecaji za pukotine ak(t0) 1*Vlastita težina+1*Korisno
i
2) Dugotrajni utjecaji za pukotine ak(t∞) 1*Vlastita težina+0.3*Korisno

međutim meni to ne uspijeva.

Ako napravim shemu kombinaciju i odaberem tamo da je Vlastita težina stalno opterećenje, a Korisno da je kategorija A tada Tower prsline za shemu kombinacija proračuna sa kombinacijom 1*Vlastita težina+0.3*Korisno i za T=0 i za T=∞, a to je pogrešno.
Ako pak ručno napravim kombinaciju 1*Vlastita težina+1*Korisno i zadam da Tower računa 30% kratkotrajnog opterećenja tada Tower za T=0 računa kombinaciju 1*Vlastita težina+1*Korisno, a za T=∞ računa s kombinacijom 0.7*Vlastita težina+0.7*Korisno!
Ja to ne razumijem, što trebam napraviti da dobijem gornje dvije kombinacije?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dugitrajne/kratkotrajne komb. za proračun prslina?!

Post od b.milan »

Za proračun prslina, kada pravite šemu kombinovanja, osim tipa opterećenja (stalno, korisno, seizmičko..), morate postaviti i odgovarajuću trajnost (dugotrajno ili kratkotrajno). Sva opterećenja koja nisu trajna-stalna bi trebalo da su kratkotrajna.
Inače, u trenutku T0 se mogu javiti samo stalna - dugotrajna opterećenja.
T0 je trenutak očvršćavanja betona. Pretpostavlja se da je to trenutak uvođenja objekta u eksploataciju.
Tbesk. se odnosi na sve ono što se dešava posle i tu se javljaju i dugotrajna i kratkotrajna opterećenja.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
robert21
Postovi: 39
Pridružio se: Ned Mar 31, 2019 1:20 pm

Re: Dugitrajne/kratkotrajne komb. za proračun prslina?!

Post od robert21 »

Što se tiče prvog dijela Vašeg odgovora da treba u shemi kombinacija zadati i odgovarajuću trajnost (dugotrajno, kratkotrajno) to mi je jasno, to sam zadao i tu nemam nikakvih dilema.
Ali što se tiče drugog dijela Vašeg odgovora gdje kažete da se u trenutku T0 mogu javiti samo stalna - dugotrajna opterećenja moram reći da nas na fakultetu nisu tako učili. Naime, imam pred sobom skriptu iz Betonskih konstrukcija 2 po kojoj smo na fakultetu učeni i ispitivani i u toj skripti, u poglavlju GSU-proračun pukotina i progiba, piše ovako:
"Za kratkotrajno opterećenje moment savijanja iznosi MEd=1*Mg+1*Mq, a pri tome je uzdužna sila NEd=1*Ng+1*Nq, pozitivna ako je vlačna. Za dugotrajno opterećenje moment savijanja iznosi: MEd=1*Mg+Ψ2*Mq, a pri tome je uzdužna sila NEd=1*Ng+Ψ2*Nq, pozitivna ako je vlačna. Kako je vrijednost koeficijenta nazovistalnog (kvazistalnog) opterećenja Ψ2 manja od jedinice to je i vrijednost proračunskog momenta savijanja za dugotrajno opterećenje manja od vrijednosti momenta savijanja za kratkotrajno optrećenje. Konačna širina pukotina od dugotrajnog opterećenja može biti veća, ali i manja od pukotina kratkotrajnog opterećenja. To ovisi o veličini uporabnog opterećenja, o omjeru uporabnog i stalnog opterećenja kao i o veličini koeficijenta nazovistalnog opterećenja Ψ2."
Nadalje su gornje kombinacije profesor i asistenti koristili u primjeru proračuna stropne ploče pa su tako za trenutak T0 koristili kombinaciju MEd=1*Mg+1*Mq (kratkotrajno opterećenje), a za trenutak T∞ je korištena kombinacija MEd=1*Mg+Ψ2*Mq (dugotrajno optrećenje). Kasnije su iste kombinacije rabljene i pri proračunu grede na pukotine. Naravno, za svaki su trenutak posebno proračunate geometrijske karakteristike presjeka i utjecaji puzanja i skupljanja.
Odgovori