Greska u obliku trougla

Odgovori
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Greska u obliku trougla

Post od opet_krivi_tip »

Da li ova greska u obliku trougla, može ozbiljno da utiče na rezultate proračun i kako se ona pegla? Imam ih bas dosta u modelu jer generalno objekat je pod nekim uglom .
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Greska u obliku trougla

Post od konstrukcija »

Greška u obliku trokuta?

Pretpostavljam da mislite na mrežu konačnih elementa u obliku trokuta. U principu neće imati neke velike (značajne) razlike dok god je omjer susjednih "stranica" otprilike do 1:5. Najbolji rezultati se dobivaju u omjeru od 1:1 do 1:1,5 , a greška neće biti velika i sve do omjera do 1:5.

No iz dosadašnjeg iskustva sam primjetio da Tower generalno dobro generira mrežu konačnih elemenata, a ukoliko se baš želite igrati s mijenjanjem iste to činite pomoću naredbi koje su opisane u poglavlju broj 4 u Uputstvu (Formiranje mreže konačnih elemenata).

Pozdrav!
theweld
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Okt 07, 2014 8:28 pm

Re: Greska u obliku trougla

Post od theweld »

Mislim da se radi o greski u procesu modeliranja. Mozes prouciti upustvo za Tower u odeljak za crtacke greske tamu ces naci odgovor na tvojre pitanje
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: Greska u obliku trougla

Post od opet_krivi_tip »

Upravo tako, sustina je tu sto mi je MKE skroz korektna , ne trazi proguscenje mreze, ali previse je slozen objekat, pa me samo zanima da li moze da utice znacajno greska u obliku trougla na rezultate? Sustina je jer se ta greska tesko pegla, narocito ako su slozeniji objekti u pitanju, ko god projekuje dosta to odlicno zna. Ovo me informativno zanima jer generalno rezultate proracuna inzenjer mora priblizno bar znati kakve da ocekuje.
Odgovori