Proračun temeljne ploče i stupa

Odgovori
sasa1991
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Nov 28, 2018 9:42 am

Proračun temeljne ploče i stupa

Post od sasa1991 »

Poštovani, za diplomski rad trebam proračunati i dimenzionirati kompletnu nosivu konstrukciju te napraviti seizmički proračun.
Izradio sam 2D model te sam zapeo prilikom proračuna temeljne ploče i stupova. Proučavao sam uputstva i tutoriale koji su mi puno pomogli, ali još su mi neke stvari nejasne.

Ubacio sam dimenzioniranu krovnu i međukatnu ploču u model, te sam temeljnu crtao u tom modelu. Nakon što je postavim i zadam kao debelu ploču, trebam li zadati stalno i korisno opterećenje na nju kao i na sve ploče? Kako pravilno zadati površinski ležaj i pritisak zemlje na tu temeljnu ploču? Nakon svega toga slijedi proračun i dimenzioniranje kao za ostale ploče?

Nakon generiranja, spajanja stupova s gredama i proračuna, kako dimenzioniram stupove? Dimenzioniraju se kao grede ili seizmički zidovi?

Molim vas ukoliko ste u mogućnosti da mi date pojašnjenje i postupak što prije jer mi se rok bliži.
e-mail: sasa.trkulja91@gmail.com
Xa0c
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Okt 30, 2017 2:48 pm

Re: Proračun temeljne ploče i stupa

Post od Xa0c »

1. Zadajesh povrshinski lezhaj ispod temeljnu plochu (zadajesh preko konture - celu povrshinu)
2. Onda zadajesh krutosti osloncima (Vinklerov model - krutosti federa, ako nemash podatke iz geomehanike, uradi tako kao u uputstvo)
3. Postavish opterechenje (+ to shto stubovi predaju, ali to Tower radi automatski)
4. Pritisak zemlje ja zadajem samo podrumskim platnama. Ne znam dali ima potrebe zadati pritisak zemlje na temeljnu plochu.

Podrumske zidove dimenzioniriram kao i medjukatnu konstrukciju, a ako su to seizmichki zidovi (koji se postavljalju zbog horizontalne krutosti zbog seizmike, dakle oni idu iznad podruma) - onda ih dimenzioniram kao seizmicki zidovi.

Stupove se dimenzioniraju kao liniske elemente (kao i grede).
sasa1991
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Nov 28, 2018 9:42 am

Re: Proračun temeljne ploče i stupa

Post od sasa1991 »

Poštovani, hvala Vam na pomoći.

Riješio sam probleme i uspješno sam proračunao i dimenzirao temeljnu ploču i stupove.
Odgovori