Fundiranje objekata na seizmičke sile

Odgovori
Vaki
Postovi: 17
Pridružio se: Čet Mar 28, 2013 1:26 pm

Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od Vaki »

Poštovani, dal bi neko mogao da pomogne oko sledeće nedoumice koju imam?

Radim na objektu spratnosti S-2,P+6+Pk. Objekat fundiram na temeljnim nosačima obrnutog T presjeka 200*120(visina stope 60cm, debljina vrata 80cm). Usvojio sam koeficijent posteljice 40000, i zadao širinu temelja 2.0m.
Naime imam sledeću nedoumicu, prilikom proračuna nadzemnih etaža na seizmiku u opciji modalne analize aktivirao sam multiplikator krutosti oslonaca, i dobio očekivane rezultate ze dimenzinisanje zidova i greda. U slučaju ovog "krućeg" tla dobijaju se dosta manji uticaji u temeljima usled seizmičke sile, za razliku od modela u kojem nisam stavljao multiplikator oslonaca. Razlika u momentu savijanja jednog nosača za seizmičku silu je sa 350kNm na 4500kNm..... Koji mi savjetujete model da koristim prilikom proračuna temelja, dal je istina negdje između prilikom odabira multiplikatora krutosti oslonca?

Unapred hvala na svakom savjetu.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od NBM »

Nejasno je:
- kolika je zadata vrijednost multiplikatora krutosti oslonaca?
- kako su modelirani temelji; da li kao linijski nosaci na linijskim osloncima?

Dobijeni rezultati nisu najlogicniji ukoliko je razlika u krutostima velika, realnije bi bilo da ste dobili obrnuto.
Vaki
Postovi: 17
Pridružio se: Čet Mar 28, 2013 1:26 pm

Re: Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od Vaki »

Postovani,
temelji su modelirani kao linijski nosaci obrnutog T-presjeka, sa linijskim osloncima zadate krutosti 40000 sa zadatom opcijom tlo i datom sirinom temeljha. Multiplikator krutosti za seizmicku analizu sam zadao 10, jer nije bilo potrebe za vecim.

Pozdrav.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od NBM »

Vjerovatno su realniji rezultati sa krutoscu 40000.
Kako se doslo do ove vrijednosti? Kolika je dopustena nosivost tla?
Vaki
Postovi: 17
Pridružio se: Čet Mar 28, 2013 1:26 pm

Re: Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od Vaki »

Dobijena krutost je za područje Podgorice, za koju se uzima 40000. Dopuštena nosivost tla je 370 kN/m2.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Fundiranje objekata na seizmičke sile

Post od NBM »

Ukoliko je model korektan relevantni rezultati su sa usvojenom krutoscu 40000 kN/m3.
Odgovori