Kontrola AB zida na proboj

Odgovori
patak_bg
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Jun 28, 2015 6:36 pm

Kontrola AB zida na proboj

Post od patak_bg »

Drage kolege,
vidim na forumu da se već govorilo puno o proboju stubova, ali vrlo malo je bilo o proboju AB zida kroz ploču, odnosno ivice zida. Takođe, vrlo malo ima i u literaturi...
Moj konkretan problem je proboj AB zida kroz temeljnu ploču, u pitanju je zgrada od 5 spratova.
Razmišljao sam na način da ukoliko je zid presjeka 30x200cm, da uzmem silu na širini od 30cm uz ivicu zida, pa onda sa tom silom ručno radim kontrolu (ili u kalkulatoru) pri čemu bih zadao presjek 30x60cm (kao ivični) jer tada dobijam kritični obim - polovina kruga oko presjeka (radim sve po JUS-u i BAB-u), koji mi se čini OK ... Ne znam da li ovo ima smisla?

Molim kolege koji su imali slične probleme ili imaju iskustva, a žele ga podjeliti, da mi daju neke preporuke, smjernice ili sl.!
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Kontrola AB zida na proboj

Post od DD »

Poštovani kolega,

Na taj način nećete dobiti ispravnu probojnu silu na ivici zida.
Najpravilniji način bio bio da odaberete rezultantnu poprečnu silu u ploči T[z], pomoćnim linijama iscrtate točan kritični opseg (npr. 2d od lica zida) prema propisu i napravite presjek za utjecaj T[z] po konturi koju ste iscrtali pomoćnim linijama.
Maksimalnu vrijednost koju dobijete na tom presjeku pomnožite sa duljinom kritičnog opsega i dobit ćete probojnu silu. Dobivenu probojnu silu ne morate uvećavati faktorom "beta" za ekscentričnost, jer je ona izravan rezultat.
Sa tako dobivenom silom možete ući postupak proračuna proboja.

Isti postupak vrijedi i za sve druge slučajeve (oblike) proboja.

Ja sam se u opisu malo referirao na EC2, ali postupak je općenit i nije vezan za bilo kakav propis.

Ovaj postupak bi se mogao uvesti i automatski u Tower. Eto slučajni prijedlog.

Pozdrav!
oliver vangelov
Postovi: 84
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 10:16 am
Kontakt:

Re: Kontrola AB zida na proboj

Post od oliver vangelov »

Postovani
Imam plocu od pjesackog mosta debljine od 40 cm,sirine 1m I duzine 8m.Plocu na krajeve oslanjam na AB platna koje su u pravcu pruzanja ploce debljine od 60 cm I sirine toliko koliko je siroka I ploca 1,0m.Inace plocu u statickom smislu je prosta ploca,koja je na platna zglobno oslonjena.Prema preporuke za proboja napravio Sam I prepuste na oba krajeva zidova od 40 cm.Dobijenu armaturu iz ploce f14/9cm(RA) povijam I u gornju zonu na daljinu od 0.25 L.Racunam po ekvavalentnu staticku metoda(seizmicke sile u X I Y pravcu.).Posto ne mogu da koristm racunar u tower 6 za proracun probijanja(jer imam liniski oslonac,a ne tackasti),probao Sam vasem preporuku da iscrtam krug na daljine 2h od lice zida I potom idem naredbom Ts I stikliram krug I tako dobijam poprecnu silu Kn/m,I mnozim je sa kontrolnim perimetrom po preporuci EC2 I to u=2m,I nastavljam racun rucno.
Dali treba poprecnu silu tako otcitanu od stalnog I korisnog tovara uzeti sa kojeficijentima1.35 I 1.5 ili ne?Dali je Greska sto Radim po drugu metodu proracun proboja po EC 2 a ne po PBAB.Probao Sam I po PBAB Ali kad dobijem Ocr kao za srednji stub I pomnozim je sa 0.15 (usvojena interpolacija za krajne zidove),ne dobijam logicne rezultate.Dali je moguce proracunati proboj I u Tawer 6 I za linijski oslonac,dali postoji neki nacin ili ne?
Pozdrav I unapred hvala
Odgovori