Progibi grede kod pomaknutih lokalni koordinatnih osi

Odgovori
Edita_
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Dec 20, 2016 8:44 pm

Progibi grede kod pomaknutih lokalni koordinatnih osi

Post od Edita_ »

Pozdrav,

može li mi netko molim vas obrazložiti kako Tower računa pomake odnosno progibe u pravcu lokalne osi 2 grede (u2) ako se pri kreiranju pravokutnog poprečnog presjeka zada da se lokalna os 3 nalazi na nekom razmaku od težišta poprečnog presjeka (oznaka Δ2 u toweru), dakle kada se težište presjeka ne poklapa s ishodištem lokalnog koordinatnog sustava?

Probala sam računati moment tromosti presjeka s obzirom na lokalnu os 3 za slučaj translatiranog lokalnog koordinatnog sustava ali rezultat progiba nije isti kao onaj dobiven u Toweru.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Progibi grede kod pomaknutih lokalni koordinatnih osi

Post od b.milan »

Da li je u podacima seta grede uključena "Fiktivna ekscentričnost" (označen check box "F")?
Isključite Fiktivnu ekscentričnost pa ponovite proračun.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Edita_
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Dec 20, 2016 8:44 pm

Re: Progibi grede kod pomaknutih lokalni koordinatnih osi

Post od Edita_ »

Poštovani,

zahvaljujem na odgovoru. Da pokušala sam i prije postavljenog pitanja isključiti fiktivnu ekscentričnost no međutim rezultati nisu bili očekivani. Razlog je sljedeći - uz isključenje fiktivne ekscentričnosti potrebno je i rubne uvjete grede postaviti tako da se onemogući pojava uzdužne sile u elementu uzrokovana ekscentricitetom u gredi. Tada su rezultati proračuna (rezne sile i progibi) jednaki kao i za slučaj kada se lokalne koordinatne osi poklapaju s težištem presjeka.
Odgovori