AB grede i AB platna

Odgovori
UNicEA
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Jul 27, 2016 8:54 am

AB grede i AB platna

Post od UNicEA »

Postovanje kolege, Zamolio bih vas za pomoc.
Nalazim se u situaciji kao i vi nekada kada ste pocinjali sa towerom (Ja koristim tower 7)!

Ukratko o konstrukciji:
Radi se o SP objektu sa 6 etaza. Nosivu konstrukciju cine AB temeljna ploca (d=60 cm), AB stubovi, AB platna (d=20 cm), AB grede (20x40 cm) i Fert MK (16+4 cm).

Moj problem: Spoj AB PLATNA I AB GREDE.
Moja saznanja: Ja koliko raspolazem informacijama AB platna se rade u fazama od etaze do etaze i nemaju AB greda. Moja platna se nalaze unutar rastera i na rasterima i nisu u blizini stubova, tako da nemam na sta osloniti AB gredu. Da li tower raspoznaje ako samo na kraj platna osovinski posatvim gredu ili da ubacim stubove u platna i da ih oslonim

Sta sam Uradio; Npr. Greda je 20x40 a platno 20x180: U paltno na krajevima ubacio sam AB stubove 20x40 i oslonio gredu tj posmatrajuci imam platno 20x180 sa stubovima 180=(40+100+40) tj ubacio sam skrivene AB stubove. Armirao bih platna sa mrezama s time da bih krajeve ojacao sipkama kako drze stubovi.

Da je je ispravno moje rjesenje il ako imate vi ispravnije napisite.
Molim vas pomozite mi.

Lp.
Xa0c
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Okt 30, 2017 2:48 pm

Re: AB grede i AB platna

Post od Xa0c »

Jeste li nashli odgovor na Vashe pitanje?

Ja imam slichan problem, pa zanima me kako ste reshili tu dilemu.
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: AB grede i AB platna

Post od konstrukcija »

Poštovani,

ako sam Vas dobro razumio Vi u biti želite "omeđiti" platno sa stupovima i gredom kako bi na to isto platno oslonili gredu? To se u Toweru ne radi, dapače, pogrešno je jer utječete na krutost čitave konstrukcije, a u stvarnosti to nije tako. Modelirajte normalno platno, grade oslonite (pređite preko toga platna) i uredite rubne uvjete.

Prilikom armiranja ručno dodajte rubna ojačanja sa svim potrebnim vilicama, te na taj način oformite "skrivenu gredu ili stup". Inače, ovaj pojam najviše mrzim u struci, jer je toliko pogrešan da je to strašno! Jednostavno koristite pojmove poput ojačane ploče ili zida, rubna ojačanja i slično.

Nadam se da sam pomogao, pozdrav!
Odgovori